VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Setkání přes hranice tentokrát v Budyšíně, ale i ve Varnsdorfu

ČR/Německo - Díky projektu „Městská knihovna Varnsdorf – Setkávání přes hranice“ byly otevřeny v květnu hned dvě výstavy.

30.5.2011
SDÍLEJ:

O vernisáž byl velký zájemFoto: Ilona Martinovská a archiv

Ta první v galerii varnsdorfské městské knihovny (v objektu Městského centra pro kulturu a vzdělávání v Otáhalově ulici) je věnována obrazům - převážně akvarelům - lužickosrbsko-českého malíře a dlouholetého profesora na rumburském gymnáziu Hanuše Härtela. Ta druhá, v saském Budyšíně, zase varnsdorfské malířce Kateřině Zákoutské.


Zajímavá výstava Hanuše Härtela


O vernisáž byl značný zájem, nemocný malíř se však osobně nemohl zúčastnit, ale zaslal obdivovatelům svého umění dopis, v rámci něhož jim zprostředkovaně poděkoval. Oficiální představení malíře a obsahu výstavy si vzal na starost zkušený moderátor Martin Louka, toho času také starosta města, který současně zastupoval lead partnera projektu, v rámci něhož je výstava pořádána. „Obrazy malíře-autodidakta Hanuše Härtela se stanou srdeční záležitostí většiny těch, kteří je uvidí.

Jsou srozumitelné, řemeslně dokonalé a hlavně jsou prožité v plenéru. O to bližší jsou lidem,“ uvedl M. Louka. Výstava u návštěvníků vernisáže, kteří mimo jiné také obdrželi zdarma „minikatalog“ věnovaný životu a dílu H. Härtela, sklidila velký úspěch.
Zájemci mohou výstavu zhlédnout v provozní době městského centra, tedy v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hodin a v sobotu od 8.00 do 12.00 hodin, a to až do první poloviny září.


Kateřina Zákoutská v saském Budyšíně


O necelý týden později byla také otevřena výstava mladé varnsdorfské malířky Kateřiny Zákoutské v saském Budyšíně, a to v prostorách Zeleneho wobchodu (Der Grüne Laden), přímo vedle budyšínské radnice. Výstava byla spojena s přednáškou autorky o současném českém moderním umění. Hudební doprovod obstarala lužickosrbská písničkářka Lydija Jaworkec.


„Vernisáž byla velmi příjemným setkáním lidí se zájmem o kulturu a výtvarné umění zejména,“ sdělil Deníku koordinátor projektu Milan Hrabal a dodal: „S Lýdií Jaworkec počítáme na samostatný koncert ve Varnsdorfu. Je to velmi nadějná začínající autorka.“ Zástupce spolupořadatele výstavy Zwjazku serbskich wuměłcow Měto Benada o výstavě řekl: „Abstraktní obrazy Kateřiny Zákoutské jsou dynamické a barevně průzračné. Myslím, že volba českého partnera představit saskému publiku právě tuto autorku byla šťastná.“


Akce se zúčastnily více než dvě desítky zájemců, mimo jiné také zástupci saského projektového partnera Zwjazku serbskich wuměłcow, saského parlamentu a redaktoři saského tisku. I zde byl zájemcům k dispozici zdarma tradiční barevný „minikatalog“ věnovaný malířce. Výstava potrvá do 20. července a veřejnosti je přístupná od pondělí do pátku v době od 9.00 do 18.00 hodin.


Realizaci projektu spolufinancuje Evropská unie z Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF): „Investice do vaší budoucnosti“ v rámci programu Cíl 3 / Ziel 3.

Milan Hrabal, Ludmila Veselá

30.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – 16.–17. prosince 2017

Formanova zdravice po 50 letech a heroinoví Makedonci: nejlepší videa víkendu

Požár dodávky, ilustrační foto.

V Knínicích hořela dodávka, požár likvidovaly tři jednotky hasičů

Syn Jana Wericha: Geny po otci mám. Miluji humor

Ústí nad Labem /ROZHOVOR, SOUTĚŽ/ - Chcete se setkat se synem Jana Wericha Jiřím Werichem Petráškem? Máte šanci na zábavném večeru „Vánoční Hovory W” 20. prosince v 19 hodin v ústeckém Café Alibi na Mírovém náměstí, kde jsou v předprodeji i vstupenky.

Slevová spirála se dotočila, Češi jsou více než kdy dříve ochotní si připlatit

Severní Čechy - V posledních pěti letech stoupl podíl dražšího zboží v letácích z pětiny téměř na čtvrtinu. I když tedy Češi stále hledí především na cenu, dopřávají si více kvalitnějších potravin a luxusnějšího zboží než dříve. Taková zjištění plynou z analýzy společnosti Česká distribuční. 

V severních Čechách hrozí tvorba náledí a zmrazků

Severní Čechy - Prakticky celé Čechy zasáhlo v neděli odpoledne silné sněžení a hrozí tvorba náledí. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Varování před náledím a zmrazky platí pro západní polovinu republiky až do pondělního rána.

Dárky jako z hororu: Najdou děti pod stromečkem toxické hračky?

Severní Čechy - Analýza, kterou si nechala vypracovat česká nezisková organizace Arnika, zjistila, že některé hračky pro děti i kadeřnické pomůcky pro ženy běžně dostupné na českém trhu obsahují potenciálně nebezpečné látky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT