Za pohlavní zneužívání a znásilnění desetileté a šestileté dívky byl v nepřítomnosti tehdy dvaačtyřicetiletý Janiga již v roce 2009 odsouzen ústeckým krajským soudem k devíti letům vězení a k sexuologické ústavní léčbě.

Vrchní soud mu snížil trest na šest let, protože sexuální útok na šestiletou dívku nebyl prý nad vší pochybnost prokázán.

Janiga po vydání do Čech požádal o nové projednání případu, protože první soud proběhl v jeho nepřítomnosti. Po vynesení včerejšího nového rozsudku předsedkyní trestního senátu Kamilou Krejcarovou justiční stráž odvedla Janigu ze soudní síně opět s trestem šesti let do vězení s ostrahou. Ponechal si lhůtu pro odvolání.

Útěková mezihra


Původní rozsudky krajského ani vrchního soudu si nemohl vyslechnout, protože 23. 4. 2007 opustil ve Francii kamion s nákladem a odkráčel neznámo kam. Přestože byl vydán příkaz k zatčení, a posléze i Evropský zatýkací rozkaz, skrýval se, dokud nebyl v Anglii zadržen. Soudu se úspěšně vyhýbal již od roku 2006. Tehdy došlo k přerušení procesu, jenž soud zahájil v srpnu roku 2005. Obhájkyně navrhla, aby šel na pozorování do léčebny s odkazem na dva různé posudky znalců. Soud případ tehdy odročil na neurčito.


Obžaloba


Státní zástupce Janigu obžaloval, že v letech 2003 a 2004 pohlavně zneužíval dvě jemu blízké dívky. Se starší z dívek měl dokonce dvakrát pohlavní styk, mladší pohlavně zneužil.

Lékařka, která obě dívky vyšetřila, se přikláněla k tomu, že ke zneužití došlo. „Zatímco starší z dívek byla v mé ordinaci zděšená a vystrašená, a detailně mi popsala, co se jí stalo, mladší své zneužití popsala dokonce na sobě samé. U obou jde o věrohodné výpovědi,“ tvrdila lékařka. Vrchní soud ale uznal jako plně věrohodné svědectví jenom starší dívky.

Dívky byly podle svých slov zneužívány i v přítomnosti ještě dvou dětí. Též tvrdily, že jim obžalovaný vyhrožoval bitím. Janiga vše popíral. Starší desetiletá dívka (1994) vypověděla, že obžalovaný na ní vykonával soulož, anální a orální pohlavní styk.

Starší dívka ukazovala, co jí Janiga prováděl, na panáčcích Jája a Pája, které mají policisté k dispozici, aby děti byly schopné znázornit, co se odehrávalo. Kromě toho uváděla dívka například, že do ní nastříkal něco bílého. Nikomu to neřekla, protože se bála, že ji zbije. Uvedla také, že s tím začal, když chodila do třetí třídy. Nejvíce ji to bolelo zezadu, když jí to strkal do dírky, kterou kaká.

Pro odhalení případu byl klíčový okamžik, kdy starší dívka nechtěla jít do školy a hovořila o tom, že se Janigy bojí. Tehdy přišla sousedka a spolu s matkou dívku přiměly mluvit. Na konci pornografického příběhu byl soud.


Obhajoba neuspěla


Podle obžaloby mohlo mít vliv na výpovědi dívek, že v rodině dívek byla poněkud uvolněnější atmosféra, a dívky se mohly i pozdě v noci dívat na erotický pořad Peříčko, nebo se mohly dostat k eroticky zaměřeným časopisům. Podle předsedkyně senátu Kamily Krejcarové to ale nehrálo roli, protože starší z dívek byla mentálně poněkud retardovaná a nebyla si schopná zapamatovat a stáhnout na sebe určité erotické výjevy, které viděla.