VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Haasová: Mám alergii na křečky, na zastupitele zatím ne

Ústí nad Labem /OTÁZKY ŠÉFREDAKTORA/ - Po odchodu Jaroslava Kubína z politiky se stala Karola Haasová nejvýraznějším postavou opozice v Ústí. Lékařka, která se věnuje imunitě a alergiím, vstoupila do TOP 09

22.5.2011 2
SDÍLEJ:

Karola HaasováFoto: DENIK/Vladimír Mayer

V politice jste byla známá hlavně jako tvář strany Unie svobody – Demokratická unie. Byla to vaše první strana?

Hned po revoluci jsem se mohla podílet na přípravě programu ODS pro zdravotnictví s podmínkou, že do strany vstoupím. Což jsem učinila a po svém angažmá ve zdravotní komisi ODS členství vyšumělo. Jinak moje první skutečná strana byla Unie svobody.

Vy jste byla i předsedkyní krajské organizace US DEU, kandidovala jste za ni i do parlamentu?


Ano, ale na nevolitelném místě, neměla jsem ambice být poslancem. O veřejné věci jsem se ale vždy zajímala, asi proto, že jsem byla tak vychována.

Nestarat se jen o sebe.


Když jste zmínila věci veřejné, co si myslíte o straně, která se tak jmenuje?
Věci veřejné nejsou dle mého názoru politickou stranou, ale zájmovou skupinou jednotlivců. Podle mě by měly mít na politické mapě místo jen etablované strany s jasnými pravidly a zpětnou vazbou.


TOP 09, kde nyní jste, ale také není zrovna etablovanou stranou.


To je pravda, ale máme jasná pravidla a jasné stanovy. Rozhodovací právo je rozdělené od špiček, přes kraje až po okresy. Neexistuje, aby přišel někdo z vedení a rozbil kandidátku. Máme jasnou strukturu a tu VV nemají. U nás se nestalo, že by na post poslance vyskočila šestadvacetiletá slečna. U nás mají za sebou všichni dlouhý profesní život a ne jen politickou školu a nástup do parlamentu. Tito lidé nikdy nepracovali, nemají žádné životní zkušenosti. A podle toho to vypadá.

Neříkají vám, že jste politický turista, když už jste ve třetí straně?

Já tvrdím, že jsem politický plavec. Držela jsem se lodi pod vlajkou US DEU až do samotného potopení a poté jsem hledala svůj záchranný kruh a ten jsem našla u TOP 09.


#nahled|https://g.denik.cz/54/57/haasov__k._denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/54/57/haasov__k..jpg|Karola Haasová#


V čem vás TOP 09 oslovila?


Mě oslovil hlavně pan kníže. Panu Karlu Schwarzenberkovi věřím. Líbí se mi, že zde vyrostla na pravém spektru alternativa k ODS.
Jak si vedl v předvolební kampani váš lídr Jakub Zavoral? Jak na vás působí, přeci jen je to trochu kontroverzní osoba. Nemohu to posoudit. Byla jsem na kandidátce TOP 09 jako nestraník a nastupovala jsem do rozjetého vlaku. Pan Zavoral na mě kontroverzně nepůsobí, mně se jeví jako přemýšlivý, slušný a chytrý člověk, který ví, co chce.

Proč si myslíte, že nakonec nevládne v Ústí pravicová koalice, i když k tomu po volbách byla šance?

Protože dámy a pánové z ODS a ČSSD jsou na sebe zvyklí. O své zájmy se uměli podělit. Proč by se měli dohadovat s někým dalším. Sportovce vůbec nepočítám, protože ti mají v koalici nedůstojné místo, TOP 09 má vyšší ambice, ne jen na moci příštipkařit.

Vy jste se zúčastnila povolebních jednání s ODS a Sportovci o vzniku pravicové koalice?

Ano, je pravdou, že jsme nechtěli hrát roli komparsistů do počtu. Žádali jsem audity všech městských společností a jiný přístup k vedení města. To se odrazilo asi na tom, že s námi už pak nechtěli jednat. Zdůvodnili to následně přesně jako v Praze tím, že nás nařkli z přemrštěných požadavků.

V médiích se objevila informace, že jste chtěli pro sebe post primátora Ústí.


Chtěli jsme hlavně změnu stylu vedení města, a proč bychom tedy nemohli mluvit i o osobě primátora. Nikdy jsme ale nic nekladli jako podmínku, pouze jako dotaz.

Jak vnímáte současného primátora Víta Mandíka?

Vnímám ho jako příjemného mladého muže (smích). Jinak nevím, jak ho mám vnímat.

Sedíte přece s ním v zastupitelstvu města, tak byste o něm měla mít nějaké informace.

To ano, vizuálně je v pořádku, ale jinak nevím. Nedal mi možnost, abych ho jako primátora poznala. Jeho výstupy jsou minimální, své materiály pouze přečte, nic víc.

Co mají pak dělat ostatní Ústečané, kteří s ním ani na tom zastupitelstvu nepřijdou do kontaktu?

To je jednoduché, příště ho nevolit.

Jak vnímáte současnou podobu komunikace vedení města s médii a potažmo s občany města? Lidé z vedení se nevyjadřují, jen někdy přes mluvčího, a většinou to nechají nakonec na úřednících.

Vůbec tomu nerozumím. Buď nevědí, co říci, nebo nechtějí říci nic. Obojí je špatně. Všichni víme, jak negativně občané vnímají politiku. Je těžké získat si jejich důvěru. Tím, že přestane vedení města komunikovat, důvěru v politiky nevrátí.

Koho vy byste si dokázala představit jako primátora Ústí?

Například primáře Pavla Dlouhého, je velmi pracovitý a hlavně důsledný. Uloží-li si nějaký cíl, splní ho – např. Letní kino by tady bez něho v nynější podobě nebylo. Je mi jedno, na jaké kandidátce je, nebotˇ vím, že pro město pracuje.

Jaký největší průšvih zatím nové vedení města udělalo?

Vadí mi nekoncepčnost a kauzy typu parkoviště u divadla. Nebo „losování“ při veřejných zakázkách. Je to sice podle zákona, ale nevím, proč bychom se měli plazit po zemi, když si můžeme stoupnout na židli - dovolit si k zákonu přidat i etiku.

Kdo podle vás vládne Ústí?

Slavná koalice (smích).

A konkrétně?

Vím asi, co ze mě chcete dostat, ale to já vám neřeknu (smích). Ale takto: jsem zklamaná z komunikace politického vedení s občany města. Tím pádem vznikají pochybnosti, kdo Ústí vlastně vládne – viz slavní kmotři.

Na co jste alergická?

Na křečky, které jsem v dětství „chovala“. Zvířecí alergeny jsou většinou velmi agresivní a máte-li k alergii dispozici, alergie na zvířata se objevuje často.

Máte alergii na někoho v ústeckém zastupitelstvu?

Této otázce jsem se chtěla vyhnout. Někdy jsem ostrá a osobní, když jsem přesvědčena o chybných krocích zastupitelstva. Přímo alergická však na nikoho nejsem.

Na co jsou nejvíce alergičtí Ústečané?

Na nepořádek ve městě, neúdržbu zeleně, na nově vznikající betonové paláce, na možné předražené zakázky atd… Toho by se našlo- co Ústečan, to jiný podnět.

Myslel jsem spíše alergii jako nemoc.


Na pyly, ale kvůli velkému znečištění v minulých letech smogem je situace v našem regionu horší než v jiných krajích.

Je alergie dědičná?

Dědičnost hraje při vzniku alergie velkou roli, ale alergickým se můžete stát i když se v rodině nevyskytuje. Prostě náš imunitní systém se náhle rozhodne, že nebude tolerovat např. pyl a chová se jako by pyl byl nepřítelem, i když mu od něj nic nehrozí.


A přibývá tedy počet nemocných?

Určitě. Alergie je civilizační chorobou. Vliv má změna klimatu, městská výstavba, mizení „klasických rostlin“, na které byl náš organizmus zvyklý tisíciletí, objevení se rostlin nových atd….

Dá se alergie vyléčit?

To je těžká otázka. Existuje jediná léčba, kdy se do těla podává např. pylový alergen v období, kdy se právě v přírodě nevyskytuje. Náš imunitní systém by si měl na něj „zvyknout“ jako na běžnou součást vnějšího prostředí a přestat proti němu „bojovat“. Nicméně dispozici k alergiím změnit neumíme.

Jakou nejsilnější alergickou reakci jste viděla?

Anafylaktický šok, ten bych nechtěla vidět. Tato reakce může nastat u člověka, který je alergický např. na vosí jed a je bodnut vosou. To může být smrtelná záležitost. Vezměte si, že někdo stojí vedle vás na zastávce a najednou upadne do bezvědomí. A nemá–li kartičku alergika nepoznáte, nemá-li např. hypoglykemický šok u cukrovky, který vypadá podobně.

#nahled|https://g.denik.cz/54/57/haasov__denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/54/57/haasov_.jpg|Karola Haasová#


Jakou nejpodivnější alergii jste léčila?

Problematické, hlavně v terapii, jsou například tlakové či chladové alergie . Měli jsme pacienta, který byl řidič a nyní je v invalidním důchodu. Když si sedl do auta, tak tlak sedadla vyvolal alergickou reakci a na něm za chvíli začaly praskat kalhoty. U nejhorších typů chladových alergií lidé zase mají problém vyjít v zimě ven či v létě se i vykoupat v rybníku či v řece.

Zdravotní ústav patří pod ministerstvo zdravotnictví. Bojíte se o svou budoucnost?

Někteří poslanci, jako například pan Šnajdr, mají cíl, aby vznikly pouze dva Zdravotní ústavy se sídlem v Praze a Ostravě. Nyní jich je sedm a působí pro určitý region. My například pro Ústecký a Karlovarský kraj. Dojde-li ke vzniku Zdravotního ústavu v Praze, přejdou všechny pravomoci do centra. Tudíž o všem budou rozhodovat v Praze, myslím si, že lidé by měli mít možnost o svém regionu též rozhodovat. Situaci zde známe nejlépe.

Připojila jste se k nedávné stávce lékařů?

Ne. Mně se nelíbila forma nátlaku a pro lékařský stav to bylo dle mého názoru ve svém důsledku kontraproduktivní.

Lidé se moc na stranu lékařů nepřiklonili, že?

Ani se jim nedivím. Když si někdo vydupává více peněz (i když požadavky jsou oprávněné) silou a vydíráním, nevidím v tom přínos.

A přidali vám?


Ne.

Jak se díváte na vedení Krajské zdravotní, jejíž nemocnice vedle vás sídlí?

Politika Krajské zdravotní pod vedením Petra Bendy nemocnicím nesvědčí. Musím říci, že základ je špatně. Krajská zdravotní by neměla mít politické vedení. Možná byl na začátku dobrý úmysl, udělat z nemocnice akciovku, ale vznikl z toho paskvil. Neslyšela jsem od politiků ani slovo k rozvoji nemocnice, jen rozhodují o průtoku peněz a všichni víme o problémech se zakázkami Krajské zdravotní.

Haasová: u focení se musím smát
„Proč chcete dělat rozhovor zrovna se mnou,“ divila se Karola Haasová, když jsem ji žádal o schůzku. Odpověď je jasná. Po komunálních volbách se dostala za TOP 09 do ústeckého zastupitelstva a je v opozici hodně slyšet. Když chtějí novináři do článku hlas z druhé strany, většinou sáhnou právě po ní.

Moje první otázka, ale musela směřovat ke jménu Karola. „Moje rodina je věřící a mužští členové mají jména po Svatém Karlu Boromejském. Ani já, i když holka, jsem výjimku nedostala. Svátek mám tedy na Karla, neboť Karola není v kalendáři,“ vysvětlila mi lékařka, která je ve Zdravotním ústavu vedoucí oddělení vakcín. „Vyrábíme přípravky podporující imunitu,“ vysvětlila.

Ona sama prací v ústavu doslova žije a moc ji baví. Snaží se za ústav bojovat na všech frontách. Taky do něj nastoupila hned po škole v září 1989 a je mu stále věrná.

Karola Haasová se narodila v Ústí, studovala gymnázium v Jateční a následně v Praze III. lékařskou fakultu.
Jednou se dokonce objevila v Činoherním divadle na jevišti. „Bylo to ve hře o zaniklé obci, kde jsem vyprávěla o známém imunologovi. Herci to pojali v takovém absurdním tónu a musela jsem se přizpůsobit,“ smála se.

Stejně jako u fotografování. „Já to jinak neumím,“ dodala. Pak se ještě vyptávala, jestli náhodou není náš karikaturista Radek Fetters Gruzínec a pak si nahlas oddechla. „Jsem se toho rozhovoru tak bála a ono to bylo nakonec příjemné povídání.“


Autor: Vladimír Mayer

22.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Nedal přednost strážníkům. Teď má co vysvětlovat, byl totiž opilý

Netradiční betlém má Brná, místní část ústecké čtvrti Střekov. Foto: Deník/Radek Strnad
40

FOTO: Brná má betlém s vlajkou a čerty

The Quarrymen: Beatles žili v úplně jiném světě než kdokoliv z nás

Ústí nad Labem /ROZHVOR/ – Legendární liverpoolští rockoví The Quarrymen budou od 19.40 hodin hvězdou 27. vánočního benefičního koncertu The Boom Beatles Revival Bandu & Orchestra 16. prosince v Domě kultury v Ústí.

Rockový klub Tukan slaví 25 let od založení

Ústí nad Labem Nostalgická záležitost i radost. Taková je sobotní oslava 25 let od založení ústeckého hudebního klubu Tukan pro jeho spoluzakladatele Richarda Vlčka.

Na Klínech se už lyžuje. Lanovka ještě nejezdí, pod ní se zasněžuje

Klíny - Oblíbený areál zprovoznil první vlek. V provozu bude každý den od 9 do 16 a od 17 do 20 hodin. Sjezdovka Centrální se stále zasněžuje, rozjezd lanovky proto zatím není možný

Betlémské světlo přijede v neděli vlakem. Odnést si ho můžete i domů

Ústecký kraj - Tak jako v letech minulých, i letos budou skauti a další organizace rozvážet Betlémské světlo po celé České republice. Do Ústeckého kraje dorazí v neděli 17. prosince.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT