Vrcholí tak mnohaměsíční detailní přípravy na 33. Německý evangelický církevní den, jehož program tvoří přes 2500 jednotlivých akcí.

Podle předběžných odhadů přijede kolem 100 000 hostů, kteří v Drážďanech budou i nocovat. Mottem drážďanského církevního dne je biblický citát „…bude tam i tvé srdce“. K aktivní účasti na setkání se přihlásilo celkem 791 organizací a iniciativ.

Náčelník Apačů se ukáže na festivalu Karla Maye

Pod heslem „Vinnetouovi následníci“ se letos v Radebeulu u Drážďan uskuteční o víkendu již dvacátý jubilejní ročník Slavností Karla Maye, známého autora dobrodružných románů o statečných činech Old Shatterhanda a jeho rudého bratra Vinnetoua. A právě náčelník Apačů Vinnetou, tedy jeho představitel Pierre Brice, zavítá letos na slavnosti do Radebeulu, aby se osobně setkal se všemi malými náčelníky.

Setkání se uskuteční v neděli ve 14.30 hodin ve westernovém městečku „Little Tombstone“. Náčelník Apačů všechny pozdraví a zúčastní se velkého fotografování se všemi dětskými příslušníky kmene. Po úspěšném zvěčnění této „velké rodiny“ proběhne hodinová autogramiáda se slavným hercem.

Ještě před tím, v 11.00 hodin, Pierre Brice přivítá u „Bílého hřebce“ („Weißes Roß“ v ulici Meißner Straße) spolu s tisíci diváky přes 200 jezdců a jezdkyň při jezdecké přehlídce. Kdo z nich přijede do Radebeulu z největší dálky, obdrží od filmového Vinnetoua opravdovou indiánskou dýmku míru.

Picassovo dílo v Rezidenčním zámku

Dočasná Picassova výstava v Mědiryteckém kabinetu v Rezidenčním zámku (Kupferstich-Kabinett, Residenzschloss) potrvá ještě do 13. června. Picasso je považován za nejoriginálnějšího a nejproduktivnějšího umělce 20. století, a to také v oblasti uměleckých knih.

Během let 1905 - 1973 vytvořil 150 knih, z nichž vyzařuje jeho radost z experimentování a precizace nejrozmanitějších výrazových prostředků. Picasso při práci na uměleckých knihách využíval pestrou paletu technik tisku jako gumování, litografii, linoryt a další.

V úzké a nezřídka i kongeniální spolupráci se spisovateli (například Jacob, Éluard, Tzara, Reverdy), nakladateli (Benoit, Iliazd), galeristy (Vollard, Kahnweiler) a nejzdatnějšími soudobými tiskaři (Mourlot, Lacourière, Crommelynck) tak vznikly jedny z nejinspirativnějších uměleckých knih minulého století.

Avantgardní techniky tisku

Na výstavě je možné vidět originální Picassova díla v kontextu knih, pro které byla vytvořena. Zde představený výběr 75 uměleckých knih pochází z mnichovské kolekce Brandhorst, kterou tvoří přes 100 Picassových knih.

Návštěvníci mají možnost zhlédnout obdivuhodné spektrum témat, stylů a technik tisku spolu s avantgardní typografií, vzácnými papíry a knižními vazbami. Výstava tak poskytne pohled do doposud málo známé dimenze Picassova díla, jemuž byla v Drážďanech věnována monotematická výstava naposledy v roce 1981.

Na výstavu Picassových uměleckých knih se nedá zakoupit zvláštní vstupenka, proto se návštěva vyplatí spojit s prohlídkou ostatních stálých expozic, tj. s prohlídkou Nové Zelené klenby, Turecké komory (český audioguide v ceně vstupného), Mincovního kabinetu a zámecké Hausmannovy věže (Hausmannsturm) s nádherným výhledem na Drážďany.

Užitečné informace: 33. Německý evangelický církevní den

Podrobné informace v češtině najdete na stránkách Ekumenické rady církví http://www.ekumenickarada.cz/index.php?setlang=1&ID=1864. Virtuální „průlet“ všemi drážďanskými stanovišti a dějišti akcí si můžete prohlédnout na následující stránce http://www.youtube.com/kirchentag. Videa o dlouhých a pečlivých přípravách celé organizace církevního dne najdete na oficiální stránce akce: http://www.kirchentag.de/aktuell/video-tagebuecher.html
Podrobný program a plán všech akcí najdete: http://www.kirchentag.de/aktuell/termine.html a http://www.kirchentag.de

Karl-May-Festtage Radebeul

Datum konání: 3. - 5. června
Radebeul, Lößnitzgrund
Vstupné:
sobota 8 eur/4 eura, rodina 17 eur
neděle 5 eur/2,5 eura, rodina 13 eur
děti do 5 let zdarma.

Předprodej celý víkend 9 eur/5 eur, rodinné vstupné 19 eur.
Vstupenky platí současně i jako jízdenky na „Santa Fé-Express“ mezi stanicí Radebeul Ost a zastávkou Lößnitzgrund.
Více na: http://www.karl-may-fest.de (DE)

Výstava Picassa v Rezidenčním zámku
Vstupné 10 eur/7,5 eura, do 16 let zdarma.
Otevřeno: 10.00 - 18.00 hod., úterý zavřeno, bezbariérový přístup
Více informací na: www.skd.museum/de/sonderausstellungen/picasso-kuenstlerbuecher/index.html

Tip - Patříte-li k vášnivým příznivcům Picassova díla, do 31. července je možné v drážďanském Hegenbarthově archivu (Josef-Hegenbarth-Archiv) po předchozí domluvě nebo v neděli od 15.00 do 18.00 hodin zhlédnout 20 signovaných tisků ze sbírky Picassova celoživotního přítele Daniela-Henryho Kahnweilera, který tato díla Mědiryteckému kabinetu věnoval v letech 1967 - 1977.