Podle Ivany Solničkové z magistrátu původní cena vzrostla kvůli změně DPH z 19 na 20 procent i o dodatečné práce, „Vyžádalo si je zrestaurování historických maleb, odkrytých při stavbě.“

Muzeum získalo kompletně nové inženýrské sítě i bývalou budovu hlavní pošty, kde se teď nachází hlavní vchod. Nejvíce by ale Ústečany, podle Gustava Krova, ředitele muzea, mohl nadchnout Císařský sál „Můžeme na něj být hrdi. Něco takového se v okolí nenachází. Je to autentický prostor, který svou jedinečnou výzdobou ukazuje, že Ústí není to šedé město.“

Zajímavosti…
O rekonstrukci se hovoří od roku 1999, zavřeli 1. ledna 2006. Původní malby zmizely při bombardování roku 1945. Dřívější opravy navázaly na provizorium z té doby. Na místo se po desítkách let vrátila i deska, upomínající na návštěvu císaře Františka Josefa.

Je to tady. Ústečané se dnes dočkají otevření zrekonstruované budovy muzea. Oslava to bude veliká. Dokonce přijede i sám císař s doprovodem, který ve čtyři hodiny odpoledne přestřihne pásku. „Ústečané si už od dvou hodin budou moci prohlédnout, jak to vypadá zevnitř, posedět v muzejním klubu, nebo v atriu a ochutnat pivo Kaiserbier,“ nastínil Zdeněk Novák, jenž má na starosti organizaci slavnosti.

Sláva s císařem

Největší sláva ovšem začne na Kostelním náměstí u obchodního centra Forum ve tři odpoledne. Zahraje císařská kapela. Odbude se tu slavnostní defilé jednotek rakousko – uherské armády. Objeví se tu muzejníci ve starých kostýmech. O půl třetí přijede kočárem císař František Josef I. se svým pobočníkem.

O půl čtvrté vyrazí průvod v čele s nimi k muzeu. Spolu s nimi historické jednotky c. a k. armády i řada civilních osobností. Po stříhání pásky, případně vyhlášení výherců soutěže Deníku s Jeho Výsostí, se panovník odebere do patra, kde vyznamená v prestižním Císařském sále některé osobnosti. Oslavy tam pak vyvrcholí koncertem smyčcového tria In flagranti.

Složité opravy

Budova bývalé staré hlavní pošty a nynějšího muzea kvůli své zanedbanosti patřila k ústeckým ostudám. Dnes se může směle řadit mezi prestižní. Dvouletou rekonstrukci komplikovaly nálezy maleb, nebo jiných historických prvků.

Nejsložitější, podle Jaroslava Štráchala, jednatele firmy Insky, dodavatele rekonstrukce, se ukázalo být odvodnění kamenných základů stavby a jeho odizolování speciální technologií. „Druhé nejzásadnější jsou samozřejmě restaurátorské práce, jež tu odborníci prováděli ve značném rozsahu. Každou chvilku objevili něco nového. Hlavně malby, ty jsou dnes vizitkou stavby,“ řekl Štráchal.

Poukázal i na to, že pracovali s původní dokumentací, bylo nutné repasovat původní okna, nebo dveře, včetně kování na nich, jsou tu dřevěné parkety a další.

Kulturní památka

Na hodnotu budovy muzea poukázali i památkáři s tím, že patří mezi kulturní památky Ústecka. Například Petr Hrubý z ústeckého pracoviště památkového ústavu.

„Je to poměrně dobře zachovaná neorenesanční stavba, v Ústí jedna z mála, u níž se prvky neorenesance zachovaly zevnitř i zvenčí. Dokladem toho jsou i malby v interiérech. Ty hodnotu této budovy jakoby rehabilitovaly. Stavby, jež tu vznikaly po roce 1900, jsou modernější,“ vysvětlil Hrubý.

I co se sbírek týká, lze tu najít unikáty. „Naše geologická sbírka je hodnocena jako druhá nejlepší v zemi, naše sbírky obrazů a grafiky jsou objemnější než v litoměřické galerii a máme největší odbornou knihovnu v tomto kraji,“ dodal Gustav Krov, ředitel muzea.