Na rozdíl od nich si však musela ve svém životě projít nejednou těžkostí. „Půl roku po porodu se u Vanesky objevila porucha svalového aparátu, takzvaná spinální svalová atrofie,“ objasnila její matka Karin Gryčová. Kvůli ní se dnes už školačka nemůže pohybovat jinak než na vozíku.

Jde o nemoc, která způsobuje ztrátu svalové hmoty a celkovou ochablost. Vyléčit nelze. „Kromě Vanesky mám ještě čtrnáctiletého syna a na obě děti jsem sama. Občas je to hodně náročné,“ doplnila Karin Gryčová.

S dcerou se snaží trávit veškerý svůj volný čas. Vozí ji do školy, za doktory, chodí s ní na procházky. V jejím snažení ji nyní podpořil ústecký Nadační fond Pavla Sušického Porta Bohemica ve spolupráci s Ivou Ritschelovou, bývalou rektorkou ústecké univerzity, nyní předsedkyní Českého statistického úřadu.

„Z prostředků nadačního fondu a z peněz sponzorů jsme pro Vanesu zakoupili nový mechanický vozík,“ uvedl Pavel Sušický. Ačkoli dívka nemá sílu na to, aby vozík bez elektrického pohonu sama utáhla, využívá ho častěji než ten elektrický.

„Na elektrický vozík jsme čekaly dlouho. Pojišťovna ho poskytuje dětem od deseti let, které ho už budou umět ovládat, takže jsme musely dokazovat, že je na něj Vanesa způsobilá. Nevejde se nám ale do auta, takže na cestách používáme skladný mechanický,“ vysvětlila Karin Gryčová.

Nadační fond Porta Bohemica nepomáhal školačce poprvé. „Před pěti lety jsme se pokusili sehnat peníze na léky, které by Vanese nemoc ulehčily, ale ona je špatně snášela,“ sdělil Sušický. Gryčová doplnila, že v současnosti nejsou pro její dceru žádné léky vhodné.

Osmiletá žákyně, jež v září nastoupí do třetí třídy Základní školy Vojnovičova v Ústí nad Labem, měla vysvědčení plné jedniček a plánuje si užít prázdniny.

Zpracovala Veronika Udatná