Byl obratný a mrštný. Není divu, vždyť je to Lachtan kalifornský tmavý. V sobotu předvedl Moritz návštěvníkům premiérovou exhibici. Líbila se i Ústečanům osmiletému Matoušovi a jeho otci Ondřeji Mocovi.

Ti přišli do zoologické zahrady nejen za lachtanem, ale také kvůli sedmému ročníku akce Po liščí stopě pořádané ústeckými skauty z 1. střediska Bílý javor. Matouš se hrdě hlásí ke skautům z druhé ústecké skupiny.

Do vodní arény znamenající lachtaní ústecký svět se v sobotu opět vrátil Moritz po sedmi měsících. Tak dlouho trvalo ústecké zoo, než sehnala peníze a opravila lachtaní bazén.

„Získali jsme peníze od sponzorů, významně nám pomohlo i město Ústí půl milionem korun. Folie v lachtaním bazénu byla již sedm let za hranicí životnosti, do betonu za folií prosakovala voda a poškozovala stavbu. Došlo k narušení vodotěsnosti bazénu. V sobotu se pro návštěvníky zoo vrátil lachtan opět do bazénu a pro nás to znamená ukončení první etapy oprav,“ uvedl Václav Poživil, ředitel ústecké zoo.

Pro zoologickou zahradu jde ale jenom o začátek oprav, protože v druhé fázi čeká objekt, ve kterém kraluje lachtan, oprava jeskyňky, rekonstrukce systému filtrace vody.

Ideální bude pro lachtana a také pro tuleně v dolní nádrží u hlavní budovy, aby filtrovaná voda byla recyklovaná, a zoo tím ušetřila ročně rámcově kolem osmi set tisíc korun. Vodu zoo má ze svého vlastního vodního vrtu.