VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Páleník: Ekoterorista je virtuální výmysl naši kmotrů

Ústí nad Labem /OTÁZKY ŠÉFREDAKTORA/ - Prý není žádný ekologista, přesto se Marian Páleník nejvíce proslavil bojem proti stavbě jezů a snahou zachránit bobry na Labi. Dlouhou dobu byl vidět i na politické scéně …

12.6.2011 43
SDÍLEJ:

Marian Páleník se nejvíce proslavil bojem proti stavbě jezůFoto: DENIK/Vladimír Mayer

Koho vy byste označil slovem ekoterorista?

Je to virtuální nesmysl, který vymysleli naši kmotři, aby odvedli pozornost od toho, že oni jsou ti největší loupežníci a lotři.

Myslíte si, že jsou některé ekologické organizace placeny nějakými lobby, firmami?

Vy jste použil pojem ekologická organizace, ale to neexistuje, i když se tak některá sdružení sama označují. Jsou to prostě jen občanská sdružení.

A odpověď na mou otázku?


Já to nevím, my podplacení nejsme. Ale lidé jsou od andělů až po ďábla, takže to možné je.

Proti čemu nyní nejvíce bojujete?

My nebojujeme proti ničemu, to je takové rozšířené klišé. Snažíme se zabránit snížení našeho přírodního bohatství.

A co vás konkrétně nyní nejvíce pálí?


Jsou to jezy na Labi. Řeka je přírodní hodnota a někdo se rozhodl, že chce vydělávat více, a proto nám to bohatství sníží. Jsem mimochodem vzděláním ekonom, díky tomu vím, že se vše měří v penězích, a protože se přírodní bohatství vyčísluje špatně, mylně se mu přisoudí nulová hodnota. A tady je ten problém.

Proti betonovému jezu na Labi bojujete víc jak patnáct let, ale prý nesnášíte demagogii sdružení Arnika, které jde také proti jezům. Pročpak?

Oni podle mě bezhlavě přejímají názory německých ochránců BUND, kteří dělají, jakoby snad Labe pramenilo v Hřensku. Mrzí mě to, je to kontraproduktivní.

Stále se mluví o jezu u Děčína, ale hrozí i jez u Ústí?

Výstavbou jezu na dolním toku se nic nevyřeší. Poslanec Foldyna za ČSSD už nyní tvrdí, že jakmile se postaví první jez, hned budou muset stavět druhý u Ústí.

Nejvíce ožehavé téma současnosti je asi dostavba dálnice D8 z Ústí do Lovosic. Jaký je váš názor na tento problém?


Přátelé přírody se už dvanáct let dálnici nevěnují a nyní to sleduji jen jako občan. My nechtěli zdržovat stavbu, my jen chtěli vést dálnici jinudy. Když se podíváte na mapu Evropy, tak jestli povede dálnice z Prahy do Berlína přes Ústí nebo přes Most, je prakticky jedno.

Jenže dálnice se začala stavět salámovou metodou od Prahy na Lovosice, odkud už je nesmysl někam odbočovat na Most, zvláště pokud máte z druhé strany přípojku přes Krušné hory do Ústí. V této situaci jsme se dálnicí přestali zabývat, protože jsme toho názoru, že se musí dostavět přes České středohoří co nejrychleji. Nicméně se nám podařilo prosadit nějaké změny, které jsou ku prospěchu věci.

#nahled|https://g.denik.cz/54/f2/palenik_kar__1__denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/54/f2/palenik_kar__1_.jpg|Marian Páleník#


Co jste říkal protestům lidí ve Vaňově, kteří zablokovali silnici, aby upozornili na problém nedostavěné dálnice?


Já lidi chápu, ale jen připomínám, že viníkem této situace je stát, nejsou to žádná sdružení. Bohužel veřejnost se záměrně mate. Stavební úřady jdou na ruku státu a porušují zákony, a když na to někdo upozorní soud, který mu dá za pravdu, tak je hned špatný. Jenže vina je na straně státu.

Máte stejný monogram MP jako Miroslav Patrik, který společně s Dětmi Země hodně vystupuje proti dostavbě D8. Jaký na něj máte názor?

Bohužel si nás lidé často pletli. Ve spoustě názorů s ním nesouhlasím, ale známe se a komunikujeme spolu. Takoví lidé jsou potřeba, on podrobně sleduje přehmaty při stavbě dálnice. Plní roli hlídacího psa demokracie.

Byl jste překvapen, že si ho ministr dopravy zvolil svým poradcem?


Pan Vít Bárta se učí roli Napoleona zdatně. Tím, že si vzal Patrika jako poradce, tím si ho prakticky koupil, aniž by si to on uvědomil. Ale má to i druhou rovinu, zároveň si zjišťuje problémy kolem dálnice z první ruky. To je osvícený postup.

Lidé mnohdy ekologům vyčítají, že dávají do popředí kdejakého živočicha před člověkem. Co si vy o tom myslíte?


My nedáváme živočichy nad člověka, ale chceme jim přiznat právo na existenci. Myslíme si, že to je civilizační pokrok. Například Římané se vysmívali soucitu, otroky nepovažovali za lidi, následně byl problém s rasami, kdy černoši byli něco méně. Ještě relativně nedávno nemohly ženy volit. A tento náš pohled je dalším posunem v dospívání civilizace, kdy mezi sebe bereme i živočichy a rostliny. Zelení nejsou napravo ani nalevo, ale vpředu. To je přesně ono.

Jaký vidíte největší ekologický problém na Ústecku?


Asi to jsou průmyslové zóny u dálnice kolem Libouchce a Žďárku, se kterými počítá územní plán. Mají to být dvanáct metrů vysoké budovy o rozloze několika fotbalových hřišť. Investor tam má koupené pozemky a jen čeká na vhodnou chvíli.

Jaká je nyní vaše politická příslušnost? Byl jste ve Straně zelených, pak jste kandidoval za Svobodné demokraty-LSNS, Sdružení pro sport, zdraví a prosperitu atd.

V roce 1992 jsem odešel ze Strany zelených i z pozice zástupce obvodního starosty. Nebylo to pro mne to pravé ořechové. Pak za mnou vždy někdo přišel, abych za ně kandidoval. Po dlouhém rozmýšlení jsem to většinou přijal. Takže v roce 1994 jsem kandidoval jako nezávislý, v roce 1996 za Svobodné demokraty, v roce 2002 mi nabídl kandidaturu Jirka Madar za Sportovce. Jen loni jsem už nekandidoval za nikoho (smích). Většinou jsem nebyl člen žádné strany, ani KSČ, jak někdo o mně nepravdivě rozšiřoval. Vždycky jsem hledal liberální stranu, ale ta zatím u nás žádná pořádná není.

Takže jste byl jen člen Strany zelených?

Ano, vystoupil jsem v roce 1992. Pak mě spousta lidí přemlouvala a v roce 2005 jsem se k nim hlavně kvůli Martinu Bursíkovi vrátil.

#nahled|https://g.denik.cz/54/f2/palenik_kar_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/54/f2/palenik_kar.jpg|Marian Páleník#


Býval jste zastupitel města a jeden čas jste byl místopředsedou ústecké Strany zelených. Proč jste od nich podruhé odešel?


Koncem loňska byl předsedou zvolený pan Florian a já jsem si uvědomil, že má mise v ústecké Straně zelených skončila. Navzájem se tady nemáme rádi. Přijímali tady usnesení, abych za ně vůbec nekandidoval. Kdybych bydlel v Praze, tak s předsedou Petrem Štěpánkem jsem jedna ruka a klidně bych mu dělal třeba místopředsedu. Ale zde mě nemají rádi, a já si řekl, že se nebudu nikoho doprošovat. Dnes jsem členem hnutí Zelení. Docela chápu, že Bursík rezignoval a následně řekl, že nemá chuť se prát s těmi psychopaty a šimpanzi. A to je přesné.

Strana zelených asi přitahuje zvláštní lidi, že?


Ano. Když se dělal online ze sjezdu, tak se nedalo na to dívat. Ještě že to zrušili. Je jich pět a půl a ještě se mezi sebou řežou a pak je výsledek nulový. Podle mne to je paradoxně důsledek jejich nezkorumpovanosti. Je to tak, že když ta strana jen hraje ideologii a jde jim jen o to, aby si uloupla něco z veřejných zakázek, tak ti kmotři se domluví. Podobně jako si mafiáni řeknou, ty máš prostituci a nelez mi do drog. A fungují, dokud si nelezou do zelí. Proto ty strany drží pohromadě, protože si vše rozdělí.

Jak se díváte na svou kandidaturu na senátora v roce 2004? Koho jste volil na podzim?

Byl jsem tam pod záštitou strany Cesta změny. Letos jsem v prvním kole volil Gustava Krova a ve druhém Doubravu, což mi přišlo sice šílené, ale o jedno procento méně špatné než volit Sušického z ODS.

Celý život někam vstupujete a vystupujete, jako například ke skautům, pionýrům, brontosaurům, Straně zelených a nakonec i do manželství. Je to tím, že jste takový bojovník?

Prostě se měnila doba (smích). Skaut se zrušil. Pak zase byla situace, kdy jsem jediný ze třídy nebyl v pionýru. Tak jsem tam následně vstoupil. Ale například u Přátel přírody jsem dnes již šestnáct let a snad tam vydržím do důchodu.

Prý nemáte auto a ani televizi. Je to tak?


Nemám. Televize vyplachuje mozky. Přiznal to i ředitel jedné francouzské televize, když řekl: „Smyslem televize je vyčistit mozky diváků, aby dobře vstřebaly reklamní sdělení našich inzerentů.“ Ty seriály a další pořady tam jsou cíleně.

A když přijedete někam na hotel a mají tam televizi, zapnete ji?

To zase ano. Raději si ale konkrétní pořad, který chci vidět, přehraji na internetu. Ale i televize se dá přepnout a dívat se jen na to, co chcete.Ale přerušují vám to reklamou.

A vy se bojíte, že by vás ovlivnila?

(dlouze přemýšlí) Je to složité, nevím, jak bych to řekl. Když si pořídíte vinotéku, je větší pravděpodobnost, že z vás bude alkoholik. Všem doporučuji, aby se televize zbavili. Po přečtení článku v novinách si o něm můžete kriticky popřemýšlet, ale zprávy v televizi jdou tak rychle za sebou, že vás to semele a je to druh hypnózy.

A to auto?

Na něj nemám peníze, přítelkyně má staré ojeté auto a stále něco kupuje. Auto je snad ještě horší než ta televize. Kdyby na planetu přistáli mimozemšťané, tak by řekli, že zde panují tři miliardy plechových oblud, kterým sedm miliard blbečků dělá vše, co jim na očích vidí. Betonují trávníky, likvidují přírodu, těží ropu a stále je leští saponáty.

Auto zotročuje lidstvo. Na druhou stranu dává člověku svobodu, já jsem díky autu přítelkyně navštívil za tři roky více míst než předtím za celý život. Problém auta je, že neplatíte za všechny negativní dopady, které ježdění autem způsobuje. Kdyby tomu tak bylo, stál by litr benzinu aspoň sto korun nebo bychom platili za každý ujetý kilometr mýtné.

Kde nyní pracujete?


Už šestnáct let jsem u Přátel přírody. Proto nemám peníze na to auto (smích). Doufám, že zde vydržím až do důchodu.

V únoru 1989 jste byl předvolán na Státní bezpečnost. Proč?

Přišli za mnou kolegové, že chtějí udělat nějakou výzvu ohledně smogu. Já byl tehdy předseda Hnutí Brontosaurus v Ústí a navrhl jsem, že to dáme za organizaci v otevřeném dopisu na krajský národní výbor a KV KSČ. Pak si mě kvůli tomu předvolali na StB, ale o nic nešlo. Jinak jsem přesvědčený, že kdyby nepadl komunismus kvůli 17. listopadu, že by padl chvíli poté kvůli špatnému životnímu prostředí.

Ještě před revolucí jste musel znát i Martina Ulčáka, který byl na Vysoké škole ekonomické, kde jste studoval, předsedou výboru Socialistického svazu mládeže a dnes je z něj velký kapitalista a lobbista.

Ano, byl jsem tehdy u něj v kanceláři, kde měl bustu Stalina a začal mi tehdy vyprávět, co si bere z Lenina, Stalina a Gorbačova. Po revoluci se stal předsedou SSM, kde se později, bez zvláštního zájmu, postupně rozprodával obří majetek.

Páleník: Chtěl bych žít v Norsku

Knížku Bobři na českém Labi a Výroční zprávu z let 2009/2010 Přátelé přírody o.p.s. mi přinesl Marian Páleník, když přišel za mnou do redakce na rozhovor. Měl na sobě fialovou košili, kravatu a černé sako.

Ze začátku mluvil velice opatrně, nakonec se rozpovídal a nahrávka na diktafonu ukazovala hodinu a čtvrt. „Jsem tady asi šestkrát déle, než jsem měl v plánu,“ řekl na závěr.

Když jsme předtím probírali milníky jeho života, které má napsané na svých webových stránkách, trochu se zalekl. „Ty milníky jsem psal asi v roce 2006 a netušil jsem, že to někdy někdo vytáhne a vytiskne si,“ usmál se.

A co v těch milnících například najdete? 1963 - narozen v Kolíně, vzápětí odvezen do Krnova, 1988 - předseda Hnutí Brontosaurus Ústí nad Labem, 1991 - založení časopisu Alternativy pro Sever (šéfredaktor), jeden z kandidátů na předsedu Strany zelených ČSFR, 1993 - cesta stopem do Villefranche u Lyonu a zpět, 2002 - cena Niky Profesionál ekologického hnutí ČR (1. místo) a na závěr jedna poznámka: Pozn.: Průběžně a systematicky pomlouván v některých médiích; opakovaně podávány žaloby a trestní oznámení či jimi vyhrožováno; v letech 2003 až 2005 pronásledován choromyslnými panem P. a paní P.

Možná tam časem přibude další milník: stěhování do Norska. „Chtěl bych žít v Norsku, je tam krásná a čistá příroda, i lidé se tam chovají velice kulturně a kultivovaně,“ rozplýval se Marian Páleník na touto severskou zemí.

Autor: Vladimír Mayer

12.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 43
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 38 000 Kč Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič MKD. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 38000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: EU - Německo, rakousko, Itálie., Požadujeme: řidičský průkaz sk. C+E, požadujeme digitální kartu do tachografu, profesní průkaz, bezúhonnost, praxe výhodou., Nabízíme: plat 38.000,-Kč, kdo by chtěl je možnost dalšího přivýdělku a to 1x za 14. dní jet víkend dalších 100,-Eur k výplatě - nenutíme, víkendy volné, možnost stálé linky po domluvě. Parkování vozidla po domluvě. Nástup ihned., Kontakt: volat můžete na tel. 724 485 879 e-mail vakotrans@email.cz, můžete zaslat životopis s kontaktem a my Vás budeme kontaktovat.. Pracoviště: Vako trans s.r.o., 403 27 Malečov. Informace: Josef Vaněk, +420 724 485 879. Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 12 600 Kč Pomocníci v kuchyni Pomocný/ná kuchař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12600 kč, mzda max. 13500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Petrovice 108., Náplň práce: příprava salátů, dezertů, pomocné práce při přípravě jídel., Požadujeme: základní vzdělání, hygienické návyky., Nabízíme: mzdu 12 600 - 13 500,- Kč., Kontakt: telefonicky dopoledne.. Pracoviště: Rfr trade s.r.o.- provozovna, 403 37 Petrovice u Ústí n.Labem. Informace: Patrik Doležal, +420 602 420 450. Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 20 000 Kč Řezači plamenem Svářeč. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Místo výkonu práce: Masarykova 633, Ústí nad Labem , práce po celém Ústeckém kraji - doprava zajištěna., Požadujeme: nižší střední odborné vzdělání, svářečské certifikáty 135 , 136., Nabízíme: mzdu 20 000 - 35 000,- Kč., ubytování zajištěno., Kontakt:telefonicky nebo na e-mail.. Pracoviště: Hb energomont, s.r.o., Masarykova, č.p. 633, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Josef Balat, +420 606 746 858. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 14 500 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: stavby po celé ČR - doprava zajištěna., Požadujeme: praxi v oboru., Kontakt: telefonicky si sjednat osobní jednání.. Pracoviště: Tomáš brauner, U Panského dvora, č.p. 984, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Tomáš Brauner, +420 608 302 633.

Eva Bohátková má opět úsměv na tváři.

Osudem zkoušená Eva Bohátková: Bez Spirály bych byla na dně

Basketbalista Marko Stevanovič (uprostřed) v dresu ústecké Slunety.

Šok! Další rána pro ústeckou Slunetu, v týmu končí univerzál Stevanovič

Exředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz je venku z vězení

Ústecký kraj - Bývalý ředitel úřadu Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad Petr Kušnierz je z vězení na svobodě.

FOTO: Na Mikuláše čekal v Roudníkách plný sál

Roudníky - Mikuláš se svou družinou navštívil kulturní dům v Roudníkách, kde je očekával plný sál návštěvníků pestrého odpoledne.

Už nemůžu. Sebevraždu letos spáchalo už 60 lidí

Ústecký kraj - Hrozivá čísla děsí policisty i psychiatry v Ústeckém kraji.

OBRAZEM: Olga Lounová zazpívala na Ústeckých Vánocích

Ústí nad Labem - Ústecké Vánoce zpříjemnila lidem na druhou adventní neděli zpěvačka Olga Lounová. Podívejte se na fotografie.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT