Strážníci už několik týdnů v koloniích provádějí zátahy, zadrželi v nich téměř 20 lidí. Jednu zahrádkářskou kolonii v Předlicích, v sousedství sociálně vyloučené lokality, město zbourá, protože o ni není téměř zájem. Většina chatek je opuštěných. S lidmi, kteří ještě mají na zahradu nájemní smlouvu, ji už město neobnoví.

„Zbytky chat a plotů odstraníme buldozerem,“ uvedl Řeřicha, který je pověřený řízením městské policie. Podle něho nejsou problémem jen zahrádkářské kolonie v sousedství vyloučených lokalit, ale i další místa ve městě. Minulý týden se strážníci zaměřili na kolonii na Konvalinkovém vrchu v blízkosti centra města. I tam našli šest bezdomovců, kteří pobývali v chatkách. Pokud mají strážníci podezření, že se objevený člověk do objektu vloupal, volají na místo státní policii. Je prý ale obtížné mu prokázat, že okno či dveře chatky vylomil právě on.

Řeřicha uvedl, že lidé se většinou nabourávají do opuštěných objektů zahrad, o které není zájem. Město je chce proto odstranit. Buď pak najde nové nájemce, kteří si tam postaví chatku novou, nebo pozemek zůstane prázdný, aby už nikoho nelákal.

Městská policie má v příštích týdnech v kontrolách zahrádkářských kolonií pokračovat, vytypováno jich má celkem 25. Kde se budou strážníci pohybovat, nechce město z taktických důvodů říci. Kontroly vycházejí i z popudu zahrádkářů, kteří sami na podezřelá místa upozorňují.