VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tapíři, medvědopsi, aligátoři a velemloci

Severní Čechy - Ti žili na severu Čech před námi v třetihorách. Nálezy jejich koster můžete vidět do 30. září na zámku v Klášterci nad Ohří.

28.5.2011
SDÍLEJ:

Tajemství, napětí a očekávání. To všechno si užili renomovaní i amatérští paleontologové při hledání pozůstatků života, který na území dnešní severočeské hnědouhelné pánve vládl zhruba před 20 miliony let.

Pátrání trvá zhruba posledních 150 let, dávno před dnešními paleontology se zkoumání nalezišť a sběru kostí a zkamenělin z období třetihor věnovaly generace jejich předchůdců. Často unikátní objevy shrnuje jedinečná publikace autorů Zdeňka Dvořáka, Karla Macha, Jakuba Prokopa a Stanislava Knora s názvem Třetihorní fauna severočeské hnědouhelné pánve.

Od Klášterce nad Ohří po Ústí…

„Oblast, kterou se snažíme v knize přiblížit, je dána rozsahem uhelné sloje v severočeské hnědouhelné pánvi, dnes mostecké pánvi. Tato plocha je vymezena úpatím Krušných hor, z jihu pak okrajem Českého středohoří a zahrnuje území od Klášterce nad Ohří až k Ústí nad Labem,“ říká jeden z autorů knihy, geolog Dolu Bílina Zdeněk Dvořák.

Nejvíce fosílií ryb a želv se našlo v lokalitě Břešťany u Bíliny, z Tuchořic pocházejí kosterní pozůstatky šelem, nosorožců, drobných savců a měkkýšů. Mezi poměrně nové a významné lokality řadíme Doly Nástup Tušimice – Ahníkov. Zde na okraji uhelné pánve se našly kosterních pozůstatky chalikoteria, šelem, jelenů, želv, drobných savců a plazů. Z povrchového lomu Bílina pochází pak velká kolekce třetihorního hmyzu, ryb a želv.

„Po celé pánvi registrujeme dalších asi dvacet menších paleontologických nalezišť, dnes převážně zaniklých,“ shrnuje bílinský geolog Dvořák.

Na severu Čech vládly subtropy…

Jak vypadalo tehdejší prostředí na severu Čech, v němž se živočichové pohybovali? Krajina byla bažinatolesnatá, subtropického rázu, kde rostly hlavně jehličnany, konkrétně patisovce. „Připomínala dnešní bažinaté prostředí na Floridě,“ říká paleobotanik Národní muzea v Praze Milan Libertín.

V jezeře a řece, která pánví protékala z jihu na sever, žilo tehdy velké množství želv, ryb a obojživelníků, po souši se proháněla dnes známá, ale také zcela neobvyklá zvířata.

V rašelinotvorném močále…

Zásadním prostředím, které mostecké pánvi dominovalo zřejmě nejdéle, byl rašelinotvorný močál. Menší vodní plochy a potoky na okraji močálu fungovaly jako napajedla a lákaly množství kopytníků. Mezi nimi drobné pralesní jelínky či jejich příbuzné „žirafovité jelínky“, kteří se vyznačovali nezvykle dlouhým krkem.

Potkat byste tu mohli prasatovitého lichokopytníka, předky koní, tapíry, ale i koním příbuzná, ale svými předními končetinami spíš podobná dnešním lenochodům, bizarní Schizotheria.

U toho stojí zato se zastavit. „Schizotherium patřilo k vymřelé linii lichokopytníků,“ říká paleontolog Národního muzea Boris Ekrt. Schizotherium bylo veliké jako dnešní los a vážilo asi 1000 až 1200 kilogramů. Šlo o lichokopytného býložravce s drápy na nohou.

„Přesně nevíme, čím se živilo. Teorií je více: mohlo drápy, které byly skoro kopýtky, vyhrabávat potravu ze země, případně mu drápy pomáhaly v pohybu,“ vyjmenovává možnosti Boris Ekrt. „Určitě měla tato zvířata mohutnou trávicí soustavu,“ dodává.

Schizotherium celosvětově vyhynulo před 15 miliony let, na území České republiky ještě o něco dříve. Změnily se podmínky pro život, kterým se tato zvířata nedokázala přizpůsobit. Na rozdíl od koňovitých, kteří se přizpůsobili a přešli do stepí. Tam se jim na končetinách vyvinulo z jednoho prstu kopyto.

Za lákavou kořistí táhly šelmy…

Za tak lákavou kořistí se k napajedlu stahovaly šelmy, především vyhynulí amphicyoni a větší megaphycioni. Ti jsou označováni jako „medvědopsi“, protože to byla zvířata vzezřením opravdu na pomezí psa a medvěda. Nebo sem přicházeli pralesní kočky či medvědi, podobní takovým, jaké známe ze současnosti. Z korun stromů zavítala do močálu i vačice. Nejvyšší patro – koruny stromů – obývalo několik druhů veverek a plchů. Kunovité šelmy tu proháněly plchy.

Na maso savců číhali pod hladinou napajedel a v blízkosti stezek aligátorům podobní diplocynodoni nebo půldruhého metru dlouhý, obrovitý velemlok. Všechny úrovně – od vodní plochy až po koruny stromů – obsadili plazi: hadi, ještěrky, chameleoni, gekoni…

Vodní užovkovití hadi se živili hojnými obojživelníky a hmyzem, suchozemští lovili drobné hlodavce a hmyzožravce. Stromové užovky a hroznýše lákala ptačí hnízda.

#nahled|https://g.denik.cz/54/af/tapiri_tretihory_grafika_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/54/af/tapiri_tretihory_grafika.jpg|Nejzajímavější nálezy…#

Bohatá přehlídka želvích krunýřů…

Suchozemské želvy si zachovaly těžký a pevný krunýř, bahenní želvy zase zase měly nízký kostěný krunýř. S výjimkou doby kladení vajec vodu téměř neopouštěly kožnatky a kajmanky, další dva z želvích rodů.

Relativně otevřené stromové patro močálu oživovali svým křikem papoušci, drobní pěvci a dudci, určitě by byl slyšet i tepot datlího zobáku. Vzduchem nad močálem se míhali rorýsi lovící létající hmyz, hladinu brázdily kachny a potápky, střemhlav k hladině se vrhali kormoráni vyzbrojení ostrým zobákem. Po obojživelnících pátrali ve vodě čápi. V mělkých tůních četné volavky čekaly na svou rybku či žábu. Sušší části močálu obývaly křepelky.

Nad močálem se tiše vznášelo několik druhů dravých ptáků velikosti poštolky, káněte i orla. To dokládají nálezy jednotlivých drápů.

Kde staré fosilie najdete?

Nejvýznamnější sbírky fosilií třetihorní fauny z mostecké pánve jsou v Národní muzeum v Praze, Regionálním muzeu Teplice a na geologických odděleních Dolů Bílina a Dolů Nástup Tušimice. Originály zachycené v nové knize si nyní můžete prohlédnout i na výstavě na zámku v Klášterci nad Ohří až do 30. září.

O AUTORECH KNIHY:

ZDENĚK DVOŘÁK (1959)
V roce 1979 ukončil studium na Střední průmyslové škole hornické v Duchcově. Po vojenské službě nastoupil v roce 1981 jako geolog na Doly Bílina (původně Doly Julia Fučíka, dnes součást Severočeských dolů, a. s.). Na tomto pracovišti začal se soustavnou geologickou dokumentací skrývkových řezů na povrchovém lomu Bílina. Založil jednu z největších sbírek třetihorní flóry v severních Čechách. Je spoluautorem knihy Nerosty severočeské hnědouhelné pánve a Třetihorní rostliny severočeské hnědouhelné pánve. Je zakládajícím členem Bílinské přírodovědné společnosti.

Ing. KAREL MACH, Ph.D. (1964)
Po gymnáziu v Bílině studoval obor geologie a průzkum ložisek užitkových nerostů na Moskevském geologicko–průzkumném institutu. Jako vedoucí geolog Dolů Bílina se zabývá hlavně počítačovým modelováním ložiska hnědého uhlí a sedimentů třetihorní „bílinské delty“. Obhajobou doktorské disertační práce „Anomální stavba hlavní hnědouhelné sloje v prostoru miocenní bílinské delty a její geneze“ absolvoval v roce 2003 doktorské studium na Přírodověděcké fakultě UK v Praze. V témže roce založil Bílinskou přírodovědnou společnost.

RNDr. JAKUB PROKOP, Ph.D. (1973)
V roce 1992 započal studium na Přírodovědecké fakultě UK v Praze, kde o pět let později obhájil diplomovou práci „Fosilní hmyz z lokality Bílina (miocén) v severních Čechách“. Navázal na ni doktorandským studiem, částečně pod odborným vedením dr. André Nela z Muséum National d´Historie Naturelle v Paříži. Nyní působí jako odborný asistent na oddělení entomologie katedry zoologie Přirodovědecké fakulty UK v Praze. V roce 2003 obhájil doktorskou dizertační práci „Třetihorní hmyz podkrušnohorských terciérních pánví a vulkanických oblastí Českého středohoří“. Dosud publikoval více než 40 vědeckých a několik populárně věděckých prací týkajících se paleoentomologie.

Mgr. STANISLAV KNOR (1967)
V letech 2005 – 2008 vystudoval bakalářský obor biologie na Přirodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, tématem jeho závěrečné práce byla interakce hmyzu a rostlin ve fosilním záznamu. V roce 2010 ukončil navazující magisterské studium zoologie obhajobou diplomové práce „Paleoekologie interakcí rostlin a členovců ze spodního miocénu mostecké pánve v severních Čechách“. Jeho hlavním zájmem i dlouholetým koníčkem je však paleoantropologie a systematika, morfologie a fylogeneze vyšších obratlovců, zejména savců.

Autor: Ivo Chrástecký

28.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 80 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci Uklízeč/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Žukovova č.p. 1570/36, Střekov, Ústí nad Labem., Požadujeme: základní vzdělání, pečlivost při úklidových pracích ( šatny, umývárny, WC, chodby a kanceláře)., Nabízíme: práci na DPČ, zkrácený pracovní úvazek na 20hod/týdně, mzdu 80,-Kč/hod., pracovní doba od 05:30 hod. nebo dle dohody., Telefonicky od 07:00 do 15:00 hod si sjednat osobní schůzku.. Pracoviště: Sekos ústí nad labem, s.r.o., Žukovova, č.p. 1570, 400 03 Ústí nad Labem 3. Informace: Vlasta Kozáková, +420 475 351 140.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Dispečer 20 000 Kč

Dopravní dispečeři Dispečer. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Přístavní č.p. 432/8, Krásné Březno, Ústí nad Labem., Náplň práce: organizace a kontrola provozu logistického terminálu, administrativní práce na PC., Požadujeme: vyučení v oboru dopravy ( není podmínkou, ale výhodou ), organizační schopnosti, pečlivost, samostatnost, flexibilitu, výpis z rejstříku trestu, znalost práce na PC., Nabízíme: mzdu 20 000,- Kč., roční finanční bonusy, zaučení, dovolenou navíc, stravenky, nástup možný ihned., Kontakt: telefonicky si sjednat osobní jednání.. Pracoviště: Metrans, a.s. - ul, Přístavní, č.p. 432, 400 07 Ústí nad Labem 7. Informace: Šárka Mikulová, +420 267 293 185.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 16 400 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Ústí nad Labem a okolí., Požadujeme: vyučení, praxe v oboru výhodou, ŘP skup. B výhodou., Nabízíme: mzdu 16 400 - 20 000,- Kč., prémie, stravenky., Kontakt : od 07:00 do 15:00 hod. telefonicky si sjednat osobní jednání.. Pracoviště: Stavchem spol. s r.o., Revoluční, č.p. 1930, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Stanislav Svoboda, +420 602 416 028.

Právo - Právo Právník 22 910 Kč

Podnikoví právníci Právník. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22910 kč, mzda max. 34440 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Sebuzínská 38, Brná , Požadujeme: vysokoškolské vzdělání, vhodné i pro absolventa, čistý trestní rejstřík., ŘP skup. B., Nabízíme: platové rozpětí 22 910 - 34 440,- Kč., pracovní poměr na dobu neurčitou., Zájemci si mohou telefonicky sjednat osobní schůzku.. Pracoviště: Krajská veterinární správa státní veterinární správy pro ústecký kraj, Sebuzínská, č.p. 38, 403 21 Ústí nad Labem 17. Informace: Kateřina Drahoňová, +420 724 681 561.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

U KRAUSE. Olga Roučková v Show Jana Krause.
25

Z kombinézy do šatů. Čekala jsem, že spadnu a zabiju se, říká Olga Roučková

24. ročník Plesu sportovců v Ústí nad Labem.
46

FOTO: 24. ročník Plesu sportovců roztančil Dům kultury v Ústí

Skoro čtyři hodiny denně. Televize Čechům ukusuje čím dál více volného času

Severní Čechy - Hlasy, které televizi po nástupu internetu věštily neodvratný ústup ze scény, se zatím nenaplnily. Naopak, počet zařízení schopných přehrávat televizní vysílání v českých domácnostech roste.

Česká televize startuje přesun kanálů, sport už neuvidí všichni

Severní Čechy - Přechod na nové televizní vysílání (tzv. DVB-T2) bude rychlejší, než si diváci, ale i odborníci mysleli. Česká televize (ČT) uspíšila technologickou přípravu na nové vysílání a v období mezi 29. březnem a 10. květnem spustí vlastní, takzvanou přechodovou síť DVB-T2.

Únosy na severu: věznění v garáži, smrt v kufru auta, zmizení školačky

Severní Čechy - Únosy lidí nejsou za poslední roky na severu Čech ničím výjimečným. Několik velkých případů otřáslo veřejností a ne všechny měly dobrý konec.

Jak se kde jmenujeme? Novákovi dominují, Hujerovi žijí hlavně na severu Čech

Severní Čechy /INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ - Deník zanalyzoval všechna příjmení v České republice. Nejběžnější z nich – Novák či Nováková – nosí 68 693 lidí. Jsou na první pozici mezi příjmeními ve 42 tuzemských okresech z celkových 77.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT