VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámek v Oberpöllnitz prošel za staletí mnoha přestavbami

Sasko - Obec Oberpöllnitz s jejím zachovaným původním hradem vznikla zřejmě mýcením v době slovanského záboru a leží v hraniční oblasti slovanské župy jménem Pagus Orla a Pagus Geraha.

23.5.2011
SDÍLEJ:

Zámek v Oberpöllnitz prošel za staletí mnoha přestavbamiFoto: Petr Šafránek

Dodnes stojící hradozámek s přilehlým rytířským statkem, jehož hospodářské stavení bylo v roce 1946 částečně strženo, obsahoval kdysi komplex budov s několika dvory, obytnou budovou, stájí a stodolou.

Hrad vznikl zajisté přestavbou starého panského dvoru, který prokazatelně změnil potom v průběhu staletí několikrát svou podobu. Svědectví o tom dává také ještě patrný letopočet 1414 a 1848 ve svorníku vstupního portálu.

Rozsáhlé úpravy a modernizace

Zatímco zpočátku stála v popředí hlavně obranyschopnost, převládla později na přelomu 15. a 16. století touha po obytnosti a reprezentaci, která byla důvodem neustálých stavebních změn.

Pravděpodobně rozsáhlá přestavba a modernizace byla uskutečněna za času majitele Bernarda z Pöllnitz (1569 - 1628), věhlasného saského kancléře z rodu Schwarzbach. Kolem roku 1620 byl jím hrad přestavěn do reprezentativního renesančního zámku.

Z toho času pochází typický volutový štít, obelisk, geometrická a rostlinná výzdoba vnitřních prostor. Kolem roku 1730 proběhla další větší modernizace interiérů za nového majitele rytířského statku Julia z Jobinu.

Ten nechal ve druhém poschodí v jiho-jihovýchodní části budov upravit dřívější rytířský sál pro reprezentativní účely, krom toho nechal také bohatě vyzdobit štukový strop, uprostřed s dvěma erby. Jeden patří rodu Jobin a druhý jeho paní Janě Augustě rozené z Wackerhagenu.

Její rodiče byli předcházejícími vlastníky zámku a panství. Obě rodiny byly v přímé nástupnické panské linii po roce 1721, když se rodový zámek v Pöllnitz, naposledy v držení gosecké větve, stal majetkem rodu Schwarzbach.

Šlechtické sídlo obklopené bažinami

Starou podobu hradní dispozice, bohužel, dnes s jistotou neznáme. Původně sloužil hrad jako opevněné šlechtické sídlo, byl založen jako opěrný bod v době kolonizace této oblasti.

V první etapě výstavby vznikl pevný blatný hrad, podobný okolním hradům v Triptis, Roda a Niederpöllnitz, který obklopoval ze severní a východní strany bažinatý, hluboký vodní příkop. Ten plnil svou obrannou funkci po dlouhá staletí, takže i později vybudovaný zámek jím byl obklopen. Zámecká přestavba bezpochyby vznikla při rozbourání hradní věže. Poslední zbytky vodních příkopů byly po druhé světové válce zasypány.

Uprostřed dispozice pravděpodobně stála původní obranná věž, která byla přestavbou na kruhový zámek integrována do nádvoří s funkcí schodišťové věže. Východním směrem od zámku se rozkládal park se vzácnými dřevinami, který existoval až do roku 1946 a byl přístupný dřevěným obloukovým mostem.

K zámku náležel také již od dávných dob mlýn u rybníku Muhlpöllnitz a poplužní dvůr Geheege s rozsáhlým hospodářstvím (tak zvanýVorwerk) a na severní straně další nemovitosti.

#nahled|https://g.denik.cz/54/81/20110523_oberpollnitz_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/54/81/20110523_oberpollnitz.jpg|Zámek v Oberpöllnitz prošel za staletí mnoha přestavbami#

Páni z Weidy a pozdější fojtové

Nejstarší opevnění pochází nepochybně již z časů první vlny německé kolonizace oblasti Orlagau z přelomu 10. a 11.století. Vedle Niederpöllnitz se jednalo o jeden z nejdůležitějších bodů osídlení pravděpodobně nezávislé říšské ministeriální šlechty v nížině mezi Triptis a Weidou.

Dodnes není jasné, zda-li to byli ministeriálové krále, rodu Wettinů, Lobdeburgů nebo fojtů z Weidy, a odkud pocházeli. Z Frank, Švábska nebo Dolního Rýna? Jisté je, že rod se zde usadil již v raném středověku, neboť je častým svědkem v různých dokumentech fojtů z Weidy, Greizu a Plavna, sloužil a pomáhal v době válek.

Protože rytířské rody často používaly přídomek po obci, kde měli svůj rodový hrad, mohl vzniknout jejich název původně z lužickosrbského názvu Polnic. Tak v době druhé kolonizační vlny na přelomu 12. a 13. století mohly sloužit císaři k zajištění a správě osídlení původně slovanské země.

Páni z Weidy, kteří zastávali později úřad fojta, jsou v nynějším Vogtlandu jmenováni v listinách od roku 1122. Domníváme se, že vznik osady Pollnitz lze datovat do konce 12. až do poloviny 13. století. Ves Polnicz (zda Horní, Střední nebo Dolní není doloženo) byla prvně uvedena v knize fojtů již roku 1238.

Z hradu se stává postupně zámek

Zdejší svobodný říšský ministeriální rod si za léta vlády nevybudoval významnější postavení ani vlastní panství. Později, ve 13. století, se zde usídlil rod Reussů, kteří časem získali značnou moc a nezávislost.

S příchodem kolonistů jim bylo nutné vytvořit podmínky pro zřízení vlastní hospodářské existence. Tak postupně vznikly selské dědičné poplatky, hospodářský dvůr, šlechtický statek, panské sídlo, poplužní dvůr, klášterní dvůr, svobodný statek a tyto všechny se později spojily v jeden rytířský statek. V roce 1341 je v dokumentu fojta z Weidy jmenována Kateřina z Oberpöllnitz. Tato první zmínka potvrzuje existenci šlechtického sídla.

K roku 1414 existuje potom dokonce zápis o výstavbě nového domu v Oberpöllnitz, patrně se vztahuje k přestavbě starého hradu do zámecké podoby. S velkou pravděpodobností tehdy již vznikla téměř kruhová stavba s malým vnitřním nádvořím a uvnitř stojící schodišťovou věží. S touto výstavbou nového sídla v Oberpöllnitz souvisí také pozdější přemístění (roku 1438) panského domu z Niederpöllnitz. Sousední panství Niederpöllnitz bylo odevzdáno z neznámých důvodů šlechtickému rodu z Planitze.

Zámek sloužil za časů bývalé NDR jako bydliště pro převážně vysídlené rodiny a byl roku 1977 pro svou značnou zchátralost vyklizen a opuštěn. Naštěstí ale nedošlo k jeho stržení.

Zpracoval Petr Šafránek

23.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 20 360 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením Zdravotní sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20360 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Klášterní 2, 40323 Velké Březno, Ústí nad Labem. , Náplň práce: ošetřovatelská péče o klienty seniorského věku a klienty trpícími Alzheimerovou chorobou a jinými druhy demencí., Požadavky: odborná kvalifikace dle zákona č. 96/2004 Sb. v oboru všeobecná sestra - vyšší odborná škola nebo střední odborná škola s maturitou+ platná registrace - osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu, zdravotní způsobilost a zdravotní průkaz., Nabízíme: platové podmínky od 20 360,- Kč., podnikové stravování, možnost přijetí do pracovního poměru nebo na DPP, nástup dle domluvy, možnost následného prodloužení smlouvy., Telefonicky si sjednat osobní schůzku.. Pracoviště: Domov pro seniory velké březno, příspěvková organizace [2], Klášterní, č.p. 2, 403 23 Velké Březno. Informace: Zdeňka Ippoldtová, +420 724 066 356.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 22 000 Kč

Ostatní specialisté v oblasti sociální práce Sociální pracovník - zástupce vedoucího. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Dům Samaritán, Štefánikova č.p. 246/1, Klíše, Ústí nad Labem., Požadované vzdělání: vysokoškolské, bakalářské, vyšší odborné (obor Sociální práce, Sociální politika, Sociální pedagogika), Požadované dovednosti a osobnostní předpoklady:, - podmínkou praxe v sociálních službách (praxe v oblasti sociálních služeb pro osoby bez přístřeší, výhodou), - orientace v oblasti sociálních služeb, - znalost Zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, - znalost Standardů kvality poskytovaných sociálních služeb (aktivní účast na tvorbě nebo revidování, Standardů kvality poskytovaných sociálních služeb výhodou), - motivace k práci s cílovou skupinou - osoby bez přístřeší, - motivace k práci ve 3 sociálních službách (azylový dům, noclehárna, nízkoprahové denní centrum), které, jsou poskytovány 3 formami (pobytová, ambulantní, terénní), - chuť a ambice pracovat na pozici zástupce vedoucího (úzká spolupráce s vedoucím Domu Samaritán, zastupování vedoucího v jeho nepřítomnosti, administrativní úkony spojené s řízením služeb a vedením lidí zkušenost ve vedoucí funkci není podmínkou), - znalost práce na PC, - psychická stabilita, schopnost empatie, schopnost týmové spolupráce, - ochota a zájem se vzdělávat, odborně růst, být otevřený změnám, - trestní a morální bezúhonnost, - zdravotní způsobilost, - samostatnost, zodpovědnost, tvořivost, nápaditost, Nabízíme:, - příjemné pracovní prostředí, skvělý kolektiv, - práce v týmu zkušených pracovníků, - možnost seberealizace, - velký prostor pro sebevzdělávání a odborný růst, - získání zkušeností s vedením lidí a s řízením sociálních služeb (velice úzká spolupráce s vedoucím, který má na dané pozici dlouholeté zkušenosti), - mzdové ohodnocení ve výši od 22.000Kč (hrubá mzda), zaměstnanecké benefity, - pružná pracovní doba, možnost práce z domova, - práci v neustále se rozvíjející, stabilní a dlouhodobě fungující organizaci (Oblastní charita Ústí nad, Labem), - práci v Domě Samaritán a to ve 3 sociálních službách, které mají v Ústí nad Labem nezastupitelné místo., Cílem služeb je začlenění osob bez přístřeší do společnosti, podpora těchto osob při řešení obtížných, životních situací, zmírnění negativních dopadů souvisejících se ztrátou přístřeší, pomoc s orientací, uživatelů v oblastech společenského života, s jejich návratem na trh práce, pomoc se získáním nového, bydlení, zlepšením zdravotního stavu., V případě zájmu nás kontaktujte pouze na e-mailu (prosíme, netelefonujte). Profesní životopis a motivační, dopis zašlete nejpozději do 16.4.2018 na e-mail: kristofova.v@charitausti.cz., Výběrové řízení je tříkolové, v první kole proběhne výběr na základě zaslaného životopisu a motivačního, dopisu. V druhém kole budou vybraní kandidáti pozváni k přijímacímu pohovoru. Uchazeči vybraní do, třetího kola se zúčastní jednodenní stáže v zařízení. Přijímací pohovory a stáže budou probíhat ve dnech 19. - 23.4.2018.. Pracoviště: Oblastní charita ústí nad labem - dům samaritán, Štefánikova, č.p. 246, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Vendula Krištofová, .

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 110 Kč

Zámečníci strojů Strojní zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Strojní zámečník pro ranní směnu. , Místo výkonu práce: Revoluční 1930/86, Ústí nad Labem. , Požadujeme: vyučení ve strojírenském oboru, orientace v technické dokumentaci, manuální zručnost, ochota učit se. Výhodou: praxe, zkušenosti z montážních a demontážních činností na rotačních strojích (čerpadla, převodovky), zkušenosti z montáží a demontáží přírubových spojů a armatur, vazačský a jeřábnický průkaz, řidičský průkaz s oprávněním sk. B. , Nabízíme: podnikové stravování, sick days, výkonnostní odměny, příplatky za pohotovost. , Nejprve zašlete strukturovaný životopis na e-mail milena.kudlickova@bilfinger.com , Kontaktní osoba: Ing. Milena Kudličková, tel. 606243037. POZOR - osobní jednání není možné bez předchozí domluvy, paní Kudličková pracuje v Mostě.. Pracoviště: Bilfinger industrial services czech s.r.o. - 02, Revoluční, č.p. 1930, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Milena Kudličková, +420 606 243 037.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Dispečer 20 000 Kč

Dopravní dispečeři Dispečer. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Přístavní č.p. 432/8, Krásné Březno, Ústí nad Labem., Náplň práce: organizace a kontrola provozu logistického terminálu, administrativní práce na PC., Požadujeme: vyučení v oboru dopravy ( není podmínkou, ale výhodou ), organizační schopnosti, pečlivost, samostatnost, flexibilitu, výpis z rejstříku trestu, znalost práce na PC., Nabízíme: mzdu 20 000,- Kč., roční finanční bonusy, zaučení, dovolenou navíc, stravenky, nástup možný ihned., Kontakt: telefonicky si sjednat osobní jednání.. Pracoviště: Metrans, a.s. - ul, Přístavní, č.p. 432, 400 07 Ústí nad Labem 7. Informace: Šárka Mikulová, +420 267 293 185.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenér ústeckých volejbalistů Petr Brom.

Trenér Brom: Hráči mají moc veliký respekt, potřebují v hlavách odbrzdit

Rodina - ilustrační foto

Česká republika má přes 10,6 milionu obyvatel. Nejvíc od konce války

Kauza Elischer: Soudcovo mlčení automaticky neznamená, že je vinen

Ústecký kraj /ROZHOVOR/ - V uplynulém týdnu byl mediální jedničkou 57letý soudce pražského vrchního soudu Ivan Elischer. Čelí obvinění, že v odvolacím řízení snižoval tresty Vietnamcům, kteří za to údajně zaplatili.

Lev skolil Brnou: Ústecké derby vyznělo pro Neštěmice

Ústecko - Fotbalisté Neštěmic zvládli i druhé ústecké derby v letošní sezóně krajského přeboru. 

Biatlonistka Koukalová exkluzivně: Rozchod s týmem byl bolestná zkušenost

Ověnčená sportovními tituly a medailemi vnitřně prožívala trápení. Tolikrát byla první v cíli, ale radost měla jen „biochemickou“. Biatlonistka Gabriela Koukalová v exkluzivním rozhovoru pro časopis Glanc poprvé mluví o skutečných důvodech neúčasti na olympiádě, o úzkostech, depresích, podrývaném sebevědomí a celoživotní urputné snaze dokázat, že něco znamená. Teď prý ale přichází restart.

Ústečan Ernst Strohschneider byl leteckým esem. Ústí na něho zapomíná

Ústí nad Labem - Za první světové války Ernst Strohschneider sestřelil 15 letadel. Zahynul před přesně sto lety při nehodě. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT