Tak to jsou představy, které si sebou přináším na kliniku plastické chirurgie ve Velké Hradební ulici. Představy v jádru sice poměrně správné, ale až příliš zjednodušené.

Ve třetím patře budovy naproti Savojáčku se mě ujímá Blanka Vraspírová s asistentkou. A už mě zkoumá odborným okem. „Řídnou vám vlasy a proto si je holíte nakrátko,“ neušlo jí samozřejmě. „Můžeme vám vzít vlasy ze zadu hlavy a dát je dopředu,“ navrhujeme mi.

Potom si mě usazuje do lékařského křesla a dává mi do ruky zrcátko. Mám pocit, že jdu na popravu. Pinzetou pak zvedne svěšená oční víčka. Mám je jak baťohy a vypadám kvůli nim jak po třídenním flámu.

„Vidíte, jak vám visí dolů?“ zvedá je pinzetou. „To způsobuje ten pocit únavy. My vám je můžeme zase srovnat,“ říká mi lékařka s tím, že mi to nejen dá mladší vzhled, ale navíc zbaví té věčné chuti spát. „Uleví vám to.“ Pak mě upozorní na začínající podbradek. „Klasika, tady ten tuk odsajeme.“

Vzápětí mi vysvětluje, že vrásky na čele a po stranách nosu způsobuje ochablost kůže, spojená s jejím věkem. Prostě už nezvládá gravitaci. Pak mě vyzve, abych si odložil triko. Baťoh, který se marně snažím každý večer sundat, se vyvalil jak vlna tsunami.

„Podkožní tuk rozbijeme ultrazvukem a odsajeme,“ popisuje. „Ale ten, co máte přímo v břiše, musíte vysportovat a dostat ze sebe dietou,“ vysvětluje mi doktorka Vraspírová. „Máte tu převislou kůži, tu bude třeba odříznout. Kůže s věkem přestává být plastická, tak vám nakonec nic jiného nezbyde,“ říká mi.

Nezní to zle. Během dvou dnů se zbavit bolesti zad… Na kolik by ta paráda přišla, je ovšem dost zásadní otázka. Dozvídám se, že břicho na zhruba 40 tisíc korun. Víčka obě dohromady na zhruba 16 tisíc. Někteří lidé si na to berou půjčky. Do toho nejdu. Radši začnu šetřit…

Tři otázky pro Blanku Vraspírovou o prsních implantátech i zkreslených přestavách o plastické chirurgii
Penis ani chodidlo nelze řezat jako salám

Už se vám stalo, že po vás lidé chtěli něco nemožného?
Je pravda, že mají různé představy. Například přišel pán s tím, že má moc velké nohy, chodidla, a že by je potřeboval zkrátit. To je ovšem nemožné. Jiný zase přinesl pytlík kuliček s tím, že chce mít hrubý penis, taky mu je tam nelze dát všechny, ale jen pár. Případně někdo chtěl zkrátit penis, ale to také není salám a anatomicky to nelze.

Zažila jste nějaké kuriozní příběhy?
Jednou se na nás obrátil obchodník z Británie, který se opil v Thajsku a pak když vystřízlivěl, zjistil, že má prsní implantáty. Měl prostě prsa trojky. Bylo mu to dost nepříjemné a hledal pracoviště, které by mu diskrétně pomohlo. Nebo jiná zajímavost, přišel za námi klient, který chtěl například zesvětlit laserem řitní otvor.

Je něco, na co se v plastické chirurgii vysloveně specializujete?
Nerada dělám odstraňování tetování, nemáme na to laser a navíc je to drahé. Naopak spolupracujeme s Hanou Fifkovou a hodně za námi jezdí transsexuálové kvůli změně pohlaví. V Evropě především muži na ženy. Vyžaduje to citlivý přístup vůči nim.