Přímo z oken jsme tu mohli sledovat dva mladíky, jak vyrabovali červené auto. Jeden pomalu otevřel dveře u spolujezdce, sednul si na trávník a hlídal. Druhý si vlezl dozadu auta a začal ho kuchat, jak řezník králíka.

Zdálo se, že netrpí žádným studem. Jeden z nich se nám díval přímo do oken. Přesto, když hned vedle zastavilo auto, raději utekli a my ani nestihli zavolat policisty.

Tak to dopadá se všemi odstavenými vozy. Pomalu zmizí, až z nich zůstane jen nepoužitelný šrot, který vám ani nikde nevykoupí. Nenechavcům, kteří se specializují na odstavené vraky, hrozí za jejich rozebírání pokuta.

„Jedná se o přestupek znečišťování veřejného prostranství, který můžeme řešit blokově do 1000 korun. To ovšem jen v případě, kdy dojde k malému nepořádku s tím, že si dotyčný nepořádek po sobě uklidí,“ uvedla mluvčí městské police Martina Sochorová.

„Při větším nepořádku strážník přestupek předává na přestupkovou komisi, která ve správním řízení může nasadit pokutu až do výše 20 tisíc korun. A při znečištění, kdy například teče olej z auta, se předává přestupek na odbor životního prostředí,“ doplnila Sochorová.

Zjistit, komu takové auto patří, není těžké. Pokud na takový vůz strážníci narazí, vyhledají výrobní číslo karoserie a motoru a zkontaktují majitele. Podle zákona má pak majitel dvouměsíční lhůtu na jeho odstranění. Z tohoto důvodu se pak Ústečanům zdá, že městská policie nekoná příliš rychle.

„Vadí mi, že se takových aut objevuje v ústeckých ulicích stále víc a stojí tam pak měsíce,“ podotýká Ústečan Rudolf Jahoda. Pokud majitel auto do dvou měsíců neodstraní, platí náklady na jeho odvezení vlastník pozemku.

Zpracoval Petr Sochůrek a Daniel Mareš