Takový vzkaz posílají městu Ústí občané prostřednictvím petice. Na webové stránce nechcemelosovacky.cz ji zatím od neděle do včerejšího podvečera podepsalo 70 lidí.

Město při výběru zhotovitelů pro své investiční akce pravidelně využívá formu užších řízení. Ze všech přihlášených uchazečů, kteří splnili kvalifikační předpoklady, jich vylosuje pouhých pět. A jen ty pak vyzve k podání konkrétní nabídky včetně ceny. Ostatní mají smůlu. A město se tím údajně připravuje o dost peněz.

„Losovačky nejsou transparentní a my chceme od zastupitelů, aby rozhodli, že je město při výběrových řízeních nebude používat,“ uvedl Martin Hausenblas z ústecké TOP 09.

Kromě této strany jsou v petičním výboru zastoupeni i Ústečtí piráti, místní zelení, ale i člen ODS nebo nestraník. A petici rovněž podporují facebookové platformy I Love Ústí, Čelem či Lepší Ústí.

Její iniciátoři jsou přesvědčeni, že systém losovaček umožňuje několika firmám a vládnoucí garnituře vysávat městské finance a nelegitimně se obohacovat na úkor daňových poplatníků a budoucnosti města.

#nahled|https://g.denik.cz/54/2f/1705_ul_ve_ejn__zak_zky_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/54/2f/1705_ul_ve_ejn__zak_zky.jpg|Také veřejné zakázky se v Ústí nad Labem losovaly#


„Město postupuje přesně podle zákona. Důvodem pro užší zadávací řízení je větší efektivnost při dodržování termínů souvisejících s investiční akcí i eliminace chyb při posuzování kvalifikačních předpokladů a hodnocení nabídek,“ uvedla v reakci na petici Ivana Solničková z tiskového oddělení ústeckého magistrátu.


Dodala, že losují za účasti notáře i účastníků výběrového řízení. „Někteří si celé jednání i natáčejí,“ argumentovala s tím, že jde o dostatečně transparentní postup.

Podle Transparency International, nevládní neziskové organizace, která brojí proti korupci, je ale nejtransparentnější soutěž otevřená všem nabídkám.
„K omezování počtu uchazečů losem by mělo docházet opravdu jen ve výjimečných odůvodněných případech. Pokud se to děje obecně, je to špatné,“ uvedla právnička organizace Radka Pavlišová.

Připouští, že třeba při několika desítkách zájemců může být otevřené řízení administrativně náročnější a také dražší, ale zato neunikne případná levnější nabídka.

A minimálně by podle ní město mohlo vyzývat k podání nabídky víc než pěti zákonem požadovaných firem. Například Město Děčín losování vůbec nepraktikuje. „My využíváme otevřená řízení. A všechno zveřejňujeme na internetu,“ potvrdil děčínský primátor František Pelant. Podle něj se to městu vyplácí, už prý tak ušetřilo spoustu peněz.

Radim F. Holeček z ODS dle svých slov ústeckou petici podpořil na základě zhodnocení neuspokojivého vývoje ve městě, v němž se rozhodl žít a založit rodinu.

„Zajímá mne, jaké dluhy budou splácet moje děti v podobě poplatků, které jiná, nezadlužená města nemají. Navíc mne děsí „morální norma současnosti“, s jakou se bezostyšně rozkrádají europeníze, jakoby nešlo o naše finance.

I to, s jakým poklidem se veřejnost smiřuje se zlodějnami jako nutným zlem. Je potřeba nastolit situaci, kdy se firmám a magistrátům nevyplatí kupčit s losovačkami, ale soutěžit transparentně,“ řekl.
Petičníci žádají zastavit i již probíhající řízení, u nichž je losovací způsob využit a vypsat nová. Jmenovali například parkovací dům u zoo. Obávají se dle svých slov zbytečného předražení stavby.

„Souhlasím. Požaduji průhlednost výběrových řízení a financování projektů opravdu přínosných pro obyvatele. Stop nesmyslnému zadlužování a špatnému využívání finančních prostředků,“ vzkázala ústeckým zastupitelům Martina Strachová, jedna z podepsaných.

Losovačka…
Město oznámí svůj úmysl zadat veřejnou zakázku .
Přihlásit se může neomezený počet zájemců, v 1. kole prokazují jen kvalifikační předpoklady.
Z těch, co projdou, ale pak vylosuje jen 5 uchazečů.
A jen ty vyzve k podání finanční nabídky a účasti ve 2. kole.