Ze dvou variant vybírali maturanti většinou tu jednodušší, základní. „Vyšší nemá smysl, pokud nám to nezaručí lepší podmínky u přijímacího řízení na vysokou školu,“ shodli se Petra Rozlivková a Ondřej Plzák.

Klady i zápory

Po ústních částech mají tři týdny čas, než budou psát písemky. Vysvědčení dostanou až 20. června. Hlavu si z toho ale nedělají. „Máme teď čas na matematiku, která nás ještě čeká a taky na přijímací zkoušky. Má to své výhody i nevýhody,“ hodnotili nové maturity studenti.

Za výhodu označili především to, že zkouška z češtiny je založená především na četbě. „Odpadlo nám pětadvacet otázek. Horší ale bylo, že jsme pořádně nevěděli, co nás čeká,“ dodali maturanti.

„Nejtěžší byla asi ekonomika a angličtina,“ hodnotila své dosavadní výsledky Klára Vejškrabová. „Studium nás ale na zkoušky docela připravilo, takže to tak velký problém nebyl,“ dodala.

Test pro všechny

„Doma jsem nervózní nebyla, to přišlo až u zkoušky,“ líčila své zážitky další ze studentek, Zdeňka Tokarová. „Učitelé byli hodní, ale pořád se na něco ptali, bylo to nepříjemné,“ dodala. Z ústní části se ale všichni rychle oklepali a začínají se připravovat na písemnou část.

Oklepat se nyní budou muset i kantoři. I pro ně jsou letošní maturity určitou zkouškou. Zatím největší problém jim činí přehršel papírování, zbytečná administrativa.

„Všechny papíry je navíc potřeba skenovat a odesílat, takže je toho opravdu hodně,“ hodnotila Kateřina Voleníková, třídní učitelka 4.A.

Čtěte také…
- Maturita prověří hlavně učitele (13.5.2011)