Blíží se Noc kostelů. Akce, která si dává za cíl představit křesťanství nenásilnou a srozumitelnou formou, ukázat kostely jako důležitou součást společenského života a upozornit na jejich kulturní hodnotu, a v neposlední řadě také pobavit.

Na Ústecku se návštěvníkům otevře deset kostelů a dalších církevních objektů.

Prohlídky i divadlo

„Z rozmanité nabídky programů si jistě vybere každý. Návštěvníci se mohou těšit například na tvořivé dílny, divadelní představení, koncerty, komentované prohlídky a mnoho dalšího,“ uvedla hlavní koordinátorka akce Noc kostelů v litoměřické diecézi Kristýna Solničková.

„Nebudou chybět ani mše svaté, duchovní rozhovory, čtení z Bible či jen prostor pro ztišení. Zajímavý bezesporu bude speciálně vypravený autobus, který tuto květnovou noc vyjede z Ústí a pojede s poutníky Cestou za našimi kostelíky,“ dodala.

Noc kostelů se v litoměřické diecézi bude konat podruhé. „Církevní objekty otevřeme 27. května většinou od 18.00 hodin, programy končí obvykle kolem půlnoci. I v letošním roce plánujeme koncerty různých žánrů, přednášky, komentované prohlídky, ukázky liturgických oděvů i předmětů, programy pro děti či návštěvy míst, která bývají jindy pro veřejnost uzavřena,“ řekla mluvčí litoměřické diecéze Jana Michálková.

Přítomni budou rovněž kněží, zájemci budou moci využít příležitost a zeptat se jich přímo na místě na vše, co je zajímá. Mezi návštěvníky kostelů zavítá i biskup Jan Baxant.

Noc kostelů 2011 – pátek 27. května
Ústí: „Červený“ Kostel apoštola Pavla
Petrovice: Kostel sv. Mikuláše
Libouchec: Kostel sv. Tří králů
Čermná: Kostel sv. Mikuláše
Mojžíř: Kostel sv. Šimona a Judy
Roztoky: Kostel Narození sv. J. Křtitele
Povrly: Kostel Navštívení Panny Marie
Arnultovice: Kostel Všech svatých
Trmice: Kostel Narození Panny Marie
Ústí: Kostel sv. Vojtěcha

„Naskýtá se nám příležitost pro osobní komunikaci, osobní vztahy. Nečekám, že se všichni návštěvníci obrátí k Pánu Bohu, jednotlivci se ale k němu mohou posunout, a to křesťanskou laskavostí. Osobní přístup - přivítání a přijetí - pokládám za to nejdůležitější z celé akce,“ říká Mons. Jan Baxant.

Trocha historie

Noc kostelů se poprvé konala v roce 2005 ve Vídni a namísto očekávaných 60 až 80 se do ní zapojilo 200 kostelů a modliteben.

Akce se postupně rozšiřovala do dalších rakouských regionů a v roce 2008 se zapojili zájemci z celého Rakouska. V roce 2009 Noc kostelů „překročila hranice“ a ve spolupráci s rakouským týmem se poprvé konala v plzeňské a brněnské diecézi.

Do Noci kostelů 2009 se v České republice zapojilo celkem 35 kostelů a modliteben. V následujícím roce už jich bylo 418.

V litoměřické diecézi, která se rozkládá na území pěti krajů včetně Ústeckého, se loni návštěvníkům otevřelo 65 církevních objektů, které navštívilo jedenáct tisíc lidí.