„S koleny mám problém už dlouho. Ale teď jsem si s ním hnul a dostal jsem ortézu,“ líčil své trable pacient, který dnes chodí o berlích. „Když jsem přišel s lékařskou zprávou na ortopedii, řekli mi, že se na operaci dostanu nejdřív za dva roky. Do ordinace jsem se ani nedostal.“

Tady ale líčení nekončí. „Seděl tam starší pán a ten mi povídá, že se nemám rozčilovat. Prý mám dát nějaký sponzorský dar. On prý zaplatil sedm tisíc a byl do tří týdnů pod kudlou. Vždyť mě to omezuje při hledání práce. Kdo by chtěl nějakého mrzáka. Ani žádný invalidní důchod nedostanu. To se mám jít pást?“
Petr Benda (ČSSD), předseda představenstva Krajské zdravotní, pod níž spadá i Masarykova nemocnice v Ústí, odmítl jakékoliv náznaky korupčního jednání mezi lékaři.

„Neznám případ, že by pacienti platili sponzorské dary za účelem zkrácení termínu operace. Netvrdím, že by tak dlouhá čekací lhůta nebyla lékaři stanovena,“ řekl s tím, že co se toho týká, prý za to může vláda a pojišťovny. „Za to my ale nemůžeme.“

Na odsouvání lékařských zákroků a operací ostatně už upozornil Jiří Vondra, mluvčí KZ. „Protože si zdravotní pojišťovny objednaly v roce 2011 menší rozsah zdravotní péče, jsou tyto poskytnuté finanční prostředky zcela nedostačující. Odložitelné výkony teď musíme odkládat.“

Jak to bude dál?


Proti tomu se ovšem brání Petra Friedlová, mluvčí ústecké pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny. „Jako maximální úhrada pro rok 2011 byla navržena částka z posledního známého vyúčtování nemocnic, tedy roku 2009,“ vysvětlila.
„V úhradovém dodatku pro rok 2011 je však ujednání, které po provedení celkového finančního vypořádání roku 2010 umožňuje individuální jednání o výši maximální úhrady,“ dodala Friedlová.

Skandál s úplatky
Za vyžadování sponzorských darů k urychlení operace byl souzen v roce 2006 ortoped Radek Bartoš. Toho si přitom natočili pacienti. Dnes pracuje na ortopedii Masarykovy nemocnice. Vedení KZ prý se o jeho pracovní morálce nechá informovat.