VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Königstein: sudový sklep poprvé zpřístupněn

Sasko - O víkendu budou od 11.00 do 17.00 hodin na pevnosti Königstein návštěvníkům poprvé zpřístupněny prostory historického vinného sklepa „Fasskeller“.

27.5.2011
SDÍLEJ:

Víkendová akce na Königsteinu nadchne nejen milovníky historie, ale i dobrého vína, zpěvu a umění.Foto: archiv Festung Königstein

V tomto sklepě dříve stával obří sud na víno, který nechal postavit saský kurfiřt August Silný roku 1725. Svého času byl tento königsteinský sud největším dřevěným sudem na světě.

Jeho objem činil 3709 drážďanských věder (tedy asi 238 600 litrů), což bylo zhruba o 640 věder (o 40 000 litrů) více, než konkurenční obří sud falckého kurfiřta na zámku v Heidelbergu.

Königsteinský sud byl celkem dvakrát naplněn vínem a ve zdejších sklepeních stál necelých sto let až do roku 1819.

Saská princezna sektu vás poučí

V sklepních prostorách, kde sud původně stával, mají návštěvníci v současnosti možnost vidět pod historickou klenbou moderní instalaci ze skla, oceli, světel a hudby, jež je novodobou interpretací Augustova obřího sudu. Součástí slavnostní akce je i ochutnávka a prodej regionálních vín (Státní vinařství Staatsweingut Schloss Wackerbarth, Saská vinařská společnost Sächsische Winzergenossenschaft).

Saská princezna sektu Heike Titze bude návštěvníky informovat o zvláštnostech vinařství v Sasku a o charakteru a přednostech místních vín.

Užitečné informace

Festung Königstein
01824 Königstein (Sachsen)

Otevírací doba:
listopad – březen: denně 9.00 – 17.00 hodin
duben – říjen: denně 9.00 – 18.00 hodin
24. 12. zavřeno, 31. 12. otevřeno jen do 15.30 hodin
Příjezd/mapa: http://www.festung-koenigstein.de/index.php/prijezd.html

Vstupné:

dospělí 6 eur, zlevněné 4 eura, rodinná vstupenka 15 eur (včetně výtahu a všech výstav), Audioguide v češtině 2,50 eura.
Informace v češtině:www.festung-koenigstein.de/index.php/oteviraci-doby-vstupni-ceny.html

Veselé historky a pijácké písničky

V sále v Magdalenině hradu (Veranstaltungssaal Magdalenenburg) bude každou celou hodinu promítán dvacetiminutový dokumentární film o 850leté historii vinařství v Sasku.

Pod titulem „To vyrazí sudu dno - historie a historky z Magdaléniny vinotéky (Magdalenens Kellerei) a skladu proviantu“ se od 31. května konají pravidelné německé prohlídky těchto prostor. V budoucnu se počítá rovněž s prohlídkami v češtině.

Na rozlehlé pevnostní plošině dříve nežili jen vojáci, ale také jejich rodiny a řemeslníci všeho druhu. Z té doby existuje lidová posměšná píseň o mnoha slokách a v mnoha různých verzích, která velmi šťavnatě líčí onu všehochuť různých profesí činných v dřívějších dobách na pevnosti, a to i s jejich všemi možnými myslitelnými nešvary.

Svou verzi této staré kramářské písničky představí (a další české a saské pijácké písničky zapěje) i hudební skupina Die Grenzgänger v rámci Trhu historických řemesel, na němž ševci, sklenáři, hrnčíři, bednáři, bečváři, truhláři, kameníci a pradleny předvedou svou zručnost a um.

Partnerem akce je Saská státní vinařská společnost Schloss Wackerbarth.

Varhanní koncerty

Mezi dvanáctou a šestnáctou hodinou se můžete každou celou hodinu zaposlouchat do patnáctiminutového varhanního koncertu (na jedinečných Jemnichových varhanách). Vstupné je dobrovolné (je však nutno zaplatit vstupné u vstupu do pevnosti).

Dočasné výstavy

V Portálovém domě (Torhaus) můžete v současné době zhlédnout výstavu s názvem „Objeveno na obrazech, dohledáno v depozitářích“, která přináší srovnání zobrazení různých historicky významných předmětů na starých malbách, grafikách a fotografiích s originálními předměty nalezenými v depozitářích, které jsou na výstavě k vidění v reálu.

„Slavnost hory“ (Bergfest) je název výstavy děl umělkyň Eriky Liebig (keramika) a Bärbel Kuntsche (grafika). Prostřednictvím této výstavy je prezentována keramika a nádobí v asijském stylu, který inspiroval Eriku Liebig na jejích četných cestách. Bärbel Kuntsche nabízí pak k nahlédnutí své rozmanité linoryty, akvarely, velkoformátové akty a portréty.

Tuto dočasnou výstavu najdete v Magdalenině hradě (Magdalenenburg).

Zajímavosti

Více než 400 let stará horská pevnost Königstein je nejen jedinečným příkladem evropské pevnostní architektury, ale patří také mezi nejoblíbenější výletní místa v Sasku. Pohodlné „dobytí“ pevnosti usnadňují dva výtahy a parkoviště v blízkosti pevnosti.

Na skalní plošině ve výši 247 metrů nad hladinou Labe se nachází více než 50 impozantních vojenských staveb z dob renesance, baroka a 19. století, rozsáhlé parky, které z pevnosti dělají vcelku velmi příjemné místo k pobytu.

Na ploše o rozloze téměř 13 fotbalových hřišť se nachází například nejstarší dochovaná kasárna v Německu (1589/90), první posádkový kostel v Sasku (1676) a nejhlubší studna v Sasku, hluboká 152,5 metru.

Jak se na pevnosti dříve žilo, návštěvníkům přiblíží různé výstavy, informační materiály a audioguide (v devíti jazycích, mj. i v češtině).

Procházka po 2,2 km dlouhé trase podél hradeb pevnosti nabízí fascinující výhled na labské údolí, na Česko - Saské Švýcarsko a na výběžky východní části Krušných hor.

Autor: Ludmila Veselá

27.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Národní potravinová sbírka
11

Řetězec Globus dostal pokutu 183 milionů korun. Za nekalé praktiky k dodavatelům

Yvetta Blanarovičová na koncertech i v muzikálech zažila spoustu radosti.
18

Yvetta Blanarovičová: Postižení je krutá rána osudu, u dětí o to smutnější

FOTO: Peklo přijelo do Duchcova. Krampusák dostal pusu od malé hočičky

Duchcov - Ve znamení šestnáctek byla sobota 16. prosince v Duchcově. Přesně v 16 hodin a 16 minut totiž do ulic vlétla šestnáctka děsivých Krampus čertů.

Českým pivovarům chybí sládci, noví se učí ve škole v Žatci

Ústecký kraj – Sřední škola zareagovala na nedostatek pivovarníků. Nový učební obor navštěvuje devět studentů.

Lékaři nechtějí sloužit pohotovost. Přijdou o smlouvu, plánuje ministr

Severní Čechy - Záchranky si stěžují, že musejí mnohdy jezdit i k banalitám. Důvod? Nedostává se doktorů, kteří jsou ochotni pracovat na pohotovosti.

Nedal přednost strážníkům. Teď má co vysvětlovat, byl totiž opilý

Ústí nad Labem - Při vyjíždění z vedlejší ulice nedal automobil přednost v jízdě autohlídce městské policie. Ta jela večer služebním automobilem z Mezní do Ladovy ulice na Severní Terase. Strážníci za ním ihned vyrazili.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT