Jiné dopravní řešení než s tunely musí vymyslet zpracovatelé nového ústeckého územního plánu. Při včerejším jednání zastupitelů si to vyžádal radní Pavel Dlouhý (ČSSD).

Reagoval tak na protesty Ústečanů proti dosavadnímu návrhu. Ten mimo jiné počítá s výstavbou několika mostů a tunelů na území města. Jeden z nich by mohl vyústit i na starém Bukově. Právě odtud se zvedla největší vlna občanské nespokojenosti. Bukovští si kvůli tomu dokonce založili svoji dom–obranu.

Náměstek primátora Jan Řeřicha (ODS) již dříve uklidňoval, že je to jen vize, která se vůbec nemusí naplnit. Podle něj stejně v nejbližších desetiletích stát na něco takového nebude mít peníze a město už vůbec ne.

Dlouhý včera řekl, že ho takové vyjádření překvapilo. „Navrhujeme tunely a přitom s nimi nepočítáme. To bychom si ale tady také mohli namalovat třeba metro. Zanechme sci–fi a věnujme se reálným věcem,“ žádal.

Řeřicha argumentoval, že se teprve zpracovávají námitky a připomínky od občanů, kterých přišlo téměř 350. A že s jejich vypořádáním budou zastupitelé seznámeni po prázdninách a pak budou mít dost času se k věci vyjádřit.

Jenže Dlouhý projevil obavy, že by pak také mohlo být na nějaké změny pozdě, Ústí chce mít totiž územní plán hotový a schválený ještě do konce roku. „Chci ujištění, že zpracovatel připraví k posouzení jinou variantu dopravního řešení bez tunelů a že to stihne včas,“ žádal. A vedoucí magistrátního odboru územního plánování a správy majetku Luboš Pauer to slíbil.

Občané odměnili výstup Dlouhého potleskem. „I pouhé schválení nereálného projektu by na nás totiž mělo devastující dopad,“ tvrdil Jan Kvapil z Bukovské dom–obrany. Nelze podle něj žít ve strachu, že jejich nemovitosti mohou být kdykoli vyvlastněny a že na tato místa padne stavební uzávěra.

„Lidé by ztratili chuť si svůj majetek dál zvelebovat, domy a pozemky by se staly neprodejnými. Dosud pěkný kout by se proměnil v další sociálně vyloučenou lokalitu,“ varoval Kvapil. A dodal, že pokud by to tak zastupitelé schválili, šlo by o bezprecedentní zásah do vlastnických práv, jaký tady nemá obdoby za posledních 21 let.

Veterinární lékař Jiří Král označil za neslušnost, že město o něčem takovém může jen uvažovat, aniž by na to předem občany alespoň upozornilo.

„Nás tady klidně nechalo před 5 lety postavit barák s veterinární ordinací a teď by nám ho stejně klidně znehodnotilo nebo sebralo,“ zlobil se.

Karola Haasová (TOP 09) kritizovala také předložený materiál k územnímu plánu, kde magistrát upozorňuje, že dokument musí být schválen ještě letos, protože od příštího roku by už město těm, jimž změnou plánu znehodnotí pozemek, muselo vyplatit náhradu. Zastupitelé už si vyžádali seznam potencionálně požkozených.