Nejistota. Strach o práci, obavy o peníze. Ty teď zrovna pronásledují zaměstnance některých následnických firem zkrachovalé Setuzy, již teď kupuje nadnárodní koncern Glencore International AG.

„Nejvíce máme strach, že když nepodepíšeme nové pracovní smlouvy s další firmou, jestli dostaneme třeba odstupné,“ popisoval to jeden ze zaměstnanců, který se bojí ze strachu o práci zveřejnit své jméno. Redakce ho má k dispozici. „Nejhorší ale je, že nikdo z nás neví nic bližšího, a tak tu teď poletují různé fámy.“


Odborový předák STZ Jan Judl ovšem uklidnil, že není důvod k panice. „Vyjednáváme o nové kolektivní smlouvě, dalo by se říci, že je takřka před podpisem,“ vysvětlil Judl. „O jednání s Glenkorem jsem průběžně informován. Také jsem byl ujištěn, že se nechystají žádné personální změny,“ informoval s tím, že jeho osobní názor je, že to konečně vypadá jako blýskání na lepší časy.

Vstup na český trh


Tomu, že stále ještě není podepsána smlouva na odkup pohrobků Setuzy, napovídá, že ani Marie Logrová, mluvčí STZ, nesdělila Deníku žádné bližší podrobnosti obchodu. „V tuto chvíli nejsem schopna Vám sdělit žádné informace, jež se prodeje týkají,“ řekla.

Společnost Glencore chce údajně koupit bývalý majetek Setuzy v hodnotě 45 milionů eur, tedy 1,12 miliardy korun. Jako první o tom informoval deník MfDnes. Koncern už požádal Úřad na ochranu hospodářské soutěže (UOHS) o schválení svých obchodních aktivit v České republice.

ÚOHS pak na svém webu uvádí, že ohledně toho zahájil zkrácené řízení 30. května. „K navrhovanému spojení dochází zejména v oblasti zpracování olejnin a výroby rostlinných olejů. Rozhodnutí ve výše uvedené věci dosud nebylo vydáno,“ píše ÚOHS.


Boj o značku


Společnost chce koupit například rafinerii s lisovnou a plnírnou oleje, nebo některé ochranné známky. Jenže zrovna u ochranných známek to bude problém.


Glencore za ně chce údajně zaplatit 8 milionů eur, ty ale soud minulý měsíc zahrnul do konkurzní podstaty Setuzy, protože mají být už od roku 2008 zástavou za nesplacenou půjčku od Pembroke Trading z Malty a ta na ně nedávno vznesla nároky, podobně jako třeba zkrachovalý Oleofin, případně slovinská Nova Ljubljanska Banka.


Bývalou Schichtovku pronásleduje smůla už od revoluce. Nejprve ji údajně vytuneloval Tomáš Pitr, odsouzený za daňové podvody. Později provozy Setuzy odkoupil Via Chem Group, ovládaný Petrem Sisákem.

I ten byl dvakrát odsouzen za finanční podvody. Ani v jeho rukou se podniku nevedlo o moc lépe, ačkoliv se přejmenoval na STZ a sloučil s ústeckou Spolchemií. Jak se zdá, Sisák postupně majetek společnosti převedl na různé spřátelené firmy. STZ opět spadla do konkurzu. Pokračuje tu už jen výroba stolních olejů, o něž má zájem Glencore, biopaliv nebo pracích prášků.


Silný partner


Glencore se sídlem ve Švýcarsku kontroluje velkou konkurenci světového obchodu s komoditami. Zabývá se pěstováním plodin, těžbou, transportem i prodejem základních surovin od průmyslových po potravinářské. Kontroluje i tři procenta obchodu s ropou, což je vnímáno jako celkem velký podíl.