VYBRAT REGION
Zavřít mapu

HLASUJTE: Jesle? Místo není, chybí školky

Ústí nad Labem - Děti nemají kam jít a tak městské jesle praskají ve švech, chybí tu i peníze, Ústí proto zvýšilo měsíční platby.

23.5.2011 10
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Filip Vlček

Zdražování zboží a krácení rozpočtu v sociální sféře dokážou mladé rodině pěkně provětrat peněženku. Na vlastní kůži to poznala třeba Hana Dvořáková. Na rodičovské dovolené je s dcerou už devatenáct měsíců.

„Rok jsem pobírala 7,6 tisíce korun,“ líčila svou situaci. „Teď už dostávám jen 3,8 tisíce mateřskou a k tomu dětský přídavek pětistovku. Máme pronajatý byt, platíme 7,7 tisíce korun nájem. K tomu zálohy a jsme na 10 tisících nákladů za bydlení. To ani nemluvím o ostatních výdajích,“ vypočítala Dvořáková.

Kvůli pronájmu nedosáhnou Dvořákovi na příspěvek na bydlení a manžel vydělává zhruba 13 tisíc korun čistého. Z toho musí pokrýt ještě potraviny a potřeby dítěte. Jinými slovy, jejich rozpočet je napjatý. Řešení? Dát dítě do jeslí.

To je ovšem dnes takřka nemožné. „Skoro praskáme ve švech,“ podotkla Sylvie Sušická, ředitelka městských jeslí. „Místa by tu bylo dost, ale protože nejsou školky, děti, o něž se staráme, odsud nemají kam odejít. Kdyby bylo dost školek, kapacita by stačila.“

Na to reagoval opoziční městský zastupitel Pavel Vodseďálek (KSČM). „To je špatné. Při privatizaci město školky prodalo bezmyšlenkovitě a bez plánů do budoucna. Dnes jsou v nich restaurace,“ upozornil. „Teď je potřeba, aby se město zamyslelo a začalo nedostatek školek řešit. Třeba tím, že využije prostory v základních školách, kde je nedostatek žáků. Samozřejmě, je potřeba o tom mluvit i s hygieniky.“

Podle radního Arna Fišery (ČSSD) jsou školky jednou z nejpotřebnějších věcí ve městě. „Plánujeme navýšení počtu míst v nich,“ řekl.

Dalším problémem, s nímž se ústecké jesle potýkají, je nedostatek peněz. Ředitelka jeslí Sušická vysvětlila, že magistrát se sice postará o vybavení nábytkem a podobně, ale že horší je to s potřebami na kreslení, potahy, nebo třeba jednotnými čepičkami.

„Jesle jsou v Ústí skutečně levné, proto jsme museli iniciovat jejich zdražení. Problém je, jestli to, oč se jesle zdraží, nesníží naši městskou dotaci,“ vyjádřila své obavy Sušická.

Možné pokrácení městské dotace pro jesle by považovala městská opozice za nešťastné. Například zastupitelka Karola Haasová (TOP 09). „Ústecká kasa by možná ušetřila krátkodobě na jeslích, ale v důsledku ji to může přijít docela draho. Jestliže maminky budou muset být s dětmi doma, nebudou moci odevzdávat svou práci a tedy daně státu a městu,“ vysvětlila.

Zároveň dodala, že otázky měly směřovat i na koaliční ČSSD, která slibovala, že jesle ani školky nezdraží a dokonce chtěla přispívat rodinám třemi tisícovkami pastelkovného z městského rozpočtu. „Měli to i na billboardech.“

Radní Fišera na to řekl, že preferuje zřízení školky v Kubelíkově ulici na Střekově. „Záleží ovšem na tom, jak se investiční náměstek dohodne s panem primátorem,“ dodal.

Podle Jana Řeřichy, náměstka primátora, který má na starosti investice, ještě o školce jasno není. „Zatím se o otevření nové školky jenom uvažuje,“ řekl. Městská rada o zdražení jeslí rozhodla minulý týden ve čtvrtek. Z původních sedmi stovek tak rodiče zaplatí za dlouhodobý pobyt dítěte tisícovku.

Potvrdila to magistrátní mluvčí Ivana Solničková. „Rada schválila výši úhrad v jeslích s účinností od 1. ledna 2012,“ uvedla Solničková. „Kapacita ústeckých jeslí je 65 dětí. Město v průměru přispívá na každé dítě téměř 6 tisíc korun.“

Snížená úhrada tak z původních 350 korun na měsíc za dítě, které je přihlášeno k dlouhodobému pobytu a ani jeden den příslušného kalendářního měsíce ho rodiče do jeslí nedali, stoupne na 500.

Původních 75 korun za den přímého zaopatření na dítě, které je přihlášeno ke krátkodobému pobytu na dobu nejvýše pěti dnů kvůli pobírání rodičovského příspěvku, Ústí zvedlo na 110 korun. Denní stravné již nebude stát 25, ale 30 korun.

Autor: Janni Vorlíček

Nahravá se anketa
23.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Ostatní - Písaři Zapisovatelka. Požadované vzdělání: úsv. 16 400 Kč

Písaři Zapisovatelka. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 16400 kč, mzda max. 22170 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Kramoly č.p. 641/37, Střekov, Ústí nad Labem., Požadujeme: středoškolské vzdělání, bezúhonnost, výbornou schopnost psaní na klávesnici - všemi deseti, základní znalost MS Office Word, znalost českého jazyka - pravopis, gramatika., Nabízíme: platové podmínky 16 400 - 22 170,- Kč., příspěvek na stravování, 25 dní volna + 4 dny indispozičního volna., Hlásit se osobně na uvedené adrese od 08:00 do 14:00 hod u Mgr. Pinkasové.. Pracoviště: Okresní soud v ústí nad labem, Kramoly, č.p. 641, 400 03 Ústí nad Labem 3. Informace: Alena Pinkasová, +420 477 047 456.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 25 210 Kč

Odborní administrativní pracovníci v právní oblasti Odborný rada v odboru pro severočeskou oblast, v oddělení rozhodování sporů a ochrany spotřebitele (SM 761). Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25210 kč, mzda max. 37890 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Mírové náměstí č.p. 3097/37, Ústí nad Labem., Předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu jako služební orgán příslušný podle § 10 odst. 1 písm. f) zákona č. 234/2014 Sb., o státní službě (dále jen "zákon"), vyhlašuje výběrové řízení na služební místo: odborného rady v odboru pro severočeskou oblast, v oddělení rozhodování sporů a ochrany spotřebitele - právník ADR/ODR (SM 761) v oboru služby:45. Elektronické komunikace a poštovní služby s místem výkonu služby: Ústí nad Labem. , Služba na tomto služebním místě bude vykonávána ve služebním poměru na dobu neurčitou. Služební místo je zařazeno podle Přílohy č. 1 k zákonu o státní službě do 13. platové třídy . , S ohledem na povahu činnosti Českého telekomunikačního úřadu se nestanovuje na služební místo způsobilost seznamovat se s utajovanými informacemi v souladu s příslušnými právními předpisy., Hlavní popis činnosti: a) Celostátní koordinace a metodické usměrňování elektronických komunikací včetně ochrany zájmů spotřebitele v oblasti elektronických komunikací a poštovních služeb. b) Vyřizování a evidence podání (stížností) spotřebitelů v elektronických komunikacích a poštovních službách. c) Vedení správních a přestupkových řízení, ukládání pokut a povinností nepeněžitého plnění. d) Spolupráce s ostatními orgány státní správy., Žadatel musí splňovat základní předpoklady pro přijetí do služebního poměru a zařazení na služební místo odborného rady v odboru pro severočeskou oblast,v oddělení rozhodování sporů a ochrany spotřebitele - právník ADR/ODR podle § 25 zákona, tj.: a) je státním občanem České republiky, občanem jiného členského státu Evropské unie nebo občanem státu, který je smluvním státem Dohody , o Evropském hospodářském prostoru [§ 25 odst. 1 písm. a) zákona], b) dosáhl věku 18 let [§ 25 odst. 1 písm. b) zákona], c) je plně svéprávný [§ 25 odst. 1 písm. c) zákona], d) je bezúhonný [§ 25 odst. 1 písm. d) zákona], e) dosáhl vysokoškolského vzdělání v magisterském studiu [§ 25 odst. 1 písm. e) zákona], f) má potřebnou zdravotní způsobilost [§ 25 odst. 1 písm. f) zákona]., V souladu se služebním předpisem je dále požadováno: ukončený magisterský studijní program v oboru právo., Kontakt: https://www.ctu.cz/vyberove-rizeni-na-sluzebni-misto-odborneho-rady-v-odboru-pro-severoceskou-oblast-v-oddeleni-17. Pracoviště: Český telekomunikační úřad - provozovna mírové nám., Mírové náměstí, č.p. 3097, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Luboš Mračko, +420 475 309 300.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 17 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Údržbář - mechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Přestanov 113., Náplň práce: provádění oprav a pravidelné údržby výrobních strojů, provádění preventivní údržby areálu a výrobní haly., Požadujeme: zručnost, spolehlivost, angličtina - základ, 2 roky praxe, vyhláška 50/78 Sb., Nabízíme: mzdu 17 000 - 22 000,- Kč., nástup ihned, práce na ranní směnu od 8 - 16 hod., Hlásit se osobně na uvedené adrese v dopoledních hodinách.. Pracoviště: Minda ktsn plastic solutions s.r.o., 403 17 Chabařovice. Informace: Michaela Pěčková, +420 411 198 924.

Věda a výzkum - Věda a výzkum Chemičtí technici, chemici 24 000 Kč

Chemičtí technici pro technický rozvoj, výzkum a vývoj a pracovníci v příbuzných oborech Odborný pracovník technického servisu prodeje. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Revoluční 1930/86, Ústí nad Labem., Popis pracovní pozice:, podíl na výzkumu, vývoji nových produktů a jejich aplikací , technická podpora prodeji, komunikace se zákazníky, technické konzultace a technická řešení pro zákazníky, spolupráce s marketingem, příprava technické dokumentace (aplikační a technické listy), Požadujeme:, SŠ či VŠ v oboru chemie (obor: polymery, alkydy - výhodou) - vhodné i pro absolventy VŠ, anglický jazyk na komunikativní úrovni slovem i písmem, znalost Microsoft Office, řidičský průkaz sk. B, Nabízíme:, samostatnou práci ve společnosti s dlouholetou tradicí, možnost osobního a odborného růstu, pracovní smlouva na hlavní pracovní poměr s možností prodloužení, pracovní doba 37,5h týdně, 5 týdnů dovolené, příspěvek na penzijní připojištění po roce pracovního poměru, dostupnost pracoviště - v centru města Ústí nad Labem, blízkost nádraží, MHD, možnost příspěvku na ubytování či dopravu pro uchazeče z jiného kraje, Kontaktní osoba:, Bc. Jana Hlávková, personální oddělení, telefon: 477 163 107, e-mail: hlavkova@spolchemie.cz. Pracoviště: Spolek pro chemickou a hutní výrobu, akciová společnost, Revoluční, č.p. 1930, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Jana Hlávková, +420 477 163 107.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V mosteckém parku Šibeník někdo počmáral městský mobiliář, objevily se i symboly německého nacismu.
19

FOTO: V Mostě vznikla „nacistezka“. Jejímu autorovi hrozí až pět let vězení

Hospůdka Pohoda.
6

Tajnou místnost hospůdka Pohoda nemá. Je to totiž parádní vinný sklípek

FOTO: Tříletá Emmička si v ústecké knihovně půjčila už na tisícovku knížek

Ústí nad Labem - Závěr minulého týdne se v Severočeské vědecké knihovně v Ústí nad Labem nesl ve slavnostním duchu. 

Strážníci ošetřili seniorku, která upadla a způsobila si tržnou ránu na hlavě

Ústí nad Labem - Na tísňovou linku městské policie v pátek odpoledne zatelefonovala seniorka ze Šrámkovy ulice, která operátorovi sdělila, že ve svém bytě upadla a bez cizí pomoci není schopná sama vstát ze země. 

Lyže neuklízejte, na Telnici i Bouřňáku jsou nyní ideální sněhové podmínky

Krušné hory - Návrat zimy určtiě potěšil provozovatele lyžařských areálů v Krušných horách. Lyžařská sezona ještě zdaleka nekončí!

Jaro? Ne. Na pěkné počasí si budeme muset ještě počkat

Severní Čechy - V úterý sice nastane astronomické jaro, v České republice bude ale nadále převládat spíše zimní ráz počasí. Pravého jarního počasí se lidé zřejmě nedočkají ani o Velikonocích, které letos připadají na přelom března a dubna.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT