„Začátek května byl trochu mrazivý, možná horší než v dubnu,“ popsal Oros aktuální průběh cesty. „V posledních dvou dnech jsem také bojoval s poměrně silným větrem, ale jinak je vše bez problémů,“ hlásil pilot.

Uplynulý víkend se nesl v duchu leteckého dne na ústeckém letišti. Miroslav Oros kvůli němu cestoval z Ústí nad Orlicí téměř 200 kilometrů. „Smělý plán, který mi ale začala komplikovat zima,“ napsal poté pilot do svého internetového deníku.

„Když mi do cíle zbývalo asi 80 kilometrů, třeštila mi hlava zimou a dokonce se začínala dostavovat, poprvé během rekordu, lehká nevolnost,“ pokračoval v zápisu. Po krátké přestávce se na letiště ale přeci jen dostal a když přistával před několika stovkami diváků na ústeckém letišti, dostalo se mu milého přivítání.
V Ústí tým XCzechu uspořádal i několik soutěží a na večer pilot ukázal, co padák s motorem umí. Po nedělním odpočinku se Oros v pondělí znovu vznesl, aby bojoval se silným větrem. Dolétl do Jindřišské u Jirkova, když se předtím pokusil přeletět dětský domov v Hoře Svaté Kateřiny. Kvůli silnému větru ale musel asi 2 kilometry před dosažením cíle otočit zpět před hranu Krušných hor, protože hrozilo zafouknutí do Německa.


Nakonec se v českém vzdušném prostoru udržel a včera dopoledne přistál na Sněžníku. Již odpoledne se ale vydal do České Kamenice s mezipřistáním u Děčína. Dnes má v plánu přesun do středních Čech, odkud bude pokračovat na východ.


V pátek se do dějin letectví zapíše dalším prvenstvím. „Stanu se prvním motorovým paraglidistou, který zkopíruje let Kašparova Blériotu. Jeho replika se mnou vyrazí z Pardubic do Chuchle,“ radoval se pilot Miroslav Oros, který tak oslaví sto let české aviatiky.

O co přesně jde

Za 90 dní chce Ústečan Miroslav Oros pozdravit ze vzduchu na motorovém padáku 150 dětských domovů v celé republice a pokořit bájnou hranici 9000 km a tím vytvořit nový světový rekord. Celou akci připravil právě na podporu dětských domovů. Deník sleduje jeho cestu podrobně a každou středu přinášíme čerstvé informace.