Devatenáctiletý Jakub Zahradník patří k pětině letošních maturantů, kterým se nepodařilo složit novou maturitní zkoušku. Na rozdíl od většiny ostatních, jenž bojovali především s cizími jazyky či matematikou, jemu se nevydařila část zkoušky z češtiny.

„Matematika mi přišla jednoduchá, já bojoval nejvíc se slohem. Ve škole se psaní slohu ani češtině obecně moc nevěnujeme,“ řekl Zahradník, donedávna student Střední školy elektrotechniky a spojů ve Stříbrníkách.

Jeho slova potvrdila i zástupkyně ředitele Střední školy stavební a technické v Krásném Březně Alena Poradová. „Časová dotace předmětů se na školách různí. Na rozdíl od gymnázií se proto nemůžeme věnovat například češtině v takové míře. Naši studenti musí navíc absolvovat ještě odborný výcvik,“ sdělila Poradová s tím, že studenti jejich školy považovali za nejtěžší zkoušku z matematiky.

Nejvíce rozporuplných reakcí v souvislosti s nově zavedenými státními maturitami však vyvolal didaktický test z českého jazyka. „Všichni jsme se báli výsledků, nikdo jsme si netroufali odhadnout, jak se nám povedl nebo ne. Nesmyslné otázky, které s češtinou nesouvisely, doplňovala cvičení s nejednoznačným řešením,“ postěžoval si Zahradník.

Ačkoli obavy byly veliké, u didaktického testu z českého jazyka nakonec neuspěla jen necelá tři procenta studentů konajících maturitu. Celkové nejvyšší neúspěšnosti dosáhly podle předpokladů ministerstva školství obory středních odborných škol a nástavbová studia.

Státní maturita v číslech
Státní maturitu dělalo v letošním roce 87 898 studentů středních škol. 19,5 % z nich, tedy 17 176 studentů, bylo při jejím vypracování neúspěšných. Největší problémy působil německý jazyk (neúspěšnost 24 %) a matematika (15 %).

Naopak nejúspěšnějšími školami byla gymnázia. Nejlepšího průměru v Ústeckém kraji dosáhlo problémy zmítané litoměřické Gymnázium Josefa Jungmanna.

„Zveřejnili jsme výsledky pouze tří nejlepších škol v jednotlivých krajích. Podrobnější výsledky poskytovat nebudeme. Chceme se vyvarovat sestavování jakýchkoli žebříčků,“ uvedl mluvčí Cermatu, společnosti, jež sestavovala společnou část maturity, Petr Habáň. Doplnil, že úspěšnost u maturity totiž nemusí nutně vypovídat o kvalitě školy.

Podle informací ministerstva školství si bude maturitní zkoušku v září nahrazovat přibližně dvacet osm tisíc maturantů. Jde o studenty, kteří zkoušku nesložili nebo na ni nepřišli. Téměř deset tisíc studentů školy nepřipustily k maturitám vůbec.

„Náhradní ústní část češtiny budu dělat na své škole, sloh a test budu psát na jiné,“ řekl Jakub Zahradník. Společnou část maturity totiž bude hostit jedna určená spádová škola.

„Která to bude v Ústí, ještě nevíme. Vše se studenti dozví nejpozději do 15. srpna.“ sdělil Petr Habáň. Mluvčí Cermatu dále ujistil, že maturitní vysvědčení dostanou studenti, kteří složí maturitní zkoušku až na podzim, nejpozději do konce září. To je dobrá zpráva pro ty, kteří chtějí pokračovat ve studiu na vysoké škole.

„Na prvním kole přijímacího řízení nám řekli, že nás bez prokázání se maturitním vysvědčením nevezmou a poslali nás domů. Pro druhé kolo už ale slíbili, že pokud ho dodáme do konce září, mohou nás přijmout. Snad to Cermat dodrží,“ uzavřel Zahradník hlásící se na Univerzitu J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Zpracovala Veronika Udatná