Zahynul ve zdejší věznici gestapa, kde byl vězněný za odbojovou činnost proti nacistům. Odznak je nejvyšším armádním logistickým vyznamenáním. Velitel sil podpory Jaroslav Kocián dnes řekl, že ocenění vojáci ho dostávají především za podporu útvarů, které slouží v zahraničních misích.

Spěváčkova neteř Šárka Helmichová dnes řekla, že na jejího strýce se v minulosti téměř zapomnělo. Uvedla, že spolu se svým bratrancem na začátku okupace převedli velkou sumu peněz z jedné banky na tajná konta, ze kterých byly během celé války podporované rodiny vězněných vojáků. Oba za svůj čin zaplatili životem.

Armáda si Spěváčkům odkaz začala připomínat až po roce 1989. Odznak, který dnes někteří vojáci dostali, existuje od roku 2003. Mluvčí sil podpory Helena Selnerová řekla, že již loni si vojáci jeho památku v Terezíně připomněli položením věnců, vyznamenání se zde udělovala poprvé.

Věznicí gestapa v Malé pevnosti prošlo na 32.000 mužů a žen. V Terezíně zahynulo 2600 z nich, další tisíce zemřely v jiných nacistických táborech. Nacisté v letech 1941 až 1945 zavlekli do terezínského ghetta také na 155.000 Židů z celé Evropy. Na 117.000 z nich se nedožilo osvobození.