VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Habanec: Na další rok v Ústí bych musel najít motivaci

Ústí nad Labem /OTÁZKY ŠÉFREDAKTORA/ - Přivedl Ústí do první fotbalové ligy, ale hned z ní s Armou sestupuje. Trenér Svatopluk Habanec nedávnou vystoupil z ČSSD, a tak už jako radní nebude moct oddávat novomanžele.

29.5.2011
SDÍLEJ:

Svatopluk Habanec.Foto: DENÍK/Vladimír Mayer

Jakou ligu bude příští rok hrát Ústí nad Labem? Hrozil vám i pád až do třetí ligy …
Vzhledem k tomu, že skončíme poslední v první lize, tak nemáme po sportovní stránce šanci hrát první ligu a měli bychom spadnout do druhé ligy. Dostali jsme opět výjimku na náš stadion a můžeme tedy moci zde druhou ligu hrát.

Jakou ligu a koho bude trénovat Svatopluk Habanec?
To je složitější otázka. V první řadě musím říci, že se mi ještě žádné prvoligové mužstvo neozvalo. Spíš to byly jen pokusy přes noviny nebo manažery.

Momentálně to tedy vypadá, že byste zůstal v Ústí?
Ano.

A měl byste ještě na to chuť?
Je pravda, že bych si musel najít určitý druh motivace. Zažil jsem už tady hodně situací: boj o záchranu v druhé lize, boj o postup do první ligy a nyní i boj o záchranu v nejvyšší soutěži. Nepředpokládám, že bychom se hned příští rok hrnuli do boje o návrat do první ligy, i když touhu mít budeme. Proto si budu muset najít motivaci. Ovšem bez zázemí je to v Ústí složité.

Mluvilo se hodně o vašem přestupu do Teplic. Co je na tom pravdy?
Teplice ještě hrají soutěž a šéf klubu František Hrdlička nechce rozptylovat hráče ani trenéra. Žádnou nabídku jsem nedostal.

#nahled|https://g.denik.cz/54/25/20110527_otazky_svatopluk_habanec__5__denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/54/25/20110527_otazky_svatopluk_habanec__5_.jpg|Svatopluk Habanec.#

Jaké vztahy máte se současným trenérem Teplic Jiřím Plíškem?
Dobré, vždycky jsme si dokázali vyhovět při výměně hráčů.

Jak byste zhodnotil ligovou premiéru Ústí?
Převyšovaly minusové body. Nezachránili jsme se, což jsme chtěli. Přesto jsme byli minimálně ve dvou třetinách zápasů po herní stránce velice slušným protivníkem. Na náš fotbal se dalo koukat, bohužel nám nepřinesl moc bodů.

Jak moc vám uškodilo hrát domácí zápasy v Teplicích a ne doma v Ústí?
Počáteční euforie, kterou jsme dokázali přivézt diváky na tribuny, nevydržela moc dlouho. Vyhráli jsme v Brně, doma porazili Bohemians a pohybovali jsme se v nesestupových vodách. Určitě, kdybychom hráli v Ústí, tak by se teprve dalo hovořit o domácím prostředí a pomohlo by nám více.

Není lepší hrát špičku druhé ligy než o záchranu v první lize?
Každý má cíle ty nejvyšší. Z ekonomického pohledu je to nastejno. Hráči měli v první lize vyšší platy, ale nedostávali prémie za výhry, protože nevyhrávali. Když to tedy dám na misky vah, tak vyhrává první liga.

Jaké podmínky jsou v Ústí pro fotbal?
Museli jsme během sezony absolvovat hodně přesunů. Máme dvě tréninkové plochy a hřiště v Teplicích. Zázemí v Ústí bylo spíše na úrovni třetí ligy. Každopádně naši fotbalisté se naučili skromnosti a vážili si každého nadstandardu.

Kde vás nejvíce tlačila bota?
Budu trochu sebekritický. My jsme hráli ze začátku systém 4 obránci, 4 záložníci, 2 útočníci. Chtěli jsme hrát líbivý fotbal, což se dařilo, ale místy to byl takový hurá fotbal. Tlačila nás bota hlavně v obranné hře, ale ani v útoku jsme nenašli střelce, který by dal aspoň osm branek.

Neuškodil střelci Richardu Veverkovi návrat do Teplic?
Šlo o to, kolik tam dostal prostoru, na druhou stranu on se o tu šanci moc nepopral. Na Richarda je potřeba vyvinout velký tlak a pak se mu daří.

Nezvykl si někdo z loňských opor na prvoligový fotbal?
To se týkalo prakticky celého týmu. Úroveň druhé ligy je nižší, hráči si tak zjistili, kde jsou jejich hranice. Někdo může růst, někdo dostane možnost lepšího angažmá, někdo dozná svého stropu a zůstane druholigový.

V čem nejvíce zaostávali? V rychlosti, technice nebo taktice?
Hlavně v rychlosti, a o tom právě dnešní fotbal je. Když se k tomu přidá technika, tak je to paráda. Přesně takový fotbal předváděla Plzeň.

Přestože jste hráli prakticky od začátku sezony o záchranu, nebál jste se, že vás vedení odvolá a zkusí dát týmu nový impulz?
Ne. Jsem v Ústí už pět let a nastavil jsem zde nějakou laťku. Za poslední tři roky jsem ani jednou necítil, že se se mnou kýve židle.

Bylo Ústí nejchudším týmem v lize?
Úplně stoprocentně. Média prohlašovala, že jsme měli rozpočet asi 25 až 30 milionů, podle mě jsme to absolutně nenaplnili. Na druhou stranu domluvené platy chodily všem hráčům včas. Za tohle musíme poděkovat vedení klubu, protože minimálně v polovině klubech první a druhé ligy pravidelnost měsíční gáže není na takové úrovni jako právě u nás.

Jak se na vás koukali soupeři, když jste k nim přijeli? Měli despekt?
Ze začátku nás někdy někdo podcenil, ale svým fotbalem jsme si získali respekt. Soupeři zjistili, že nejsme žádní „nazdárci“.

Četli jste si komentáře dopisovatele Deníku Františka Štvána k jednotlivým zápasům?
Franta Štván je náš asi největší fanoušek s velkým F a srdcař. Mrzí ho věci, které nebyly dotažené dokonce. Jeho komentáře jsme pravidelně četli.

Někteří fanoušci vám vyčítali, že jste dával přednost brankáři Vorlovi před Kovářem. Co vy na to?
Radim Novák šel na operaci křížového vazu a my do týmu přivedli tyto dva brankáře. Na rovinu jsem jim řekl, že Michal Vorel bude jednička a Přemek Kovář dvojka. Michal udělal určité chyby, ale převažovaly spíše klady. Pochytal spoustu branek a tým podržel.

Věříte, že by se konečně v Ústí mohl postavit nebo rekonstruovat stadion?
Myslím, že se to povede, protože na tomto je postavena výjimka, a troufám si říct poslední. Já bych si to moc přál. Hodně to záleží na politicích.

Záviděl jste ústeckým hokejistům návštěvnost a atmosféru?
Byl jsem se asi na dvou utkáních podívat. Hodně lidí říká, že Ústí je hokejové město, bohužel se to naplňuje. Neznám recept, jak naplnit fotbalové tribuny nejen v Ústí. Ale fotbal je na rozdíl od hokeje byznys, ve kterém se dají vydělat peníze.

Vy jste byl ještě před nedávnem také politicky činným v ČSSD, kde jste byl od roku 2002. Byl jste zastupitel v Teplicích a člen sportovní komise na krajském úřadě. Proč jste nedávno vystoupil ze strany?
Chtěl bych se naplno věnovat fotbalu. Když jsou sportovní funkcionáři v politice, tak to je obecně dobré, ale mně by to mohlo v budoucnu uškodit. Nemám nic proti konkrétním osobám, komunálu či vysoké politice, ale chci dělat fotbal opravdu naplno.

Spekuluje se o tom, že váš odchod z ČSSD má na svědomí právě vábení teplického klubu, jehož sponzor AGC nechce mít v týmu žádné politiky. Co je na tom pravdy?
Možná jsem z politiky mohl odejít dříve anebo do ní vůbec nevstupovat, na druhou stranu jsem zejména teplickému klubu přinesl nemalé prostředky.
Jak vycházíte s vaším nadřízeným v klubu Jiřím Duškem? Říká se o něm, že to je šedá eminence ČSSD na Ústecku. Máme spolu dobré vztahy. On také hrál fotbal, což je důležité, a rozumí tomu. Dělá svoji práci dobře, klub je stabilizovaný. V polovině klubů nedostávají hráči pravidelně výplaty, kdežto za Jirky Duška chodí výplaty vždycky včas, ač nejsou tak vysoké jako v jiných klubech.

Aby si čtenář mohl udělat představu, jak je vysoký plat fotbalového trenéra v Ústí?
Mám plat asi na stejné výši jako náš nejlépe placený fotbalista v týmu.

Což je asi dvojnásobek průměrného platu v republice (průměrný plat se pohybuje kolem 25 tisíc korun)?
S tím by se dalo souhlasit.

#nahled|https://g.denik.cz/54/25/20110527_otazky_svatopluk_habanec__4__denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/54/25/20110527_otazky_svatopluk_habanec__4_.jpg|Svatopluk Habanec.#

Ještě když jste byl na teplické radnici, tak jste i oddával?
Určitě, mám na „svědomí“ asi 64 svateb. Oddával jsem například naše hráče Pavla Džubana nebo Radka Diveckého. Na to jsem si užil spousty narážek, ale díky tomu jsem se naučil mluvit před lidmi.

Stal se vám nějaký trapas?
Například na svatbě Radka Diveckého bylo asi tři sta lidí. Tiskový mluvčí Teplic to totiž nahlásil v tiskové zprávě před zápasem v evropských pohárech s Kaiserslauternem. Přijely asi tři televizní stanice z Německa a novináři byli zvědaví, jak oddává trenér svého hráče. Hned po uvítání v zámecké místnosti zapípal některému z fotografů mobil a bylo to moc nahlas. Pak mě ještě vycvičil Radek Divecký, když „ano“ řekl až na podruhé. Poprvé mlčel. Kdyby mlčel ještě jednou, musel bych obřad přerušit.

Máte nějaký trenérský vzor?
Já jsem se vyučil u nejlepších trenérů. Dělal jsem asistenta panu Dušanu Uhrinovi, Františku Strakovi, Františku Ciprovi a Vlastovi Marečkovi. Z každého jsem si vzal něco, nikomu jsem se nechtěl podobat. Nikdy si nevezmu do mužstva psychologa, protože trenér by měl být tím hlavním psychologem. Používám na hráče metodu cukru a biče.

Co byl váš cukr a bič?
Nejlepší cukr na hráče je, když mohou při tréninku soutěžit. To je moc baví a ještě se přitom učí důležité návyky. Bič je potřeba používat s citem. Někoho můžete seřvat, protože je splachovací nebo ho to vyhecuje, ale někoho to hráčsky zabije třeba na měsíc.

Kouří někdo u vás v týmu?
Jednou jsem si to sondoval a asi tři nebo čtyři hráči ano. Ale přede mnou si ještě nikdo nezapálil, kromě vítězného doutníku na oslavu postupu. Máme na to svá pravidla.

Habanec: po tréninku na sekanou

Dali jsme si sraz nezvykle v restauraci. Svatopluk Habanec měl po tréninku a přišel o deset minut dříve. Já jsem ještě dojídal oběd. On v klidu počkal, sám si objednal jen kávu. „Měl jsem v kabině po tréninku sekanou, vyhrál jsem s hráči nějakou sázku,“ pousmál se.

Když potkáte trenéra Ústí, hned vás upoutají jeho blankytně modré oči. „Ten se mi moc dobře kreslit nebude, je to hezoun,“ uvedl na Habancovu adresu karikaturista Radek Fetters. „Mám moc velký nos,“ naznačil sám Habanec, na co se má karikaturista při jeho kresbě zaměřit.

Svatopluk Habanec pochází z Brna, kde také v pěti letech začal hrát fotbal. „V dorostu jsem se Zbrojovkou Brno vyhrál titul,“ pochlubil se. Pak byl na vojně v Rudé hvězdě Znojmo, v roce 1992 šel pomoc do Teplic vrátit tým do druhé ligy. „Pak už nebylo návratu. Rok jsem si zahrál i ligu v Teplicích, kde nyní bydlím,“ vyprávěl svou cestu na sever Čech.

Skončil s fotbalem už v 31 letech, ačkoliv neměl žádné vážné zranění. „To jsem hrál ještě v Chomutově a psal se rok 2001. Skončil jsem a šel jsem dělat asistenta do Teplic trenéru Uhrinovi,“ dodal.

Do Ústí se dnes jednačtyřicetiletý trenér dostal v roce 2006 jako asistent u druholigového týmu. „Nikdy jsem nebyl žádný velký student. Ale musel jsem si udělat první trenérskou třídu. Kdybych nebyl trenérem, tak nevím, co bych dělal. Moc toho rukama neumím, jsem vyučený elektrikář, ale vím jen, že vlevo v zásuvce je fáze.“

Zasloužila si Plzeň vyhrát titul?
Jistě, měla fantastický podzim. Měla více nadstandardních zápasů než Sparta, takže titul je v dobrých rukou.

Kdybyste si mohl vybrat kohokoliv z týmů první ligy, kdo by to byl?
Vzal bych si asi třetinu hráčů z Plzně, jejich styl je mi blízký. Dobré hráče má i Boleslav, Jablonec nebo Teplice.

Z Ústí by se asi nikdy do vaší ideální jedenáctky nedostal, že?
Bohužel, v lize je velká konkurence. Na druhou stranu někteří hráči hráli letos nad své možnosti.

Kde Ústí hrálo lepší fotbal? V první, nebo ve druhé lize?
Hrajete vždy takový fotbal, jaký vám dovolí soupeř. V druhé lize nám dovolil více, proto i naše hra byla asi i lepší. V první lize jsou dva doteky akorát, ve druhé si můžete v klidu udělat tři.

Autor: Vladimír Mayer

29.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 20 000 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách Prodavač/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce:Petrovice č.p. 578, Petrovice u Ústí n.Labem., Požadujeme: vyučení., Nabízíme: mzdu 20 000 - 23 000,- Kč., stravenky, pracovní doba 2 dny práce od 07.00 do 19:15 hod., 2 dny volna., Telefonicky od 07:00 do 14:00 hod.si sjednat OSOBNÍ JEDNÁNÍ.. Pracoviště: Travel free, s.r.o. - úl, 403 37 Petrovice u Ústí n.Labem. Informace: Saša Brojírová, +420 475 226 163.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 23 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič - skladník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Žižkova č.p. 3401/74, Ústí nad Labem., Požadujeme: vyučení nebo základní, profesní řidičský průkaz skupiny "C", výhodou VZV, paličský, vazačský průkaz., Nabízíme: mzdu 23 000 - 26 000,- Kč., stravenky, možnost zvyšování kvalifikace formou kurzů, 5 týdnů dovolená., Kontakt: od 09:00 do 15:00 si telefonicky sjednat osobní schůzku.. Pracoviště: Technimat, s.r.o. - provozovna ul, Žižkova, č.p. 3401, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Josef Svoboda, +420 731 545 815.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 21 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Restaurace Pod Císařem, Ostrov 10, Tisá., Požadujeme: nižší střední odborné vzdělání., Nabízíme: mzdu 21 000 - 28 000,- Kč., vhodné i pro absolventy, ubytování je možné., Kontakt: telefonicky od 10:00 do 14:00 hod si sjednat osobní schůzku.. Pracoviště: Josef nežerka - restaurace pod císařem, Ostrov, č.p. 10, 403 36 Tisá. Informace: Josef Nežerka, +420 475 222 013.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 13 000 Kč

Prodavači smíšeného zboží Prodavač/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Revoluční č.p. 3111/11, Ústí nad Labem., Požadujeme: základní vzdělání., Nabízíme: mzdu 13 000-15 000,-Kč., Kontakt: telefonicky si sjednat osobní schůzku.. Pracoviště: Ha trang s.r.o., Revoluční, č.p. 3111, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Che Ha Linh, +420 774 994 546.


Řidiči se mohou v těchto dnech na silnicích Ústecka setkat nejen s dopravními policisty, ale také s hosteskami pivovarů. Ústecká policie se zapojila do celorepublikového projektu „Řídím, piju nealko.“
9

Policisté plánují preventivní akci zaměřenou na alkohol

Z historie obce Lipová na Ústecku.

Jak jsme žili v Československu: V pátek se vypravíme do obce Lipová

Vítr si pohrál se stánkem na Mírovém náměstí

Ústí nad Labem - V Ústí nad Labem na centrálním Mírovém náměstí ukázaly ve čtvrtek odpoledne silné poryvy větru, co umí. 

Ústí může přijít o desítky milionů korun na sociální byty

Ústí nad Labem - Magistrát získal dotaci na sociální byty. Mohl by s nimi předcházet vzniku ubytoven. Nemůže ale dodržet její podmínky.

Zoopark prodává užovky a agamy, ústecká zoo zase velké želvy a trnuchy

Ústecký kraj /FOTO/ - Podkrušnohorský zoopark v Chomutově nabízí lidem k prodeji druhy, jejichž chov není příliš náročný. Stejná praxe je poměrně obvyklá i v dalších zoologických zahradách.

Odpojil bratrance od přístrojů v nemocnici. Za pokus o vraždu dostal podmínku

Ústí nad Labem - Tři roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. Takový trest si za pokus vraždy odnesl ve středu 18. července od krajského soudu v Ústí nad Labem František Rajz. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT