„Létat v prostoru nad Ústí nad Labem je zakázáno v rozsahu kružnice o poloměru 0,5 námořní míle, jejíž střed je uveden souřadnicemi a výšce 4000 stop od země.

Což znamená přesně prostor nad Spolchemií,“ uvedla mluvčí úřadu pro civilní letectví Jitka Dytrych Ungerová. Jedna námořní míle činí 1852 metrů a jedna stopa 0,305 metru.

„Omezení platí čtyřiadvacet hodin a důvodem je chemická výroba. Zákaz je určen jak pro civilní letadla, tak pro leteckou záchrannou službu, armádu i policii,“ dodala Ungerová.

Podle Reného Růžičky z ústeckého letiště piloti malých soukromých letadel nad centrem města létají neradi. „Nad centrem Ústí létáme jen při vyhlídkových letech, které jsme třeba dělali pro Ústečany na posledním leteckém dni.

Když startujeme z letiště, tak máme malou výšku, proto se nad centrum moc necpeme. Raději letíme směrem nad Chabařovický rybník, směr Větruše na Severní Terasu a zpět, abychom jen bezletovou zónu lízli,“ řekl Růžička.

Bezletové zóny nad Spolchemií však záchranáři ve stavu nejvyšší nouze mohou využít. „Záchranáři létají ve dvou motorovým vrtulníkem. Kdyby náhodou došlo k tomu, že přestane jeden z motorů fungovat, tak se zvedne výkon druhého motoru o zhruba třicet procent.

Bezletovou zónu v pohodě přeletíme, na pohybu vrtulníku se nic nezmění, jen to pilot pozná na budících,“ řekl vedoucí ústecké letecké záchranné služby Jan Bubla.

Létat v prostoru nad Ústí nad Labem je zakázáno v rozsahu kružnice o poloměru 0,5 námořní míle, jejíž střed je uveden souřadnicemi a výšce 4000 stop od země. Což znamená přesně prostor nad Spolchemií.
Jedna námořní míle činí 1852 metrů a jedna stopa 0,305 metru.