Chtěl jste být někdy lékařem?
V dětství, asi jako mnozí.

Jak jste se stal v roce 2007 ředitelem Krajské zdravotní (KZ)?
Na základě výběrového řízení, kdy jsem vyhrál mezi asi pěti uchazeči. V roce 2006 se rozhodlo o vytvoření akciové společnosti Krajská zdravotní. Nikdo si pod tou funkcí toho neuměl moc představit, protože každá z pěti nemocnic měla ještě dalšího svého ředitele. Důležité jsou ekonomické limity, protože ve zdravotnictví můžete utratit jakékoliv peníze, to není problém. Dnes jde za drahé technologie utratit peníze velmi rychle.

Kdybych vám dal miliardu korun, tak by to pro vás nebyl problém utratit?
Ne, kdybych je dal primářům, tak ti by utratili ještě desetkrát tolik. Nabídka moderních přístrojů je obrovská a každý chce dělat s tím nejmodernějším.

Jste zodpovědný za to, jak KZ hospodaří. Co tedy říkají čísla?
Na to jsem si vzal tabulky. V roce 2007 se jednalo o transformační rok – Krajská zdravotní začala fungovat od 1. září, v roce 2008 se projevily transformační náklady a „kostlivci ve skříních“ po příspěvkových organizacích a my byli v minusu 188,5 milionů. V roce 2009 jsme už byli v plusu 27,5 milionu korun. V loňském roce jsme hospodařili plus 60 milionů.

A letos?
Letos to vypadá podstatně hůře. Od revoluce nikdy nedošlo ke snížení prostředků, které tekly do zdravotnictví. My jsme se vždy ozývali, že například 104 procentní roční nárůst je vzhledem k inflaci cen energií, léků a dalších materiálů málo, jenže letos je vše jinak. Dostali jsme jen 98 procent peněz roku 2009. To je žalostně málo, z roku na rok nám jen touto vyhláškou ministerstva zdravotnictví klesly výnosy od pojišťoven o 180 milionů korun. Další katastrofa je, že pojišťovnám docházejí peníze.

Eduard Reichelt - karikatura.

Jak se do toho vejdete? Musíte například rušit operace?
Je zastavená plánovaná operativa, například u operací páteří a totálních endoprotéz. Na letošek už neobjednáváme, necháváme volnou kapacitu k akutním operacím. Na plánované nejsou peníze.

A do toho ještě nedávná stávka lékařů. Jak se vám při ní spalo?
Média z toho udělala velkou věc, a tím se to vyhrotilo, jinak my byli připraveni.

Vyvrcholilo to kauzou mosteckého primáře, kterého jste za výroky do médií dokonce propustili. Nebylo to zbrklé rozhodnutí?
Je to nehoráznost. Pan primář Štembera v té nejhorší době, kdy nám denně lidé volali, jak to bude, do médií řekne: „Lidé budou umírat.“ Tím porušil etiku lékaře. Když vám lékař poví, že budete umírat, tak vás to hodně vyděsí. Proto jsme mu museli dát výpověď. Jinak oddělení i bez něj funguje velmi dobře.

Jak to se stávkou v KZ dopadlo?
Lékaři dostali přidáno od prvního března, jak to domluvila vláda s odboráři. Tedy o pět až osm tisíc korun.

Prý ale na slíbené přidání nejsou peníze?
Naši organizaci to stojí 13 milionů za rok, i přes kompenzace od pojišťoven, které to dostaly nařízeno po memorandu ministerstva s odboráři. Dávají nám ročně 110 tisíc na jednoho lékaře, ale to nestačí. Nikomu to nyní nevychází. Jenže například pojišťovna OZP řekla, že to nebude proplácet vůbec a to memorandum nedodrží. To znamená, že nám bude chybět ještě více peněz.

Sestry dostanou také přidáno?
Ty už dostaly přidáno dvakrát, dnes u nás berou v průměru kolem dvaceti pěti tisíc.

A lékaři?
Ti mají průměrně přes 58 tisíc korun měsíčně hrubého. Nemají si v tomto směru na co stěžovat, jejich mzda letí stále nahoru.

Jak vám pomáhají poplatky?
Je to významná částka do našeho rozpočtu. Ovšem jak to přestal Ústecký kraj hradit, tak se tomu více lidí vyhýbá a narůstají nám dlužníci. Nyní bychom chtěli vymáhat asi deset milionů korun, a to nejsou zdaleka všechny dluhy. Ovšem nevíme, jak to vyřešit. Sami je neumíme vymáhat a předat to jiné firmě je obtížné z hlediska ochrany osobních dat.

Přistoupíte ve vašich pěti nemocnicích k rušení lůžek?
V současné době jsme schválili rušení 72 lůžek ve všech pěti nemocnicích.

Kolik jich celkově máte?
Asi 3200.

Takže rušit budete jen dvě procenta lůžek. Nechtělo by to větší řez?
Chtělo, máme připravený větší řez, ale nikde nechceme rušit oddělení nebo obor, ale jen stanice. Rezervy jsou zde velké, ale rušení lůžek vzbuzuje velký odpor u veřejnosti.

Působí to na lidi jako červený hadr na býka, všichni se asi bojí, že na ně nezbude to lůžko, že?
Je to zoufalé. V kraji jsou i další malé nemocnice, kde je spousta lůžek, které nikdo neřeší.

Ještě uvažujete o připojení litoměřické nemocnice ke KZ?
Já jsem jednou neprozřetelně řekl, že litoměřická nemocnice patří do páteřního systému nemocnic v kraji, respektive kdyby se měla KZ rozšiřovat, tak jediná zajímavá nemocnice by pro nás byla ta v Litoměřicích. Žádné kroky ale k tomu nevedeme.

Která z těch pěti nemocnic je pro vás nejproblémovější?
Problémové jsou z hlediska zastaralosti areálu nemocnice v Teplicích a Mostu.

Dotuje ústecká nemocnice okolní zařízení?
Finančně přímo určitě nikoho nedotuje. Ústecká nemocnice je jiného typu než ty čtyři ostatní a může doplácet na to, že léčí ty nejkomplikovanější případy. To, co se nezvládne v těch menších nemocnicích, se léčí v Ústí. Ta léčba je tady pak mnohem dražší.

Eduard Reichelt - karikatura.

Vypíchněte největší přednosti u každé z vašich nemocnic.
Každou nemocnici jsme chtěli profilovat a mít tam něco speciálního. V Chomutově to je onkologie a nukleární medicína, v Mostě to je rentgenologie plus moderní a kapacitně dimenzované operační sály, teplická nemocnice má významné centrum pro roztroušenou sklerózu, Masarykova nemocnice provádí ve všech oborech tu nejlepší možnou péči a děčínská se specializuje na laparoskopickou chirurgii.

Kolik máte celkem zaměstnanců?
Poslední číslo je 6 334.

Chybí vám nějaký personál?
Naopak, snažíme se snižovat počet zaměstnanců, hlavně u obslužného personálu. Za poslední rok jsme snížili stav o 125 lidí, což nám šetří na mzdách dva miliony měsíčně.

Jak se osvědčili lékaři z ciziny?
Odborně se k tomu nemůžu vyjadřovat, ale problémy tam nejsou. Jsme rádi, že je máme, protože některé obory bychom bez nich nezvládli. Konkrétně například interna v Teplicích by to měla těžké. Na druhou stranu je dost stížností na komunikaci s nimi, starší pacienti hůř nesou jejich komolenou češtinu. Nejvíce stížností je z Mostu. Ale my máme na výběr ze dvou možností, buď tam bude lékař, co neumí moc česky, nebo žádný.

Odchod do ciziny českých lékařů vás netrápí? Nyní vám vyrostla konkurence v nedaleké Pirně.
Netrápí, nepociťujeme žádné masivní odchody, maximálně se může jednat jen o jednotlivce.

Na kolik peněz z dotací EU ještě čekáte? Neustále propírané jsou případy předraženého nákupu zdravotnického zařízení.
Máme zadržovaných přes sto milionů korun, kde se pořád čeká na další a další výsledky auditů. Dělá nám to problémy v hotovosti, kdy máme problémy včas platit faktury.

Reichelt: Inženýr s tabulkami a grafy

Je vidět, že Eduard Reichelt je inženýr. Na všechno potřebné má totiž hned tabulku. Ukazoval mi všemožná čísla pěkně uspořádaná do grafů. Hezky, pěkně, přehledně.

Na rozhovor do redakce Deníku přijel hned po pondělní poradě. Usadil se a mluvil zlehka a potichu. Později se už „odvázal“ – sundal si sako a trochu se i pohupoval na židli.

Reichelt je rodilý Tepličák, kde žil až do ukončení vysoké školy. Studoval ČVUT a pak se odstěhoval do Chomutova, kde nastoupil na tamní onkologické oddělení. „To byla také má první práce,“ usmál se.

Zůstal tam do roku 1995 a pak dělal dva roky ředitele chomutovské nemocnice.

Proto jsem se ho nemohl nezeptat, jak to vlastně je s chomutovskou onkologií. „Chomutovské onkologii byl odebrán statut komplexního onkologického centra,“ vysvětloval. „Pro pacienta to žádný dopad nemá. Chomutovská nemocnice nemůže poskytovat biologickou léčbu, to jsme ale vyřešili tím, že jsme tam zřídili detašované pracoviště ústecké onkologie. Nyní je to ovšem oblíbená politická baterie, přitom se jen politici vlámávají do otevřených dveří,“ dodal.

Z Chomutova Reichelt odešel do lázní Jáchymov. „Celou svou pracovní kariéru pracuji ve zdravotnictví.“

Je dobře, že ve vedení KZ jsou politici?
Obecně to není ideální stav. Podle mne politici patří do dozorčí rady, ne do představenstva. Přesto si na jednání představenstva nemůžu stěžovat, to současné představenstvo je docela akceschopná a komunikativní skupina. Jestli tam dělá něco problémy, tak vyplývají z rozdílných programů podle politické příslušnosti.

Takže s předsedou představenstva Petrem Bendou vycházíte dobře?
Nemohu si stěžovat, na čem jsme se dohodli, to splnil.

Co vy a politika?
Kdysi dávno jsem byl v Chomutově členem ODS, v roce 1997 jsem politickou angažovanost ukončil. Od té doby jsem bezpartijní a jsem za to rád.

Vaše jméno jsem našel na internetu jako společníka v několika firmách (Interpret – překladatelská agentura, R+R - obchodní firma, Veko travel - cestovní agentura, atd.) V jakých ještě figurujete?
Jsem papírově v nějakých zbytkových eseróčkách, ale až na jednu výjimku nic, co by fungovalo. Aurum invest se zabývá obchodováním se zlatem na internetu. Tato firma funguje a vede ji má přítelkyně. Každopádně se těchto starých firem špatně zbavuje, protože rejstřík chce za vymazání ze seznamu asi 15 tisíc korun, právník minimálně dalších deset a to se nikomu nechce dávat. O těchto firmách jsem dlouho neslyšel, většina z nich fungovala v devadesátých letech.

Je výhodné ukládat své úspory do zlata?
Určitě (smích).