Cestující městskou hromadnou dopravou budou objednávat SMS jízdenky na novém telefonním čísle a za více peněz. Změnu naplánoval Dopravní podnik města Ústí nad Labem k 1. srpnu tohoto roku.

„Nový systém zavádíme především kvůli častému problému cestujících, kdy špatně zadají tvar SMS zprávy, jízdenku tedy neobdrží, ale přesto se jim strhne patnáct korun,“ uvedl ředitel dopravního podniku Tomáš Kraus. Nový způsob objednávání jízdenek má účtování peněz za špatně odeslaný požadavek zabránit. Výhoda, kvůli které jízdenky ale pro všechny podraží.

„SMS jízdenky využívám a nikdy se mi nestalo, že bych odeslal špatný text. Tvar zprávy mám uložený v telefonu a když potřebuji, jen ho odešlu a je to,“ sdělil častý návštěvník Ústí Martin Weiss.

Nová SMS jízdenka ho od srpna vyjde na sedmnáct korun, tedy o dvě koruny dráž. Cestující totiž zvlášť zaplatí za SMS jízdenku a zvlášť za SMS zprávu, pomocí které si ji zakoupí.

Když se mu nepodaří odeslat požadavek na koupi jízdního dokladu správně, odečte se pouze částka za běžnou SMS zprávu. V opačném případě však zákazník zaplatí patnáct korun za jízdenku plus částku za zprávu podle tarifu, přibližně dvě koruny.

Na otázku, komu připadnou tyto peníze navíc, zda dopravnímu podniku či poskytovateli služeb, jeho ředitel neodpověděl. Tvar pro odeslání požadavku na SMS jízdenku zůstane stejný, text MDJ budou zákazníci ale posílat na nové telefonní číslo 902 06.

Jak je to dnes
Přestupní SMS jízdenka na 40 min. stojí 15 Kč. Text zprávy MDJ se odesílá na číslo 902 06 15.

Jak od 1. 8. 2011
Zpráva ve tvaru MDJ se bude odesílat na nové číslo 902 06. Cena jízdenky bude 15 korun plus cena běžné SMS podle tarifu. V období od 1.8. do 30.9. budou v platnosti obě uvedená čísla.

„Kratší číslo uvítám, ale zdražení, ač minimální, mi vadí,“ řekl Weiss. Ředitel dopravního podniku Tomáš Kraus sdělil, že je podle něj fér, aby se zákazník podílel na úhradě telekomunikačních nákladů.

„Každý cestující si samozřejmě může tento náklad minimalizovat vhodnou volbou tarifu. Doporučuji zákazníkům, kteří SMS jízdenky využívají, aby se poradili se svým operátorem a nastavili si výhodný tarif,“ dodal.

Podle informací dopravního podniku si cestující v městské hromadné dopravě měsíčně koupí přes osmdesát tisíc SMS jízdenek. Jsou ale i tací, kteří stále upřednostňují klasický způsob jejich nákupu. „Raději si kupuji jízdenky v trafice než pomocí smsky, ve městě jich je dost, takže to není problém“ sdělila studentka ústecké univerzity Adéla Paurová.

Běžná jízdenka v hodnotě patnácti korun platí na třicet minut jízdy, SMS jízdenka na čtyřicet. V současnosti je tedy výhodnější, ale to od sprna přestává pro většinu zákazníků platit.

"Přechod bude postupný. Od 1. srpna až do září mohou cestující využívat i stávající číslo, od října pak bude platit už jen to nové 902 06,“ upřesnil Tomáš Kraus.

O chystané změně bude dopravní podnik zákazníky informovat letáky, zprávami u jízdenek nebo v informačním centru v Revoluční ulici.