Obtěžující kyselý zápach trápí v posledních dnech obyvatele spodní části Střekova. „Jsme s manželem zvyklí spát při otevřených oknech, teď kvůli zápachu nemůžeme ani pořádně vyvětrat. Člověk ani kolikrát neusne, jak je smrad silný a dělá se z něho mdlo,“ obrátila se na redakci Ústeckého deníku Martina Kadlecová.

„Zvykli jsme si, že jsou občas cítit provozy bývalé Setuzy. To, co musíme dýchat opakovaně za poslední týden je nesnesitelné, až otravné,“ pokračuje ve své stížnosti čtenářka. Mluvčí provozů STZ, tedy bývalé Setuzy, Marie Logrová se brání, že by se jednalo o zápach z jejich provozů.

„Provedli jsme kontroly na výrobě mastných kyselin a na Fame a žádné zápisy o mimořádné situaci, která by mohla souviset se zápachem jsme nenašli,“ uvedla Logrová. Několik stížností na zápach od Střekovanů za poslední dobu evidují také na obvodní radnici.

„Zhruba před čtrnácti dny si místní lidé stěžovali na zvýšený zápach. Podle vedení společnosti souvisel s najížděním nové technologie ve výrobě,“ prozradila starostka Střekova Miroslava Lazarová.

Nová technologie

„V současnosti žádné stížnosti na obtěžující zápach ze Setuzy už neevidujeme,“ dodala. Zápachem na Střekově se opakovaně zabývá na podněty místních obyvatel Česká inspekce životního prostředí. Ředitelka oblastního inspektorátu Jana Moravcová uvedla, že stížnosti dostává její úřad pravidelně nebo v určitém časovém intervalu.

„Vždy celou záležitost prošetříme. Bohužel platná legislativa v ochraně ovzduší problematiku zápachu řeší pouze okrajově. Pokud provozovatel neporuší jiný předpis o ochraně životního prostředí je téměř nepostižitelný. Co se týká vedení bývalých provozů Setuzy, tak se s nimi scházíme a diskutujeme o investicích do protizápachových technologií,“ uvedla Jana Moravcová.

V případě zjištění viníka a pochybení může Česká inspekce uložit pokutu hříšníkovi až 10 milionů korun. „Záleží na mnoha okolnostech. Zda za porušení zákona může pracovník, špatná technologie nebo nedodržení nastavených parametrů na vliv na životní prostředí,“ uvedla ředitelka. Nejvíce stížností eviduje inspektorát životního prostředí podle statistiky na čističku bývalé Setuzy.