„Hned jsme prověřili sběrny kovů, sochu jsme v nich ale nenašli,“ uvedla mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová. Řekla, že by policisté přivítali jakýkoli podnět od případných svědků krádeže.

Došlo k ní nejspíše v noci ze čtvrtka na pátek. A to v místech nad parkovou lagunou u poměrně frekventované cesty. Socha zde stála na trávníku v sousedství ještě dalších dvou, ty zůstaly netknuté. Nezvyklého ruchu v těchto prostorech si mohli všimnout náhodní chodci nebo i lidé z okolních paneláků.
Policie podle Hyšplerové pracuje s několika verzemi. Kromě té, že se socha stala terčem sběračů kovů, je také možné, že zloděj pracoval na objednávku. Bronzová dívka se třeba někomu zalíbila a vyhlédl si ji pro svou zahradu.

„To by byl asi ten lepší případ. Byla by větší naděje, že se nám vrátí. Lidé jsou všímaví a věřím, že by na to upozornili,“ míní místostarosta Severní Terasy Ivan Dostál.
Horší by podle něj bylo, kdyby rozřezané dílo skončilo ve sběrně. „To by bylo nenávratně pryč,“ obává se. Vyjádřil také podezření, jestli nejde o stejného pachatele, který má na svědomí také sochu Smetany. Ta se ztratila z parku v centru Ústí nad Labem zhruba před měsícem. Policie nevylučuje ani tuto verzi. Zloděje ze Smetanových sadů dosud nedopadla. Vedoucí odboru správy majetku radnice na Severní Terase Roman Štajner odhadl výšku bronzové dívky na 120 centimetrů a váhu na 70 až 80 kilo.

Socha dívky podle Štajnera původně zdobila areál dobětické základní školy. Ta ji před třemi roky zapůjčila do parku, kde radnice už několik let buduje lapidárium pod širým nebem, dosud tady instalovala 16 soch.

Pro tuto nejdříve vybrala místo poblíž gymnázia. Tam ale dlouho v pořádku nevydržela. Poničili ji vandalové. „Před dvěma roky jsme ji nechali zrestaurovat a převezli na nové místo, nad lagunu. A teď to takto dopadlo,“ neskrývá rozladění Štajner.

„Je to hrůza,“ souhlasí i Jindřich Šrejber ze Severní Terasy, který se o sochy zajímá. O tuto konkrétní se obával, už když zmizela od gymnázia. „Okamžitě jsem volal na radnici. Tehdy jsem byl ubezpečen, že je vše v pořádku,“ vzpomněl a dodal, že teď je tomu bohužel jinak.

Poznamenal, že je zarážející, že se v poslední době stala terčem zlodějů právě výtvarná díla. „Ani nechci věřit, že skončí ve sběrně kovů. To by musel mít její majitel dosti silný žaludek nebo být úplný barbar,“ uvedl Šrejber. I on uvažuje o možnosti, že socha byla ukradena na základě objednávky, aby se stala součástí nějakého soukromého pozemku.

Až dosud se radnice v parku na Severní Terase setkávala „jen“ s vandalstvím, které ale narůstá. Starosta Josef Macík uvedl, že nejčastěji nacházejí rozbité lavičky. Letos na jaře ale také lovili z laguny utrhané odpadkové koše i s jejich obsahem. A zakrátko poté jim vandalové poničili rovněž dřevěný hrad na zdejším dětském hřišti.

Ani sochy vandalové nešetřili. Vedle bronzové dívky se jejich terčem v minulosti stala také pískovcová holčička s jezevčíkem. Na té se vybíjeli opakovaně, nepomohlo ani její přemístění na přehlednější místo v parku. Nakonec v roce 2009 radnice další opravy této sochy vzdala. „Už byla úplně domlácená, prakticky neopravitelná,“ potvrdil Štajner.

I on ale říká, že s takovou škodou parku jako teď se ještě nesetkali. Cenu 200 tisíc korun odhadl podle dvou větších sousedních soch – gymnastek, které na místě zůstaly. Ty znalec v roce 2005 ocenil dohromady na 650 tisíc korun. U této zmizelé se zatím žádné doklady dohledat nepodařilo, radnice nezná ani autora.