Za pouhých padesát korun za metr čtvereční na rok si pronajala společnost Energetické a dopravní stavby pozemek v centru města. Postaví si na něm parkoviště pro svůj nový žlutý dům vedle divadla.

Tam například sídlí Regionální rada Severozápad a za rok zaplatí firmě za pronájem prostor kolem deseti milionů korun.

Jan Řeřicha (ODS), náměstek primátora, se brání tím, že se objevil jediný zájemce o pronájem. „Cena odpovídá nabídce. Když je nabídek hodně, vybíráme tu nejlepší,“ řekl s tím, že nabídku doporučila majetková komise, a proto ji schválila i městská rada. Za pronájem pozemku v centru o výměru 774 metrů čtverečních tak Ústí dostane za rok necelých 40 tisíc korun.

Společnost Energetické a dopravní stavby podala svou nabídku 31. března. „Minimální cenu 50 korun za metr a rok stanovilo město v podmínkách pronájmu, které vyvěsilo na úřední desce,“ uvedl Jaroslav Tlapák, předseda představenstva firmy.

„Já vycházel z toho, že je to dost za zelenou plochu, vzhledem k nutné investici na tak krátký smluvní vztah. Navíc část pozemku už od města máme pronajatou a za stejnou cenu, takže mi to přišlo logické,“ dodal Tlapák.

Firma podepsala smlouvu na pět let. „Bude to jenom provizorní odstavná plocha pro potřeby našeho objektu. Musíme spolupracovat ohledně pozemku na projektech města a plochu při návratu uvést do původního stavu,“ doplnil Jaroslav Tlapák.

Opoziční zastupitelé, jako například Karola Haasová z TOP 09 to kritizují. „Proti zákonu to sice není, ale nad zákonem by měla být vyšší etika.“

Parkoviště ve Vaníčkově ulici chtělo ještě loni v srpnu postavit samo město. Dnes je všechno jinak. Magistrát parcely pronajal a za devítiměsíční fraškou spadla mlžná opona.

O co vlastně jde?
Záměr na parkoviště ve Vaníčkově ulici Ústí zveřejnilo město loni. Deník o tom informoval 5. srpna. Letos z toho sešlo, ač to projednalo zastupitelstvo Ústí. Prý omylem, kvůli chybě při kopírování textu, nakonec Ústí parcely pronajalo , bude tu neveřejná provizorní odstavná plocha.

Proč ale město ustoupilo od slibovaného veřejného parkoviště? „Na lidi se tady prostě kašle,“ rozčiloval se třeba řidič Miroslav Lutka. „Co asi na to mám říct, když to nijak neovlivním. Ani se to nesnaží nějak vysvětlit.“

Nápad na parkoviště ve Vaníčkově ulici se prý datuje do roku 1995, kdy vznikal územní plán. Město proto chtělo odkoupit parcely, jež nevlastnilo, a scelit je s těmi, co mu patřily. Nakonec prý na stavbu nenašlo peníze.

„Na jednání zastupitelstva byl předložen plán na parkoviště omylem, někdo kopíroval v počítači starý text,“ zopakoval Řeřicha. Většinu parcel Ústí odkoupilo, až na posledních pár metrů, jež vlastní podnikatel Luboš Mareček.

Ten pochopil, že právě tyto metry mají svou hodnotu a chtěl za ně 100 tisíc korun. „Zastupitelé koupi neposvětili. Myslím, že to je chyba, protože jsme scelený pozemek mohli prodat s mnohamilionovým ziskem,“ dodal Řeřicha.