VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Habanec: Na další rok v Ústí bych musel najít motivaci

Ústí nad Labem /OTÁZKY ŠÉFREDAKTORA/ - Přivedl Ústí do první fotbalové ligy, ale hned z ní s Armou sestupuje. Trenér Svatopluk Habanec nedávnou vystoupil z ČSSD, a tak už jako radní nebude moct oddávat novomanžele.

29.5.2011
SDÍLEJ:

Svatopluk Habanec.Foto: DENÍK/Vladimír Mayer

Jakou ligu bude příští rok hrát Ústí nad Labem? Hrozil vám i pád až do třetí ligy …
Vzhledem k tomu, že skončíme poslední v první lize, tak nemáme po sportovní stránce šanci hrát první ligu a měli bychom spadnout do druhé ligy. Dostali jsme opět výjimku na náš stadion a můžeme tedy moci zde druhou ligu hrát.

Jakou ligu a koho bude trénovat Svatopluk Habanec?
To je složitější otázka. V první řadě musím říci, že se mi ještě žádné prvoligové mužstvo neozvalo. Spíš to byly jen pokusy přes noviny nebo manažery.

Momentálně to tedy vypadá, že byste zůstal v Ústí?
Ano.

A měl byste ještě na to chuť?
Je pravda, že bych si musel najít určitý druh motivace. Zažil jsem už tady hodně situací: boj o záchranu v druhé lize, boj o postup do první ligy a nyní i boj o záchranu v nejvyšší soutěži. Nepředpokládám, že bychom se hned příští rok hrnuli do boje o návrat do první ligy, i když touhu mít budeme. Proto si budu muset najít motivaci. Ovšem bez zázemí je to v Ústí složité.

Mluvilo se hodně o vašem přestupu do Teplic. Co je na tom pravdy?
Teplice ještě hrají soutěž a šéf klubu František Hrdlička nechce rozptylovat hráče ani trenéra. Žádnou nabídku jsem nedostal.

#nahled|https://g.denik.cz/54/25/20110527_otazky_svatopluk_habanec__5__denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/54/25/20110527_otazky_svatopluk_habanec__5_.jpg|Svatopluk Habanec.#

Jaké vztahy máte se současným trenérem Teplic Jiřím Plíškem?
Dobré, vždycky jsme si dokázali vyhovět při výměně hráčů.

Jak byste zhodnotil ligovou premiéru Ústí?
Převyšovaly minusové body. Nezachránili jsme se, což jsme chtěli. Přesto jsme byli minimálně ve dvou třetinách zápasů po herní stránce velice slušným protivníkem. Na náš fotbal se dalo koukat, bohužel nám nepřinesl moc bodů.

Jak moc vám uškodilo hrát domácí zápasy v Teplicích a ne doma v Ústí?
Počáteční euforie, kterou jsme dokázali přivézt diváky na tribuny, nevydržela moc dlouho. Vyhráli jsme v Brně, doma porazili Bohemians a pohybovali jsme se v nesestupových vodách. Určitě, kdybychom hráli v Ústí, tak by se teprve dalo hovořit o domácím prostředí a pomohlo by nám více.

Není lepší hrát špičku druhé ligy než o záchranu v první lize?
Každý má cíle ty nejvyšší. Z ekonomického pohledu je to nastejno. Hráči měli v první lize vyšší platy, ale nedostávali prémie za výhry, protože nevyhrávali. Když to tedy dám na misky vah, tak vyhrává první liga.

Jaké podmínky jsou v Ústí pro fotbal?
Museli jsme během sezony absolvovat hodně přesunů. Máme dvě tréninkové plochy a hřiště v Teplicích. Zázemí v Ústí bylo spíše na úrovni třetí ligy. Každopádně naši fotbalisté se naučili skromnosti a vážili si každého nadstandardu.

Kde vás nejvíce tlačila bota?
Budu trochu sebekritický. My jsme hráli ze začátku systém 4 obránci, 4 záložníci, 2 útočníci. Chtěli jsme hrát líbivý fotbal, což se dařilo, ale místy to byl takový hurá fotbal. Tlačila nás bota hlavně v obranné hře, ale ani v útoku jsme nenašli střelce, který by dal aspoň osm branek.

Neuškodil střelci Richardu Veverkovi návrat do Teplic?
Šlo o to, kolik tam dostal prostoru, na druhou stranu on se o tu šanci moc nepopral. Na Richarda je potřeba vyvinout velký tlak a pak se mu daří.

Nezvykl si někdo z loňských opor na prvoligový fotbal?
To se týkalo prakticky celého týmu. Úroveň druhé ligy je nižší, hráči si tak zjistili, kde jsou jejich hranice. Někdo může růst, někdo dostane možnost lepšího angažmá, někdo dozná svého stropu a zůstane druholigový.

V čem nejvíce zaostávali? V rychlosti, technice nebo taktice?
Hlavně v rychlosti, a o tom právě dnešní fotbal je. Když se k tomu přidá technika, tak je to paráda. Přesně takový fotbal předváděla Plzeň.

Přestože jste hráli prakticky od začátku sezony o záchranu, nebál jste se, že vás vedení odvolá a zkusí dát týmu nový impulz?
Ne. Jsem v Ústí už pět let a nastavil jsem zde nějakou laťku. Za poslední tři roky jsem ani jednou necítil, že se se mnou kýve židle.

Bylo Ústí nejchudším týmem v lize?
Úplně stoprocentně. Média prohlašovala, že jsme měli rozpočet asi 25 až 30 milionů, podle mě jsme to absolutně nenaplnili. Na druhou stranu domluvené platy chodily všem hráčům včas. Za tohle musíme poděkovat vedení klubu, protože minimálně v polovině klubech první a druhé ligy pravidelnost měsíční gáže není na takové úrovni jako právě u nás.

Jak se na vás koukali soupeři, když jste k nim přijeli? Měli despekt?
Ze začátku nás někdy někdo podcenil, ale svým fotbalem jsme si získali respekt. Soupeři zjistili, že nejsme žádní „nazdárci“.

Četli jste si komentáře dopisovatele Deníku Františka Štvána k jednotlivým zápasům?
Franta Štván je náš asi největší fanoušek s velkým F a srdcař. Mrzí ho věci, které nebyly dotažené dokonce. Jeho komentáře jsme pravidelně četli.

Někteří fanoušci vám vyčítali, že jste dával přednost brankáři Vorlovi před Kovářem. Co vy na to?
Radim Novák šel na operaci křížového vazu a my do týmu přivedli tyto dva brankáře. Na rovinu jsem jim řekl, že Michal Vorel bude jednička a Přemek Kovář dvojka. Michal udělal určité chyby, ale převažovaly spíše klady. Pochytal spoustu branek a tým podržel.

Věříte, že by se konečně v Ústí mohl postavit nebo rekonstruovat stadion?
Myslím, že se to povede, protože na tomto je postavena výjimka, a troufám si říct poslední. Já bych si to moc přál. Hodně to záleží na politicích.

Záviděl jste ústeckým hokejistům návštěvnost a atmosféru?
Byl jsem se asi na dvou utkáních podívat. Hodně lidí říká, že Ústí je hokejové město, bohužel se to naplňuje. Neznám recept, jak naplnit fotbalové tribuny nejen v Ústí. Ale fotbal je na rozdíl od hokeje byznys, ve kterém se dají vydělat peníze.

Vy jste byl ještě před nedávnem také politicky činným v ČSSD, kde jste byl od roku 2002. Byl jste zastupitel v Teplicích a člen sportovní komise na krajském úřadě. Proč jste nedávno vystoupil ze strany?
Chtěl bych se naplno věnovat fotbalu. Když jsou sportovní funkcionáři v politice, tak to je obecně dobré, ale mně by to mohlo v budoucnu uškodit. Nemám nic proti konkrétním osobám, komunálu či vysoké politice, ale chci dělat fotbal opravdu naplno.

Spekuluje se o tom, že váš odchod z ČSSD má na svědomí právě vábení teplického klubu, jehož sponzor AGC nechce mít v týmu žádné politiky. Co je na tom pravdy?
Možná jsem z politiky mohl odejít dříve anebo do ní vůbec nevstupovat, na druhou stranu jsem zejména teplickému klubu přinesl nemalé prostředky.
Jak vycházíte s vaším nadřízeným v klubu Jiřím Duškem? Říká se o něm, že to je šedá eminence ČSSD na Ústecku. Máme spolu dobré vztahy. On také hrál fotbal, což je důležité, a rozumí tomu. Dělá svoji práci dobře, klub je stabilizovaný. V polovině klubů nedostávají hráči pravidelně výplaty, kdežto za Jirky Duška chodí výplaty vždycky včas, ač nejsou tak vysoké jako v jiných klubech.

Aby si čtenář mohl udělat představu, jak je vysoký plat fotbalového trenéra v Ústí?
Mám plat asi na stejné výši jako náš nejlépe placený fotbalista v týmu.

Což je asi dvojnásobek průměrného platu v republice (průměrný plat se pohybuje kolem 25 tisíc korun)?
S tím by se dalo souhlasit.

#nahled|https://g.denik.cz/54/25/20110527_otazky_svatopluk_habanec__4__denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/54/25/20110527_otazky_svatopluk_habanec__4_.jpg|Svatopluk Habanec.#

Ještě když jste byl na teplické radnici, tak jste i oddával?
Určitě, mám na „svědomí“ asi 64 svateb. Oddával jsem například naše hráče Pavla Džubana nebo Radka Diveckého. Na to jsem si užil spousty narážek, ale díky tomu jsem se naučil mluvit před lidmi.

Stal se vám nějaký trapas?
Například na svatbě Radka Diveckého bylo asi tři sta lidí. Tiskový mluvčí Teplic to totiž nahlásil v tiskové zprávě před zápasem v evropských pohárech s Kaiserslauternem. Přijely asi tři televizní stanice z Německa a novináři byli zvědaví, jak oddává trenér svého hráče. Hned po uvítání v zámecké místnosti zapípal některému z fotografů mobil a bylo to moc nahlas. Pak mě ještě vycvičil Radek Divecký, když „ano“ řekl až na podruhé. Poprvé mlčel. Kdyby mlčel ještě jednou, musel bych obřad přerušit.

Máte nějaký trenérský vzor?
Já jsem se vyučil u nejlepších trenérů. Dělal jsem asistenta panu Dušanu Uhrinovi, Františku Strakovi, Františku Ciprovi a Vlastovi Marečkovi. Z každého jsem si vzal něco, nikomu jsem se nechtěl podobat. Nikdy si nevezmu do mužstva psychologa, protože trenér by měl být tím hlavním psychologem. Používám na hráče metodu cukru a biče.

Co byl váš cukr a bič?
Nejlepší cukr na hráče je, když mohou při tréninku soutěžit. To je moc baví a ještě se přitom učí důležité návyky. Bič je potřeba používat s citem. Někoho můžete seřvat, protože je splachovací nebo ho to vyhecuje, ale někoho to hráčsky zabije třeba na měsíc.

Kouří někdo u vás v týmu?
Jednou jsem si to sondoval a asi tři nebo čtyři hráči ano. Ale přede mnou si ještě nikdo nezapálil, kromě vítězného doutníku na oslavu postupu. Máme na to svá pravidla.

Habanec: po tréninku na sekanou

Dali jsme si sraz nezvykle v restauraci. Svatopluk Habanec měl po tréninku a přišel o deset minut dříve. Já jsem ještě dojídal oběd. On v klidu počkal, sám si objednal jen kávu. „Měl jsem v kabině po tréninku sekanou, vyhrál jsem s hráči nějakou sázku,“ pousmál se.

Když potkáte trenéra Ústí, hned vás upoutají jeho blankytně modré oči. „Ten se mi moc dobře kreslit nebude, je to hezoun,“ uvedl na Habancovu adresu karikaturista Radek Fetters. „Mám moc velký nos,“ naznačil sám Habanec, na co se má karikaturista při jeho kresbě zaměřit.

Svatopluk Habanec pochází z Brna, kde také v pěti letech začal hrát fotbal. „V dorostu jsem se Zbrojovkou Brno vyhrál titul,“ pochlubil se. Pak byl na vojně v Rudé hvězdě Znojmo, v roce 1992 šel pomoc do Teplic vrátit tým do druhé ligy. „Pak už nebylo návratu. Rok jsem si zahrál i ligu v Teplicích, kde nyní bydlím,“ vyprávěl svou cestu na sever Čech.

Skončil s fotbalem už v 31 letech, ačkoliv neměl žádné vážné zranění. „To jsem hrál ještě v Chomutově a psal se rok 2001. Skončil jsem a šel jsem dělat asistenta do Teplic trenéru Uhrinovi,“ dodal.

Do Ústí se dnes jednačtyřicetiletý trenér dostal v roce 2006 jako asistent u druholigového týmu. „Nikdy jsem nebyl žádný velký student. Ale musel jsem si udělat první trenérskou třídu. Kdybych nebyl trenérem, tak nevím, co bych dělal. Moc toho rukama neumím, jsem vyučený elektrikář, ale vím jen, že vlevo v zásuvce je fáze.“

Zasloužila si Plzeň vyhrát titul?
Jistě, měla fantastický podzim. Měla více nadstandardních zápasů než Sparta, takže titul je v dobrých rukou.

Kdybyste si mohl vybrat kohokoliv z týmů první ligy, kdo by to byl?
Vzal bych si asi třetinu hráčů z Plzně, jejich styl je mi blízký. Dobré hráče má i Boleslav, Jablonec nebo Teplice.

Z Ústí by se asi nikdy do vaší ideální jedenáctky nedostal, že?
Bohužel, v lize je velká konkurence. Na druhou stranu někteří hráči hráli letos nad své možnosti.

Kde Ústí hrálo lepší fotbal? V první, nebo ve druhé lize?
Hrajete vždy takový fotbal, jaký vám dovolí soupeř. V druhé lize nám dovolil více, proto i naše hra byla asi i lepší. V první lize jsou dva doteky akorát, ve druhé si můžete v klidu udělat tři.

Autor: Vladimír Mayer

29.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 21 300 Kč Ostatní odborní pracovníci v oblasti sociální práce Sociální pracovník - Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Národního odboje č.p. 634/23, Střekov, Ústí nad Labem., Požadované vzdělání: ukončené VŠ vzdělání v oblasti sociální práce (dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách)., -výše mzdy se odvíjí od úrovně vzdělání a praxe v oboru, Požadované dovednosti a osobnostní předpoklady:, - praxe v sociálních službách podmínkou, praxe v oblasti práce v sociálně vyloučené lokalitě výhodou, - znalost zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách , - znalost vedení dokumentace v sociálních službách, vedení idndividuálních plánů, - motivace k práci s cílovou skupinou - rodiny s dětmi ohrožené sociálním vyloučením, - časová flexibilita a spolehlivost, - kreativita a ochota učit se novému, - znalost práce na PC, - psychická stabilita, schopnost empatie , schopnost týmové spolupráce, - ochota a zájem se vzdělávat, odborně růst, být otevřený změnám, - trestní a morální bezúhonnost, - zdravotní způsobilost, - samostatnost, zodpovědnost, , Nabízíme:, -možnost osobního ohodnocení, -zaměstnanecké stravenky, - příjemné pracovní prostředí , - možnost seberealizace , - prostor pro sebevzdělávání a odborný růst , , Profesní životopis, motivační dopis, zašlete: , marksova@charitausti.cz, , Výběrové řízení je dvoukolové, v první kole proběhne výběr na základě zaslaného životopisu a motivačního dopisu. V druhém kole budou vybraní kandidáti pozváni k přijímacímu pohovoru.. Pracoviště: Oblastní charita ústí nad labem - dům světluška, Národního odboje, č.p. 634, 400 03 Ústí nad Labem 3. Informace: Andrea Marksová, +420 731 402 517. Obchod - Obchod Obchodní referent 18 000 Kč Obchodní referenti Obchodní referent. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Tovární 1932/30, 400 01 Ústí nad Labem., Náplň práce: přijímání a vyřizování objednávek zákazníků; vyřizování telefonických dotazů;, případné řešení reklamací (spolupráce s obchodním zástupcem, skladem); kontrola zakázek, jejich vedení v informačním systému; fakturace, tvorba cenových nabídek; kontrola saldokont zákazníků., Požadujeme: středoškolské vzdělání, nástup ihned., Nabízíme: mzdu 18000,- - 20000,- Kč, stravenky, penzijní připojištění, kvartální odměny v závislosti na zisku., Kontakt: e-mailem: souckova@evromat.cz. Pracoviště: Evromat a.s., Tovární, č.p. 1932, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Jana Součková, +420 724 555 894. Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 18 570 Kč Obsluha strojů a zařízení pro zpracování chemikálií drcením, mícháním, teplem, filtrováním a destilací Chemik. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18570 kč, mzda max. 21400 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Místo výkonu práce: Revoluční č.p. 1930/86, Ústí nad Labem., Pracovní náplň:, obsluha výrobního zařízení pro výrobu pryskyřic, obsluha filtračního zařízení a výměna filtrů , nastavování potrubních tras, čerpání surovin a expedice hotových výrobků, stáčení hotových výrobků do sudů, kontejnerů a autocisteren, práce s vyhrazeným plynovým a tlakovým zařízením, manipulace s odpady a jejich ukládání na stanovené místo, evidence průběhu výrobního procesu do operačních listů a další dokumentace, 12-ti hod. směny, Požadujeme:, základní vzdělání - s minimálně 3 letou praxí v některém z technických nebo v oboru stavebním , dobrý zdravotní stav - fyzická práce manipulace se surovinou a výrobky, pracovitost, zkušenosti s řízením VZV - výhodou, Nabízíme:, pracovní poměr na dobu určitou: 1 roku s možností dalšího prodloužení dle pracovních výsledků, zkušební doba: 3 měsíce, práce na 12-ti hod. směny nepřetržité , čtvrtletně výplata odměn dle výsledků provozu a kvality odvedené práce, dostupnost pracoviště v centru Ústí nad Labem - vazba na MHD a vlak, 5 týdnů dovolené, závodní stravování (výběr ze 6 jídel), dostupnost pracoviště v centru města UL , příspěvek na penzijní připojištění po 1 roce pracovního poměru, možnost zvýhodněného telefonování dle firemních pravidel, možnost využívat podnikové rekreační zařízení v Krkonoších za nízkou cenu, Kontakt: osobně na uvedené adrese.. Pracoviště: Spolek pro chemickou a hutní výrobu, akciová společnost, Revoluční, č.p. 1930, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Jana Hlávková, +420 477 163 107. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 18 000 Kč Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Janáčkova č.p. 792/11, Krásné Březno, Ústí nad Labem., Požadujeme: ŘP skup. B, nižší střední odborné vzdělání, spolehlivost u docházky , minimální fluktuace, bezúhonnost., Nabízíme: mzdu 18 000 - 19 000,- Kč., podnikové stravování, pracovní doba od 03:00 - 10:00 hod., jedná se o nepravidelnou pracovní dobu - dle potřeby zaměstnavatele., Kontakt: od 07:00 do 14:00 hod. telefonicky si sjednat osobní jednání.. Pracoviště: Inpeko, spol.s r.o., Janáčkova, č.p. 792, 400 07 Ústí nad Labem 7. Informace: Patrik Kubín, +420 475 306 212.

Ilustrační foto.

Rapid je ve 2. lize i nadále suverénní

Ilustrační foto
12

Babímu létu odzvonilo. Do Čech přichází podzimní počasí

OBRAZEM: Výlovu rybníka v Habrovicích přihlížely desítky lidí

Habrovice - V sobotu proběhl v Habrovicích tradiční výlov rybníka. Podívejte se na fotografie.

Policejní psycholog říká: „Policisté by měli brát víc než vojáci“

Ústecký kraj /ROZHOVOR/ - Ústecký hejtman Oldřich Bubeníček nedávno upozornil na nízké stavy policistů a jejich odchody k jiným útvarům mimo region.

Volejbalové Ústí poprvé narazilo, bez bodu je i Liberec

Severní Čechy – Ve volejbalové extralize se po třech týdnech našel přemožitel dosavadního suveréna letošní sezony.

Sražení policistky, hrad pod palbou: a sumec albín: prohlédněte si videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 20. až 21. října 2018.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT