„Ráno čekáme deset minut, než nás někdo pustí přes přechod. Je tu hluk a prach, věčné kolony,“ stěžovala si Eva Stejskalová z Vaňova. I ona, stejně jako dalších přibližně sto padesát lidí, přecházela silnici a blokovala dopravu. Po dvaceti minutách došly i petiční archy. Řidiči osobních aut se snažili přechod objíždět podél trati. Autobusy a kamiony zůstaly stát bez výjimky.


Řidičská bezmoc


„To snad nemyslí vážně, my přece za jejich situaci nemůžeme,“ komentoval blokádu jeden z řidičů, kteří uvízli ve vzniklé koloně. „Dělat s tím nic nemůžeme, ale jestli tu budou opravdu hodinu, tak teda nevím,“ dodal Milan Jech, jeden z řidičů mířících do Německa.


„Jsme tu, aby si nás někdo všiml. Bojím se ale, že dokud nebudou stát kamiony až v Praze a Drážďanech, bude nás každý ignorovat. My tu ale můžeme pochodovat i několik dní,“ varoval Pavel Brichta z Dolních Zálezel.


I on přišel včera Vaňovské podpořit. V nedalekých Zálezlech totiž není situace o mnoho lepší. „Snad se ti nahoře probudí, snad to začne někoho zajímat a bude se něco dít,“ doufá Brichta. Podle měření každý měsíc po silnici I/30 projede 400 tisíc aut.


Obyvatele Vaňova přišli do průvodu, který od 16.00 hodin půl hodiny pendloval z jedné strany na druhou, podpořit i někteří z ústeckých politiků. „Myslím, že situace v dopravě je kritická. Město se snaží dlouhou dobu, aby byla dálnice D8 dostavěná a já věřím, že už konečně padne závazný termín a Ředitelství silnic a dálnic D8 brzy dostaví,“ řekl ústecký primátor Vít Mandík.


„Je smutné, že jsme se dostali k poslednímu nástroji, což je lidská neposlušnost. Já těm lidem fandím,“ řekl vicehejtman Arno Fišera, podle kterého toho na dálnici moc nechybí a bylo by možné ji dokončit dřív než v roce 2013.


Doprava jinudy


Policie ze silnice dopravu odkláněla směrem na Teplice v Lovosicích a v Ústí nad Labem. O blokádě informovaly také výstražné tabule na dálnici a policisté na křižovatkách řidičům radili, aby po silnici nejezdili, protože mohou uvíznout v koloně.

D8 vás trápí …
Stále chybí dostavět úsek dlouhý 16,4 km mezi Řehlovicemi a Lovosicemi
ŘSD zatím staví, kde může. Hotový je tunel Prackovice, v Radejčíně je vybetonovaný jeden z tubusů
Jeden z termínu dokončení je za dva roky