Po e–mailových schránkách totiž přesně taková historka koluje. „Nakoupil jsem v marketu a lístek zahodil,“ líčí autor. Když přijel s vozíkem k autu, přiběhl jakýsi Rom s povykem, že prý mu ukradl nákup. „Že má na to paragon, ten můj vyhozený.“

Přijela policie. „Zachránilo mě, že jsem platil kartou.“ Jak prý to chytrák slyšel, utekl. „Jinak bych ale podle policie měl problém, protože doklad o zaplacení měl on. Prý se to množí, pokladní nic nedosvědčí, těm tam projde spousta lidí.“

Co na to policie? Veroniku Hyšplerovou, mluvčí ústecké policie, text e–mailu překvapil. „Jsem v šoku,“ reagovala. „Je to až neuvěřitelné. Dokážu si představit, že to zkusí třeba na seniory, kteří neumí takové lidi odmítnout.“

Po ověření u trmické policie ještě Hyšplerová dodala, že se s touto fintou zatím nesetkali. „Když někdo nese paragon, neznamená to, že nákup je jeho a většina obchodních ploch je pod kamerami.“

Ani městská policie se zatím s touto legendou nesetkala. „Tihle lidé to mají dokonale promyšlené,“ popsal Jan Novotný, zástupce ředitele městské policie. „Jediná pomoc je, hlídat si i paragony a mít svědky.“

Když se podvodníci o něco takového pokusí, vycházejí z jednoduché psychologie. Normální člověk se nechce hádat. Nesnáší „trapasy“ z povyku, který se v tu chvíli strhne, ani pohledy kolemjdoucích.

Podle Jiřího Seidlice, policejního psychologa, mohou pod takovým tlakem slabší lidé povolit. „Nutno zachovat hrdost a trvat na tom, že si zboží koupili a volat určitě policii. Podvodníci tyhle kulišárny budou zkoušet stále, jsou všeho schopni.“

Podvodníci spoléhají na nedokonalost legislativy. Mnozí ani neznají zákony a i tady je pro podvodníky podobného ražení skulina, skrze níž mohou uspět. Napadený člověk je navíc zmatený a nechce se mu absolvovat leckdy zdlouhavý výslech na policii s nejistým výsledkem.

Novotný z městské policie dodal, že takových triků je spousta. V Ústí existují tři velké kapsářské rodiny. Pracují v tlačenici, od tří do šesti osob, jeden z nich peněženku ukradne, řetězem ji předá a nezletilý, či nesvéprávný s ní uteče. Leckdy i na kameře je těžké zlodějnu odhalit.

„Máme zaznamenáno, že třeba u sociálních dávek si zvyšují zálohy na energie, aby je měli vyšší. Samozřejmě, přeplatky jim zůstanou,“ dodal pro ilustraci.

Čísla a zlodějny:
V obchodech policie na Ústecku za minulý rok eviduje 58 krádeží