Poptávala se i u sousedů a ani oni prý letos složenku ještě nedostali. Přitom ji ministerstvo financí prostřednictvím informačního letáku slibovalo do poloviny května, aby vlastníci nemovitostí měli dost času na splnění daňové povinnosti. Daň nebo alespoň její první polovinu, pokud jde o částku nad 5 tisíc korun, musí zaplatit nejpozději poslední den tohoto měsíce.

Mluvčí Finančního ředitelství v Ústí nad Labem Jiří Kotous prodlení potvrdil. Řekl, že Ústecký a Liberecký kraj jsou jediné, kde Česká pošta dosud složenky nedoručila. „Společnost, která je má na starosti, je poště předala, ale k plátcům se zatím nedostaly,“ tvrdil.

Podle mluvčí České pošty Marty Selicharové ale chyba nebyla na jejich straně. „Byly tam problémy u té firmy, kterou finanční úřad pověřil,“ řekla po včerejším jednání s úřadem v Ústí Selicharová. „Teď už by je však Ústečané měli mít,“ dodala.

Červinková včera ovšem namítla, že ona ji stále nemá. „V pondělí ještě nebyla. Jestli v úterý, zatím nevím, šla jsem z domu dříve, než přišla pošťačka. Tak budu doufat, že ji večer ve schránce najdu.“

Podle Kotouse ale lidé mohou daň uhradit i bez složenky, a to prostřednictvím banky příkazem k úhradě, anebo ji přijít zaplatit do pokladny finančního úřadu.

„No jo, ale já si nepamatuji přesnou částku. Také se mohla oproti loňsku změnit,“ uvedla Jana Čermáková, další čekatelka na složenku.
Kotous ujistil, že vše potřebné zjistí na nejbližším finančním úřadu. „Není potřeba platit na adrese nemovitosti, dokonce ani v místě bydliště, finanční úřady si platby mezi sebou převedou,“ radí.

Letos daňovou složenku nahradila standardní poštovní poukázka. Pro plátce daně to znamená, že při jejím podání na poště budou platit poplatek, zatímco za odesílání peněz prostřednictvím daňové složenky neplatili nic.

Teď je tento způsob převodu peněz finančnímu úřadu přijde nejméně na 22 korun. To pokud jejich daň nepřevýší 5 tisíc korun. Pokud ano, bude i pošta vyžadovat poplatek vyšší, 33 korun.

Ti, kdož letos měli za povinnost podat daňové přiznání a neučinili tak do 31. ledna, nevyhnou se pokutě. Podle nového daňového řádu ji totiž správce daně musí vyměřit, zatímco v minulosti to záviselo na jeho uvážení. Nejmenší sankce činí 500 korun.

Sazby daně z nemovitostí zůstávají letos stejné jako loni, kdy oproti předchozím letům vzrostly na dvojnásobek.
Konečnou výši daně ale někde může ovlivnit změna místních koeficientů, které vyhlašují obce, na jejichž katastru se nemovitosti nacházejí.
Například Ústí je změnilo již pro rok 2009, tehdy se vlastníkům zdejších nemovitostí zvedly daně až čtyřikrát.
Nyní by se Ústečané neměli dočkat žádného nepříjemného překvapení.Jitka Hadašová
Martin Klimeš