Už s tím ale počítám a jízdenky si nakupuji předem,“ vyprávěl Miloš Řebíček před zavřeným stánkem na zastávce Všebořická. Obecně by podle Ústečanů měly chybějící trafiky suplovat alespoň automaty na jízdenky. „Starší generace neovládá SMS jízdenky a mnohdy s nimi mají problém i ostatní. Stačí, aby potvrzení přišlo pozdě a je z toho problém. Ne vždy máte u sebe drobné na nákup jízdenky u řidiče,“ dodal Ústečan Miloš Řebíček.

„Trafik je opravdu málo. Některé ale jízdenky stejně neprodávaly, nevyplatilo se jim to. A jejich úbytku se ani nedivím, vždyť je každou chvíli někdo vykrade,“ dodala další Ústečanka na zastávce.

Právě ve Všebořicích skončily v poslední době minimálně dvě trafiky. Jedna skončila na Skalce, další ve městě. Ustoupila stavbě CPI City Center, ve které se chystá otevřít trafika řetězce GECO.

Otevřít si vlastní trafiku se dnes nevyplácí. „Každé zdražování nás potápí, hlavně u cigaret. Noviny a časopisy už lidé nekupují delší dobu,“ líčila trampoty trafikantů Květa Slouková. Nepomohl prý ani prodej filmových DVD, ani o ty už dnes není zájem tak velký. Slouková vlastní trafiku ve Všebořicích už třináct let. Za tu dobu se musela oklepat ze šesti vloupání.

„Obzvlášť to poslední bylo těžké, ještě dnes to splácíme,“ dodala trafikantka. Podle některých Ústečanů si ale trafikanti za své problémy často mohou sami. „Když si prodejce dvacet minut povídá a nehledí na to, že by měl prodávat, není se čemu divit. On má možná času dost, ale já si radši těch pár jízdenek, nebo krabičku cigaret koupím v obchodním centru, kam stejně musím,“ hodnotil praxi některých trafikantů Ústečan Petr Mikeš.

To v obchodních centrech na povídání většinou není čas. Hlavní výhoda takových prodejen je ale především v tom, že mají oporu a rezervu, která jim umožňuje překonat případnou dočasnou ztrátu.


Žádná výhra


„Ani se malým trafikantům nedivím. Když nevyprodají všechny noviny, dostanou peníze za ty, které vrátí, třeba až za dva měsíce. To může být pro některé likvidační,“ vysvětlila jedna z pracovnic trafiky v ústeckém Kauflandu. „On si každý myslí, že otevřít si trafiku je nějaká výhra, ale asi by se hodně divil, kdyby viděl, jak to opravdu funguje,“ dodala trafikantka.
Chybí vám v Ústí trafiky? Hlasujte na webu usteckydenik.cz