Sponzorovat úklid v Předlicích? Tak to už se nechystáme. Nikdo si toho tam neváží a stejně na to nemáme finance. Ať si to majitelé zničených domů a místní lidé uklidí sami a za své peníze. Třeba pak budou pořádek udržovat lépe. To v podstatě vzkázalo Ústí do této už nepořádkem „profláknuté“ městské čtvrti.


Potvrdil to přes magistrátní mluvčí Ivanu Solničkovou šéf odboru životního prostředí Jan Zadražil. „Ústí nad Labem již pro letošní rok nepočítá s poskytováním dalších příspěvků na úklid nemovitostí v Předlicích, protože nechce a nemůže poškozovat svoje slušné občany, kteří odkládají odpady do odpadových nádob.“

V minulosti, třeba v roce 2009, totiž město bezplatně poskytlo na úklid Předlic kontejnery. Loni zase vypomohlo stejným způsobem novému vlastníkovi nemovitosti.

Zároveň poukázal, že město bezplatně poskytuje svozy velkého odpadu, který nelze odložit do běžných nádob na odpadky, jichž mohou Předličtí využít tak jako ostatní.

Město pak úklid odpadků na pozemcích cizích vlastníků může podle zákona provést pouze za předpokladu, že hygienici potvrdí či upozorní na možnost ohrožení lidského zdraví. Náklady pak vymáhá od majitelů parcel.

Objevil se tu však další problém, který souvisí s bezpečností. Hovořil o něm Lukáš Marvan, mluvčí hasičů v Ústeckém kraji. „Ty vybydlené domy jsou plné odpadků a čas od času je někdo zapálí,“ upozornil Marvan. „Zasahujeme tam poměrně často a důvodem požárů bývá manipulace s otevřeným ohněm.“


Jak k tomu dodal ředitel městské policie Pavel Bakule, nejsou to prý jen požáry v Předlicích. „To je třeba i Sklářská ulice, tam hoří také každou chvíli,“ popisoval. „Já si spíš myslím, že je to kvůli neopatrnosti, než že by to někdo úmyslně zapaloval.“

Podle Bakuleho by ovšem nepomohlo, kdyby třeba konkrétně v Předlicích navyšovali počty hlídkujících strážníků. „Na to ani nemáme pracovní síly. Standardně je tu pěší hlídka a v noci provádí kontroly hlídka mobilní.

Samozřejmě, do soukromých domů bohužel na kontrolu nemůžeme,“ uvedl Bakule.
Ústí už ani nebude na své náklady vybydlené domy zazdívat, protože je vždy někdo vyboural. Raději na ně umístilo plastové cedule s nápisem v češtině, němčině a romštině, zakazujícím vstup a upozorňujícím na nebezpečí úrazu. Zároveň atakuje majitele nemovitostí, aby je zabezpečili a hrozí i příkazy k demolici.