„Kolega na strom vyhodil pytlík s broky, což nám umožnilo natáhnout lano. Musíme všechny větve prohlédnout a provést potřebný zásah,“ vysvětlil Skotnica.

Třicet metrů vysoký platan roste v parku před budovou neštěmické radnice. Strom pravděpodobně vysadili ve 20. či 30. letech minulého století při výstavbě parku, který je dodnes centrem obvodu.


Významný strom


„Strom je v poměrně dobrém stavu, odstraníme jen nebezpečné a suché větve. Cílem je, aby strom byl bezpečný a jeho vzhled byl i nadále přirozený,“ dodal arborista. Správně ošetřený strom se podle něj pozná tak, že úpravy nejsou na první pohled vidět.

„Mohli jsme vybrat jeden konkrétní strom. Tenhle platan je významný především svou polohou. Jeho ošetření podpořila Nadace Partnerství a Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu. Provedl jej odborník s mezinárodním certifikátem European Tree Worker, tedy Evropský arborista,“ doplnil Petr Hlávka z neštěmické radnice.

„Platan z Ústí je v projektu letos druhým ošetřeným stromem z Ústeckého kraje. Už jsme ošetřili lípy ve Vchynicích,“ uvedla Ivana Adámková z Nadace Partnerství.