Město po nich za pronájem hudebního altánu, tzv. mušle, kde chtěli obnovit víkendové koncerty, požadovalo i s DPH 6 tisíc korun za hodinové vystoupení. A k tomu ještě 20titisícovou vratnou kauci. „Kde bychom na to vzali, my pracujeme s mládeží a hrajeme lidem pro radost, ne pro zisk,“ zlobil se Stanislav Šimek.

Mladí dechovkáři v Městských sadech v minulosti hráli v rámci promenádních koncertů. Podle Šimka mušli pro tyto účely i sami upravili a vybavili. To ještě měl park ve správě centrální obvod. „Půjčoval nám tyto prostory zdarma,“ uvedl Šimek.


Jiný správce


Starosta Jan Tvrdík to potvrdil. „Koncerty se konaly s naší podporou. Od muzikantů jsme nic nevybírali,“ řekl. Dodal, že „cizí“ zájemci za pronájem mušle ovšem i tehdy platili. Třeba komunisté pořádající zde prvomájové mítinky. Ale méně, 2,5 tisíce korun.


Zrekonstruované sady nyní spravuje město. Pravidla pro pronájmy zde podle Ivany Solničkové z tiskového oddělení ústeckého magistrátu stanovila majetková komise minulý měsíc. Platí bez rozdílu pro všechny. Včetně sazby za mušli zvýšené oproti minulosti na dvojnásobek. „My jsme ještě dostali slevu, 1. května nás přišla i s DPH na 3,6 tisíce korun,“ řekl šéf okresní organizace KSČM Pavel Vodseďálek.

Po agentuře Dream Production o týden později při akci na Den matek už pak dle Lubomíra Machoně magistrát požadoval plnou cenu.
Vodseďálek považuje 5 tisíc (bez DPH) za přemrštěnou částku. „Zábavu v parku je třeba podporovat, ne ji činit finančně nedostupnou.“
Milovnice kultury, Ústečanka Květa Maříková, to dokonce označila za nehoráznost.

„S takovým přístupem zůstanou sady mrtvé. Hlavně že vyhodili 80 milionů za jejich rekonstrukci,“ zlobila se.

Kailová mlčí


Proč Ústí takto rozhodlo, se Deník nedozvěděl, náměstkyně primátora Zuzana Kailová, která má na starosti kulturu, se k věci nevyjádřila. A ani nikdo jiný z městského vedení. Jen mluvčí Iva Solničková poznamenala, že „budou ještě nastavena pravidla pro příspěvkové a neziskové organizace o zmírnění podmínek.“


Mladá dechovka už mezitím našla zázemí jinde. Svou hudební produkcí zpestřuje nedělní dopoledne neštěmickým obyvatelům. Altánek v parku před obvodní radnicí jim radnice pro tyto účely poskytla zdarma. „Jsme rádi, že se u nás něco děje,“ odůvodnila to starostka Miloslava Válková. Podle Šimka vystupovali jejich mladí hráči při řadě akcí v řadě měst. Ale nikdy nikdo, jak tvrdil, po nich za to peníze nechtěl. „To nám spíš ještě něco dali,“ řekl muzikantský nadšenec.