VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skóre revizorů: Během noci 152 lidí načerno

Ústí nad Labem – Čtrnáct revizorů, pět městských strážníků, čtyři republikoví policisté a hlídka cizinecké policie. Z pátku na sobotu proběhla ve večerních a nočních spojích městské hromadné dopravy velká kontrola platební morálky cestujících.

24.5.2011 10
SDÍLEJ:

Dopravní podnik provedl velkou noční kontrolní akci platební morálky cestujících.Foto: DENÍK/Petr Sochůrek

Je dvaadvacátá hodina. V budově dopravního podniku v Revoluční ulici začíná akce krátkou instruktáží, kterou vede vedoucí střediska přepravní kontroly Milan Hrudka.

„Jsou dvě stanoviště. Jedno na Předmostí u odbočky k Uhlozbytu a druhé u hotelu Vladimir na Masarykově ulici. Akce začíná rozjezdem na stanoviště a končí v půl páté ráno,“ seznamuje Hrudka s kontrolními místy a časem, po který bude akce probíhat.

„Když přistižený neplatící cestující zaplatí na místě, může pokračovat v jízdě. Pakliže ne, bude vysazen a dále řešen. Na obou stanovištích jsou přistavené autobusy pro případ, že by začalo pršet, abyste vy mohli sepsat záznam v klidu a v suchu,“ řekl Hrudka.

Strážníci a policisté mají za úkol dohlédnout na bezpečnost. „Pro případ, že byste narazili na problémového cizince, je domluveno s cizineckou policií, že přijedou,“ doplnil vedoucí.

Domlouváme si s Milanem Hrudkou, jak bude probíhat reportáž a vyrážíme do terénu. „Teď jste tady měli být. Na lince 57 jsme museli vysadit celý trolejbus, jen dva cestující v něm zůstali,“ říká jeden z revizorů na stanovišti na Předmostí.

Po chvíli přijíždí trolejbus linky 53 směrem z Dobětic. Jeden z revizorů dává pokyn řidiči, aby zastavil. Ten otevírá přední dveře. Revizoři spolu s muži zákona vcházejí do vozu.

Výsledek? Dva neplatící cestující, oba vysazeni. „Jedu s kamarádkou do Brooklynu,“ odpověděla stroze mladá slečna. Na otázku, proč si nepořídila platnou jízdenku a zda jí přirážka stojí za to, jen pokrčila rameny.

Dalším trolejbusem, který revizoři kontrolují, je linka 56 z Krásného Března. V zadní části je skupinka mladých chlapců okolo osmnácti let. Jeden z nich je vysazen, protože se veze na „černo“ a odmítá zaplatit přirážku. Je krotký jako beránek, ale jen do té doby, než přijdou kamarádi.

Je vidět, že jsou posilněni alkoholem a chtějí si dokázat, jací jsou „borci“. Jeden neustále kolem sebe plive.

„Mohl byste s tím flusáním přestat,“ žádá ho policista. „Nebo co, zavřete mě?,“ provokuje kluk. „Ne, ale mohl bych vám uložit pokutu za znečišťování veřejného prostranství,“ odvětí muž zákona. Mladíkovi padá čelist a s pliváním přestává.

Řešený chlapec chce také dokázat, jaký je tvrďák. S redaktorem Deníku se snaží diskutovat, na co má a nemá právo. Poté zase dělá problémy revizorovi při podepsání záznamu.

Revizoři kontrolují všechny linky v obou směrech. S Milanem Hrudkou jedeme na druhé stanoviště k Vladimiru. Je krátce po půlnoci, na linkách jsou už noční spoje, na kterých je nástup jen předními dveřmi. Paradoxem je, že ani tady není nouze o „černé“ pasažéry. Na lince 101 jsou odhaleni hned dva muži jedoucí zadarmo.

„Cestující jsou vynalézaví. Kontrola ze strany řidiče je jen krátká. Partičky mladých lidí si třeba vzájemně jednu SMS jízdenku přepošlou a jedou na ni společně. Řidič nemá PDA, aby si pravost jízdenky ověřil.

Také se stává, že někteří lidé jsou tak zruční, že vystihnou dobu, než strojek cvakne a jízdenku vytrhnou. Řidič vidí, že si ji značil, i když ve skutečnosti zůstala neoznačená,“ vysvětluje Hrudka, proč probíhají kontroly i na linkách, kde je nástup předními dveřmi.

Revizoři během akce odhalili 152 neplatících cestujících na 28 spojích. Na místě zaplatilo přirážku pouze 13 z nich. Dopravní podnik také zaznamenal ve večerních hodinách rekordních 126 prodaných SMS jízdenek, což je 4x více než ve stejném čase, kdy kontrolní akce neprobíhá.

Autor: Petr Sochůrek

24.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sebastian Ragnar Douša se narodil Ivaně Doušové z Ústí nad Labem 9. prosince v 10.37 hod. v ústecké porodnici. Měřil 47 cm a vážil 2,73 kg
8

FOTO/ANKETA: Právě jsme se narodili

Muže v Dubí srazilo auto. Z ošklivě vypadající srážky vyvázl dobře

VIDEO: Muže v Dubí srazilo auto. Z ošklivě vypadající srážky vyvázl dobře

Kontrola zjistila, že neštěmická radnice zákon neporušila

Neštěmice - Neštěmická radnice neporušila zákon na ochranu osobních údajů.

VÍME PRVNÍ

Orangutana Ňuňáka nezabila rakovina, ale tasemnice, která napadá i lidi

Ústí nad Labem - Orangutan Ňuňák nezemřel na rakovinu. Pitva ukázala, že boulovité útvary jsou ve skutečnosti zapouzdření cizopasníci. Přesněji tasemnice, které přenáší lišky trusem. Napadají i člověka a mohou představovat i smrtelné nebezpečí.

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

UDG se vrací na vánoční koncert do svého Ústí

Ústí nad Labem Šňůra o patnácti zastávkách Rivalové Tour nekončí pro hitové UDG v pátek od 20 hodin v klubu Doma, ale až v sobotu v Chlumci nad Cidlinou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT