Alespoň to přislíbil náměstek primátora pro finance Jan Řeřicha.

„Nové měření by měli technici provést v průběhu měsíce května nebo června. Poté, co proběhne měření a budou splněny všechny hygienické limity hluku, začne zvonička pravidelně odbíjet,“ uvedl Řeřicha.

Při zkušebním spuštění úředníci totiž zjistili, že odbíjení překračuje povolenou hlukovou normu. Zvony mají odbíjet každou čtvrt hodinu.

„Připadá mi to jako v Kocourkově. Proč tam ty zvony naprojektovali? Od toho to jsou zvony, aby zvonily. To nikdo z úředníků nevěděl, že existují hygienické normy hluku?“ podivovala se Ilona Semeráková.

Desetiměsíční prodlevu od rekonstrukce atria k seřízení zvonice vysvětlil Jan Řeřicha tím, že bylo nutné počkat na spuštění vodotrysků atria.

„Měření hluku musí být provedeno v sezoně, a to včetně spuštěných vodotrysků,“ řekl v únoru letošního roku Řeřicha a zároveň doplnil: „V případě, že si spuštění zvoničky vyžádá finanční náklady, budeme je požadovat na projektantovi, který měl překročení hlukového limitu předpokládat.“

Podle jeho nynějšího vyjádření by měl ovšem zaplatit měření a seřízení centrální městský obvod. „Tuto informaci se dozvídám až od vás,“ řekl udiveně starosta centrálního obvodu Jan Tvrdík.

„Poté, co přešla péče o zeleň pod centrální obvody, jsme museli zaplatit ze svého vyčištění vodotrysků. Ale že bychom měli platit i seřízení časostroje, je pro mě novinkou,“ doplnil Tvrdík.

Zvonička stála 411 tisíc korun a celková rekonstrukce atria vyšla magistrát města na 35,6 milionu korun. Podstatnou část ceny pokryla dotace z Evropské unie ve výši 32,7 milionu korun.

„V každém centru města jsou hodiny, které odbíjejí čas, město Ústí nic takového nemá. Projektant proto zahrnul do nově zrekonstruovaného atria zvoničku,“ zdůvodňoval naprojektování časostroje náměstek Řeřicha při slavnostním otvírání nového atria.

„Projekty města, na které radní žádali evropskou unii o dotaci, mi přijdou mnohdy jako ukvapené. Jako by bylo cílem co nejrychleji utratit peníze získané z evropských dotací a nepřemýšlet, jaký to bude mít následný dopad pro město,“ vyjádřila se k problému se zvoničkou Kamila Kosáková.

„Vypadá to, že vedení města nedomyslelo, že každé zařízení, ať jde o fontánu nebo časostroj, potřebuje seřídit a následnou údržbu,“ kroutila nevěřícně hlavou.

Myslíte si, že bude zvonička zprovozněna ještě letos? Hlasujte!