Walther Pinkatschek je jedním z návštěvníků z Německa, kteří v sobotu přijedou do kostela sv. Floriána na setkání s litoměřickým biskupem Janem Baxantem. Ač je dnes občanem jiné země, pochází z Krásného Března a ke kostelu se váží jeho vzpomínky z mládí.

Návrat do dětství

„Pan Pinkatschek slaví své devadesáté narozeniny,“ popisovala Jana Michálková, mluvčí litoměřického biskupství. „Proto zorganizoval setkání v Krásném Březně a poprosil pana biskupa, aby přijel na pastorační setkání a odsloužil v kostele mši.“

Pinkatschek se v Krásném Březně narodil a ve dvacátých letech minulého století tu byl pokřtěn a ještě jako kluk při mši dělával ministranta. Po druhé světové válce odsud ale musel odejít, či spíše byl spolu s ostatními Němci odsunut.

Z německého Kirschenreuthu přijede v sobotu s asi deseti přáteli. Setkání s biskupem Janem Baxantem je naplánováno na čtvrtou hodinu odpolední.

Kostel sv. Floriána čeká už roky na rekonstrukci. Do tohoto stavu unikátní kulturní památku dostal jednak bývalý režim, ale po jeho pádu četní nenechavci. Ti kupříkladu po revoluci ukradli i bronzový zvon z věže a prodali ho ve sběrně za pět tisíc korun.

Co s rekonstrukcí?

Kostel býval původně zámeckou kaplí, postavenou v letech 1601 až 1603. I přes svou devastaci stavba představuje jedinečný příklad saské renesance. Původně ovšem sloužil pro šlechtice protestantského, luteránského vyznání. Je ostuda, že památka, přesahující významem hranice republiky, tolik let chátrala.

Jak vysvětlil Petr Hrubý z ústeckého pracoviště Národního památkového ústavu, v současnosti je hotový projekt na rekonstrukci kostela sv. Floriána. „Probíhá řízení o vydání závazných stanovisek,“ řekl o tom.

Zároveň vysvětlil, že v kostele probíhal třídenní výzkum. „Prováděly jsme tu ukázkové práce, potřebné pro dokumentaci. Na opravu Floriána je řádově potřeba asi 35 milionů korun,“ dodal Hrubý.

Na oslavence Pinkatscheka tu ovšem čeká jedno malé překvapení. Před návštěvou tu místní farníci s farářem Josefem Mazurou uklízeli. „Náhodně jsem při úklidu kostela našli starou skříň,“ líčil Mazura.

„Kdysi existoval takový zvyk, že se do skříněk ministranti podepisovali a na dvířkách skříně je podpis pana Pinkatscheka.“

Na oslavu narozenin přijedou ve dvou malých autobusech ještě dva faráři z Německa a asi dalších deset přátel. Nejprve si prohlédnou město, pak poobědvají. V kostele jim zazpívá ústecký pěvecký sbor, zahraje trumpetista a čeká je i další program.