Stavba sportoviště na místě zdemolovaného sektorového centra na Severní Terase by měla začít už v tomto měsíci. Ústečtí radní přidělili zakázku společnosti Aquasys ze Žďáru nad Sázavou. Z pěti uchazečů nabídla nejnižší cenu, včetně DPH 53 268 205 korun.

„Právě jsme dostali z Ústí vyrozumění, samozřejmě nás to těší. Každá zakázka, zvláště v této složité době, je výborná,“ pochvaloval si obchodní ředitel firmy Václav Večeřa. Dodal, že jsou připraveni nastoupit hned po podepsání smlouvy.

Město, jak potvrdila Ivana Solničková z magistrátu, počítá se zahájením prací ještě v tomto měsíci. Dokončený areál by firma měla odevzdat napřesrok v červenci. Většinu nákladů, 92,5 procenta, městu uhradí Evropská unie a částečně i Ústecký kraj.

Co tam bude?

Ústečané se mohou těšit na hřiště pro hokejbal, další pro míčové hry, herní plochy pro petang a kilometrovou dráhu pro in-line bruslení. Nebudou chybět ani prostory pro odpočinek v zeleni s parkovou úpravou. A také sociální zázemí pro návštěvníky a parkoviště pro 47 aut. Pro strážníky, kteří budou sportoviště kontrolovat, zde nechá město postavit služebnu. A rovněž zrekonstruovat okolní komunikace.

Naopak zde lidé nenajdou původně plánované dopravní hřiště pro děti. Podle magistrátu pro něj budou jen připravené prostory k možnému využití do budoucna, ale zatím nevybavené. Nebude ani spojovací lávka ze sídliště ke sportovišti. Nejsou prý na to peníze.

„Lávka nebude realizována z důvodu značné finanční náročnosti a nemožnosti použít na její výstavbu finanční prostředky z dotačního titulu,“ uvedla již dříve Solničková.

Město ovšem, jak nyní potvrdila, neplánuje ani žádná jiná opatření pro bezpečnější přecházení značně frekventované Krušnohorské ulice. „Využívat se budou dva stávající přechody,“ uvedla.

Infografika.

To se ale nelíbí lidem ze Severní Terasy, obávají se o bezpečnost svých dětí.

Řešit hned!

„Přímo u areálu bude jen normální přechod bez světel? To snad ne! Řidiči tudy jezdí jako šílenci, hlavně směrem k hoteláku, když chtějí stihnout zelenou na semaforu. Už teď je zde složité přecházet od zastávky trolejbusů. A co až tu bude chodit lidí víc a hlavně i děti. To by se mělo řešit hned a ne podobně jako u nedaleké nemocnice, teprve až tu někoho přejedou,“ varuje třeba Petra Svobodová.

Někteří Ústečané také nechápou, že se záměr zúžil, ale již v minulosti avizovaná cena zůstala stejná. Míní, že kdyby město chtělo ušetřit, vybíralo by dodavatele jinak.

Konkrétně – o stavbu sportoviště na Severní Terase se ucházelo 37 firem, z toho 33 jich splnilo kvalifikační předpoklady. Šanci předložit cenovou nabídku ale dostalo jen 5 vylosovaných. Právě tento způsob výběru dodavatelů veřejných zakázek Ústí používá nejčastěji.

Toto téma jedním klikem…
Všechno okolo bývalého Sektorového centra najdete na adrese:
usteckydenik.cz/sektorovecentrum

Zrušte losovačky

Ústecká opozice nedávno iniciovala internetovou petici Nechceme losovačky, zatím ji podepsalo 214 lidí. Tvrdí, že tento postup není transparentní, nedává rovnou příležitost všem zájemcům a nezaručuje ani nejnižší cenu.

Je to prý efektivní

Město se obhajuje, že postupuje přesně podle zákona a že tento postup je nejefektivnější při potřebě dodržet termíny vyplývající z podmínek dotací a vyvarovat se chyb při hodnocení nabídek. Neprůhlednost losovaček odmítá s tím, že na průběh dohlíží notář i uchazeči samotní.

Například ale Kristián Šujan z Lokte, který také podepsal ústeckou petici, je jiného názoru. Poukázal na známé zmanipulované karlovarské losování, jež se stalo doslova symbolem korupce při přidělování veřejných zakázek.