Protože na western zdaleka nejvíc tahle show, přesněji závody Volkswagen pro rodeo tours 2011, pořádané v Lučním Chvojně na Fox riders ranchi, připomíná. „Letos se přihlásilo zhruba 50 profesionálních soutěžících dvojic, což je na severní Čechy docela úspěch,“ vysvětluje mi Michaela Lišková, jedna z organizátorů akce.

Rodea se sice pořádají docela často, ale amatérská. Jenže to je, co do srovnání s profesionály, doslova nebe a dudy. Ať už se to týká vybavení nebo techniky jízdy a podobně.

V ohradě zrovna soutěží juniorky v jízdě na koni, nejvíce tahle disciplína připomíná slalom. Nápory deště zrovna zesilují, ale fanoušci a rodiče jsou vyzbrojení stylovými koženými kabáty až po paty, nebo bundami s beránkem, nemluvě o stetsonech na hlavách, a vody si nevšímají.
„Jeď, jeď jeď, přidej!“ pokřikuje tatínek na dceru, jež se snaží, seč může. Možná až moc, protože sloupky, jimž se má vyhnout, skácí do písku.

„Škoda, závodnici čeká penalizace,“ lituje popadaných sloupků komentátorka. Do závodění hraje americká country. Což je vzhledem k náporům deště docela záhada. Ovšem jen do chvíle, než objevím zvukovou aparaturu schovanou v přepravním přívěsu, ve kterých obyčejně speditéři přepravují koně nebo krávy.

„Včera to bylo lepší, přišla asi stovka diváků,“ stěžuje si Viktor Chlup, další z organizátorů. „Foukal jen studený vítr. Dneska od rána prší.“
O chvíli později už do ohrady vystlané pískem vhánějí kovbojové telata. Jezdci na koních musejí ve dvou oddělit jedno tele od druhého a dostat ho na přepravník. Což zrovna není moc jednoduché.

Dívkám, které v neděli převládají, chlapec soutěží jen jeden, se daří zvíře oddělit od stáda. „Hezky,“ komentuje to „Texasan“ vedle mě. Ovšem tele má zjevně svoji hlavu, protože vzápětí obíhá půl plochy a pak se vrací ke stádu.

Nevím proč, ale mám pocit, že by jim u toho měli pomáhat psi. „Ti se tu nepoužívají,“ vyvádí mě z omylu Marek Provazník z Děčína. „Na pastvě samozřejmě ano, ale v soutěžení ne.“

A kdo patří k nejúspěšnějším jezdcům víkendu? Nejvíce umístění mají Antonín Frinta a Petra Čechová. Mezi juniory opět boduje dívka, Lucie Humeni.