Nervózní studenti posedávají na chodbách a čekají, až na ně přijde řada. Cestou na „potítko“ ještě osušit zpocené ruce a jde se na věc. Zkouška z dospělosti může začít.

Letos jsou maturity ale i zkouškou pro kantory. Své studenty poprvé zkouší podle státního vzoru. „Zatím vše funguje, jak má, ale administrativně jsou letos maturity opravdu náročné. Tři kopírky nám tu jely na sto dvacet procent, abychom vše stihli,“ hlásil ředitel Obchodní akademie Pařížská Roman Jireš. „Z kantorů se díky tomu stávají úředníci,“ dodal.

Samé papírování

„Jsme z toho sami trochu ve stresu. Vše bylo tajné, takže se při zkoušce jeden kantor seznamuje s materiály a druhý drží stopky. Na otázky je přesně daný čas,“ doplnila Stáňa Andrenacciová, která má na obchodní akademii maturity na starost.

„Studenti většinou volí základní verzi zkoušky. Chtějí mít své jisté, když jim složitější varianta nepřináší žádné výhody,“ dodala učitelka. Státní část maturity podle ní studenti většinou zvládají bez větších problémů.

Složitější dobrovolně

Složitější verzi si studenti mohou přidat jako dobrovolnou část maturity. Někteří tak skutečně učinili, ale dnes berou svá rozhodnutí zpět. „V říjnu Cermat sliboval, že pokud si někdo vybere složitější část maturity dobrovolně k té základní, nebude se mu případný neúspěch psát na maturitní vysvědčení. Později z toho ale sešlo,“ vysvětlil ředitel.

I přes „dětské nemoci“ maturitních zkoušek jsou ale na obchodní akademii na jejich průběh dobře připraveni a vše se daří zvládat bez vážnějších problémů. Připraveni jsou i studenti. „V češtině se jim většinou dařilo dobře. Ta je postavená především na četbě, což jsme dělali už v posledních třech letech, takže to pro maturanty není až tak velká změna,“ uvedl Jireš.

Vyhráno ale ještě nemají. Po ústních zkouškách čeká maturanty ještě písemka, která je v plánu na 30. května. Ani poté se ale ještě nebudou moct radovat, maturitní vysvědčení uvidí až 20. června. Cermat ho do škol dodá teprve o tři dny dříve.

Zatímco na Obchodní akademii v Pařížské ústní část zkoušek vrcholí, na většině ostatních středních škol na ústeckou začnou v pondělí.

Na Ústecku se letošní maturita týká víc než tisícovky studentů. „V maturitních ročnících je letos v ústeckém okrese 1155 studentů. Někteří nemuseli být k maturitě puštěni, ale číslo se nebude o mnoho lišit,“ uvedla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

V celém kraji loni maturovalo 6710 studentů, letos je přibližně o šest set méně.