VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Haasová: Mám alergii na křečky, na zastupitele zatím ne

Ústí nad Labem /OTÁZKY ŠÉFREDAKTORA/ - Po odchodu Jaroslava Kubína z politiky se stala Karola Haasová nejvýraznějším postavou opozice v Ústí. Lékařka, která se věnuje imunitě a alergiím, vstoupila do TOP 09

22.5.2011 2
SDÍLEJ:

Karola HaasováFoto: DENIK/Vladimír Mayer

V politice jste byla známá hlavně jako tvář strany Unie svobody – Demokratická unie. Byla to vaše první strana?

Hned po revoluci jsem se mohla podílet na přípravě programu ODS pro zdravotnictví s podmínkou, že do strany vstoupím. Což jsem učinila a po svém angažmá ve zdravotní komisi ODS členství vyšumělo. Jinak moje první skutečná strana byla Unie svobody.

Vy jste byla i předsedkyní krajské organizace US DEU, kandidovala jste za ni i do parlamentu?


Ano, ale na nevolitelném místě, neměla jsem ambice být poslancem. O veřejné věci jsem se ale vždy zajímala, asi proto, že jsem byla tak vychována.

Nestarat se jen o sebe.


Když jste zmínila věci veřejné, co si myslíte o straně, která se tak jmenuje?
Věci veřejné nejsou dle mého názoru politickou stranou, ale zájmovou skupinou jednotlivců. Podle mě by měly mít na politické mapě místo jen etablované strany s jasnými pravidly a zpětnou vazbou.


TOP 09, kde nyní jste, ale také není zrovna etablovanou stranou.


To je pravda, ale máme jasná pravidla a jasné stanovy. Rozhodovací právo je rozdělené od špiček, přes kraje až po okresy. Neexistuje, aby přišel někdo z vedení a rozbil kandidátku. Máme jasnou strukturu a tu VV nemají. U nás se nestalo, že by na post poslance vyskočila šestadvacetiletá slečna. U nás mají za sebou všichni dlouhý profesní život a ne jen politickou školu a nástup do parlamentu. Tito lidé nikdy nepracovali, nemají žádné životní zkušenosti. A podle toho to vypadá.

Neříkají vám, že jste politický turista, když už jste ve třetí straně?

Já tvrdím, že jsem politický plavec. Držela jsem se lodi pod vlajkou US DEU až do samotného potopení a poté jsem hledala svůj záchranný kruh a ten jsem našla u TOP 09.


#nahled|https://g.denik.cz/54/57/haasov__k._denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/54/57/haasov__k..jpg|Karola Haasová#


V čem vás TOP 09 oslovila?


Mě oslovil hlavně pan kníže. Panu Karlu Schwarzenberkovi věřím. Líbí se mi, že zde vyrostla na pravém spektru alternativa k ODS.
Jak si vedl v předvolební kampani váš lídr Jakub Zavoral? Jak na vás působí, přeci jen je to trochu kontroverzní osoba. Nemohu to posoudit. Byla jsem na kandidátce TOP 09 jako nestraník a nastupovala jsem do rozjetého vlaku. Pan Zavoral na mě kontroverzně nepůsobí, mně se jeví jako přemýšlivý, slušný a chytrý člověk, který ví, co chce.

Proč si myslíte, že nakonec nevládne v Ústí pravicová koalice, i když k tomu po volbách byla šance?

Protože dámy a pánové z ODS a ČSSD jsou na sebe zvyklí. O své zájmy se uměli podělit. Proč by se měli dohadovat s někým dalším. Sportovce vůbec nepočítám, protože ti mají v koalici nedůstojné místo, TOP 09 má vyšší ambice, ne jen na moci příštipkařit.

Vy jste se zúčastnila povolebních jednání s ODS a Sportovci o vzniku pravicové koalice?

Ano, je pravdou, že jsme nechtěli hrát roli komparsistů do počtu. Žádali jsem audity všech městských společností a jiný přístup k vedení města. To se odrazilo asi na tom, že s námi už pak nechtěli jednat. Zdůvodnili to následně přesně jako v Praze tím, že nás nařkli z přemrštěných požadavků.

V médiích se objevila informace, že jste chtěli pro sebe post primátora Ústí.


Chtěli jsme hlavně změnu stylu vedení města, a proč bychom tedy nemohli mluvit i o osobě primátora. Nikdy jsme ale nic nekladli jako podmínku, pouze jako dotaz.

Jak vnímáte současného primátora Víta Mandíka?

Vnímám ho jako příjemného mladého muže (smích). Jinak nevím, jak ho mám vnímat.

Sedíte přece s ním v zastupitelstvu města, tak byste o něm měla mít nějaké informace.

To ano, vizuálně je v pořádku, ale jinak nevím. Nedal mi možnost, abych ho jako primátora poznala. Jeho výstupy jsou minimální, své materiály pouze přečte, nic víc.

Co mají pak dělat ostatní Ústečané, kteří s ním ani na tom zastupitelstvu nepřijdou do kontaktu?

To je jednoduché, příště ho nevolit.

Jak vnímáte současnou podobu komunikace vedení města s médii a potažmo s občany města? Lidé z vedení se nevyjadřují, jen někdy přes mluvčího, a většinou to nechají nakonec na úřednících.

Vůbec tomu nerozumím. Buď nevědí, co říci, nebo nechtějí říci nic. Obojí je špatně. Všichni víme, jak negativně občané vnímají politiku. Je těžké získat si jejich důvěru. Tím, že přestane vedení města komunikovat, důvěru v politiky nevrátí.

Koho vy byste si dokázala představit jako primátora Ústí?

Například primáře Pavla Dlouhého, je velmi pracovitý a hlavně důsledný. Uloží-li si nějaký cíl, splní ho – např. Letní kino by tady bez něho v nynější podobě nebylo. Je mi jedno, na jaké kandidátce je, nebotˇ vím, že pro město pracuje.

Jaký největší průšvih zatím nové vedení města udělalo?

Vadí mi nekoncepčnost a kauzy typu parkoviště u divadla. Nebo „losování“ při veřejných zakázkách. Je to sice podle zákona, ale nevím, proč bychom se měli plazit po zemi, když si můžeme stoupnout na židli - dovolit si k zákonu přidat i etiku.

Kdo podle vás vládne Ústí?

Slavná koalice (smích).

A konkrétně?

Vím asi, co ze mě chcete dostat, ale to já vám neřeknu (smích). Ale takto: jsem zklamaná z komunikace politického vedení s občany města. Tím pádem vznikají pochybnosti, kdo Ústí vlastně vládne – viz slavní kmotři.

Na co jste alergická?

Na křečky, které jsem v dětství „chovala“. Zvířecí alergeny jsou většinou velmi agresivní a máte-li k alergii dispozici, alergie na zvířata se objevuje často.

Máte alergii na někoho v ústeckém zastupitelstvu?

Této otázce jsem se chtěla vyhnout. Někdy jsem ostrá a osobní, když jsem přesvědčena o chybných krocích zastupitelstva. Přímo alergická však na nikoho nejsem.

Na co jsou nejvíce alergičtí Ústečané?

Na nepořádek ve městě, neúdržbu zeleně, na nově vznikající betonové paláce, na možné předražené zakázky atd… Toho by se našlo- co Ústečan, to jiný podnět.

Myslel jsem spíše alergii jako nemoc.


Na pyly, ale kvůli velkému znečištění v minulých letech smogem je situace v našem regionu horší než v jiných krajích.

Je alergie dědičná?

Dědičnost hraje při vzniku alergie velkou roli, ale alergickým se můžete stát i když se v rodině nevyskytuje. Prostě náš imunitní systém se náhle rozhodne, že nebude tolerovat např. pyl a chová se jako by pyl byl nepřítelem, i když mu od něj nic nehrozí.


A přibývá tedy počet nemocných?

Určitě. Alergie je civilizační chorobou. Vliv má změna klimatu, městská výstavba, mizení „klasických rostlin“, na které byl náš organizmus zvyklý tisíciletí, objevení se rostlin nových atd….

Dá se alergie vyléčit?

To je těžká otázka. Existuje jediná léčba, kdy se do těla podává např. pylový alergen v období, kdy se právě v přírodě nevyskytuje. Náš imunitní systém by si měl na něj „zvyknout“ jako na běžnou součást vnějšího prostředí a přestat proti němu „bojovat“. Nicméně dispozici k alergiím změnit neumíme.

Jakou nejsilnější alergickou reakci jste viděla?

Anafylaktický šok, ten bych nechtěla vidět. Tato reakce může nastat u člověka, který je alergický např. na vosí jed a je bodnut vosou. To může být smrtelná záležitost. Vezměte si, že někdo stojí vedle vás na zastávce a najednou upadne do bezvědomí. A nemá–li kartičku alergika nepoznáte, nemá-li např. hypoglykemický šok u cukrovky, který vypadá podobně.

#nahled|https://g.denik.cz/54/57/haasov__denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/54/57/haasov_.jpg|Karola Haasová#


Jakou nejpodivnější alergii jste léčila?

Problematické, hlavně v terapii, jsou například tlakové či chladové alergie . Měli jsme pacienta, který byl řidič a nyní je v invalidním důchodu. Když si sedl do auta, tak tlak sedadla vyvolal alergickou reakci a na něm za chvíli začaly praskat kalhoty. U nejhorších typů chladových alergií lidé zase mají problém vyjít v zimě ven či v létě se i vykoupat v rybníku či v řece.

Zdravotní ústav patří pod ministerstvo zdravotnictví. Bojíte se o svou budoucnost?

Někteří poslanci, jako například pan Šnajdr, mají cíl, aby vznikly pouze dva Zdravotní ústavy se sídlem v Praze a Ostravě. Nyní jich je sedm a působí pro určitý region. My například pro Ústecký a Karlovarský kraj. Dojde-li ke vzniku Zdravotního ústavu v Praze, přejdou všechny pravomoci do centra. Tudíž o všem budou rozhodovat v Praze, myslím si, že lidé by měli mít možnost o svém regionu též rozhodovat. Situaci zde známe nejlépe.

Připojila jste se k nedávné stávce lékařů?

Ne. Mně se nelíbila forma nátlaku a pro lékařský stav to bylo dle mého názoru ve svém důsledku kontraproduktivní.

Lidé se moc na stranu lékařů nepřiklonili, že?

Ani se jim nedivím. Když si někdo vydupává více peněz (i když požadavky jsou oprávněné) silou a vydíráním, nevidím v tom přínos.

A přidali vám?


Ne.

Jak se díváte na vedení Krajské zdravotní, jejíž nemocnice vedle vás sídlí?

Politika Krajské zdravotní pod vedením Petra Bendy nemocnicím nesvědčí. Musím říci, že základ je špatně. Krajská zdravotní by neměla mít politické vedení. Možná byl na začátku dobrý úmysl, udělat z nemocnice akciovku, ale vznikl z toho paskvil. Neslyšela jsem od politiků ani slovo k rozvoji nemocnice, jen rozhodují o průtoku peněz a všichni víme o problémech se zakázkami Krajské zdravotní.

Haasová: u focení se musím smát
„Proč chcete dělat rozhovor zrovna se mnou,“ divila se Karola Haasová, když jsem ji žádal o schůzku. Odpověď je jasná. Po komunálních volbách se dostala za TOP 09 do ústeckého zastupitelstva a je v opozici hodně slyšet. Když chtějí novináři do článku hlas z druhé strany, většinou sáhnou právě po ní.

Moje první otázka, ale musela směřovat ke jménu Karola. „Moje rodina je věřící a mužští členové mají jména po Svatém Karlu Boromejském. Ani já, i když holka, jsem výjimku nedostala. Svátek mám tedy na Karla, neboť Karola není v kalendáři,“ vysvětlila mi lékařka, která je ve Zdravotním ústavu vedoucí oddělení vakcín. „Vyrábíme přípravky podporující imunitu,“ vysvětlila.

Ona sama prací v ústavu doslova žije a moc ji baví. Snaží se za ústav bojovat na všech frontách. Taky do něj nastoupila hned po škole v září 1989 a je mu stále věrná.

Karola Haasová se narodila v Ústí, studovala gymnázium v Jateční a následně v Praze III. lékařskou fakultu.
Jednou se dokonce objevila v Činoherním divadle na jevišti. „Bylo to ve hře o zaniklé obci, kde jsem vyprávěla o známém imunologovi. Herci to pojali v takovém absurdním tónu a musela jsem se přizpůsobit,“ smála se.

Stejně jako u fotografování. „Já to jinak neumím,“ dodala. Pak se ještě vyptávala, jestli náhodou není náš karikaturista Radek Fetters Gruzínec a pak si nahlas oddechla. „Jsem se toho rozhovoru tak bála a ono to bylo nakonec příjemné povídání.“


Autor: Vladimír Mayer

22.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 20 360 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením Zdravotní sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20360 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Klášterní 2, 40323 Velké Březno, Ústí nad Labem. , Náplň práce: ošetřovatelská péče o klienty seniorského věku a klienty trpícími Alzheimerovou chorobou a jinými druhy demencí., Požadavky: odborná kvalifikace dle zákona č. 96/2004 Sb. v oboru všeobecná sestra - vyšší odborná škola nebo střední odborná škola s maturitou+ platná registrace - osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu, zdravotní způsobilost a zdravotní průkaz., Nabízíme: platové podmínky od 20 360,- Kč., podnikové stravování, možnost přijetí do pracovního poměru nebo na DPP, nástup dle domluvy, možnost následného prodloužení smlouvy., Telefonicky si sjednat osobní schůzku.. Pracoviště: Domov pro seniory velké březno, příspěvková organizace [2], Klášterní, č.p. 2, 403 23 Velké Březno. Informace: Zdeňka Ippoldtová, +420 724 066 356.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 22 000 Kč

Ostatní specialisté v oblasti sociální práce Sociální pracovník - zástupce vedoucího. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Dům Samaritán, Štefánikova č.p. 246/1, Klíše, Ústí nad Labem., Požadované vzdělání: vysokoškolské, bakalářské, vyšší odborné (obor Sociální práce, Sociální politika, Sociální pedagogika), Požadované dovednosti a osobnostní předpoklady:, - podmínkou praxe v sociálních službách (praxe v oblasti sociálních služeb pro osoby bez přístřeší, výhodou), - orientace v oblasti sociálních služeb, - znalost Zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, - znalost Standardů kvality poskytovaných sociálních služeb (aktivní účast na tvorbě nebo revidování, Standardů kvality poskytovaných sociálních služeb výhodou), - motivace k práci s cílovou skupinou - osoby bez přístřeší, - motivace k práci ve 3 sociálních službách (azylový dům, noclehárna, nízkoprahové denní centrum), které, jsou poskytovány 3 formami (pobytová, ambulantní, terénní), - chuť a ambice pracovat na pozici zástupce vedoucího (úzká spolupráce s vedoucím Domu Samaritán, zastupování vedoucího v jeho nepřítomnosti, administrativní úkony spojené s řízením služeb a vedením lidí zkušenost ve vedoucí funkci není podmínkou), - znalost práce na PC, - psychická stabilita, schopnost empatie, schopnost týmové spolupráce, - ochota a zájem se vzdělávat, odborně růst, být otevřený změnám, - trestní a morální bezúhonnost, - zdravotní způsobilost, - samostatnost, zodpovědnost, tvořivost, nápaditost, Nabízíme:, - příjemné pracovní prostředí, skvělý kolektiv, - práce v týmu zkušených pracovníků, - možnost seberealizace, - velký prostor pro sebevzdělávání a odborný růst, - získání zkušeností s vedením lidí a s řízením sociálních služeb (velice úzká spolupráce s vedoucím, který má na dané pozici dlouholeté zkušenosti), - mzdové ohodnocení ve výši od 22.000Kč (hrubá mzda), zaměstnanecké benefity, - pružná pracovní doba, možnost práce z domova, - práci v neustále se rozvíjející, stabilní a dlouhodobě fungující organizaci (Oblastní charita Ústí nad, Labem), - práci v Domě Samaritán a to ve 3 sociálních službách, které mají v Ústí nad Labem nezastupitelné místo., Cílem služeb je začlenění osob bez přístřeší do společnosti, podpora těchto osob při řešení obtížných, životních situací, zmírnění negativních dopadů souvisejících se ztrátou přístřeší, pomoc s orientací, uživatelů v oblastech společenského života, s jejich návratem na trh práce, pomoc se získáním nového, bydlení, zlepšením zdravotního stavu., V případě zájmu nás kontaktujte pouze na e-mailu (prosíme, netelefonujte). Profesní životopis a motivační, dopis zašlete nejpozději do 16.4.2018 na e-mail: kristofova.v@charitausti.cz., Výběrové řízení je tříkolové, v první kole proběhne výběr na základě zaslaného životopisu a motivačního, dopisu. V druhém kole budou vybraní kandidáti pozváni k přijímacímu pohovoru. Uchazeči vybraní do, třetího kola se zúčastní jednodenní stáže v zařízení. Přijímací pohovory a stáže budou probíhat ve dnech 19. - 23.4.2018.. Pracoviště: Oblastní charita ústí nad labem - dům samaritán, Štefánikova, č.p. 246, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Vendula Krištofová, .

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 110 Kč

Zámečníci strojů Strojní zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Strojní zámečník pro ranní směnu. , Místo výkonu práce: Revoluční 1930/86, Ústí nad Labem. , Požadujeme: vyučení ve strojírenském oboru, orientace v technické dokumentaci, manuální zručnost, ochota učit se. Výhodou: praxe, zkušenosti z montážních a demontážních činností na rotačních strojích (čerpadla, převodovky), zkušenosti z montáží a demontáží přírubových spojů a armatur, vazačský a jeřábnický průkaz, řidičský průkaz s oprávněním sk. B. , Nabízíme: podnikové stravování, sick days, výkonnostní odměny, příplatky za pohotovost. , Nejprve zašlete strukturovaný životopis na e-mail milena.kudlickova@bilfinger.com , Kontaktní osoba: Ing. Milena Kudličková, tel. 606243037. POZOR - osobní jednání není možné bez předchozí domluvy, paní Kudličková pracuje v Mostě.. Pracoviště: Bilfinger industrial services czech s.r.o. - 02, Revoluční, č.p. 1930, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Milena Kudličková, +420 606 243 037.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Dispečer 20 000 Kč

Dopravní dispečeři Dispečer. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Přístavní č.p. 432/8, Krásné Březno, Ústí nad Labem., Náplň práce: organizace a kontrola provozu logistického terminálu, administrativní práce na PC., Požadujeme: vyučení v oboru dopravy ( není podmínkou, ale výhodou ), organizační schopnosti, pečlivost, samostatnost, flexibilitu, výpis z rejstříku trestu, znalost práce na PC., Nabízíme: mzdu 20 000,- Kč., roční finanční bonusy, zaučení, dovolenou navíc, stravenky, nástup možný ihned., Kontakt: telefonicky si sjednat osobní jednání.. Pracoviště: Metrans, a.s. - ul, Přístavní, č.p. 432, 400 07 Ústí nad Labem 7. Informace: Šárka Mikulová, +420 267 293 185.


Trenér ústeckých volejbalistů Petr Brom.

Trenér Brom: Hráči mají moc veliký respekt, potřebují v hlavách odbrzdit

Rodina - ilustrační foto

Česká republika má přes 10,6 milionu obyvatel. Nejvíc od konce války

Kauza Elischer: Soudcovo mlčení automaticky neznamená, že je vinen

Ústecký kraj /ROZHOVOR/ - V uplynulém týdnu byl mediální jedničkou 57letý soudce pražského vrchního soudu Ivan Elischer. Čelí obvinění, že v odvolacím řízení snižoval tresty Vietnamcům, kteří za to údajně zaplatili.

Lev skolil Brnou: Ústecké derby vyznělo pro Neštěmice

Ústecko - Fotbalisté Neštěmic zvládli i druhé ústecké derby v letošní sezóně krajského přeboru. 

Biatlonistka Koukalová exkluzivně: Rozchod s týmem byl bolestná zkušenost

Ověnčená sportovními tituly a medailemi vnitřně prožívala trápení. Tolikrát byla první v cíli, ale radost měla jen „biochemickou“. Biatlonistka Gabriela Koukalová v exkluzivním rozhovoru pro časopis Glanc poprvé mluví o skutečných důvodech neúčasti na olympiádě, o úzkostech, depresích, podrývaném sebevědomí a celoživotní urputné snaze dokázat, že něco znamená. Teď prý ale přichází restart.

Ústečan Ernst Strohschneider byl leteckým esem. Ústí na něho zapomíná

Ústí nad Labem - Za první světové války Ernst Strohschneider sestřelil 15 letadel. Zahynul před přesně sto lety při nehodě. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT