Potterovské kouzelnické šílenství už z Bradavic dorazilo i do Ústí. Vyvrcholí minutu po půlnoci v noci ze 13. na 14. července v multikině Cinema City v ústeckém Foru. Bude se tu totiž promítat poslední díl série, Relikvie smrti II., tentokráte ve 3D.

„Bohužel, na tuto předpremiéru je už vyprodáno,“ dozví se každý na informační lince, kdo si bude chtít ještě dnes vstupenky koupit.

Pár volných lístků je nejdříve na sobotu od 14 hodin a pak až od 16.30 hodin. „Ono se to ale rychle zaplňuje, takže je třeba to co nejrychleji rezervovat,“ dodala slečna z informací. Lístek stojí 199 Kč (studentský 169 Kč).

„Já se už šíleně těším, s Harrym jsem vyrůstala,“ popisuje to třeba Lenka Schindlerová, dnes devatenáctiletá studentka vysoké školy. „Do kina jsem na něj chodívala ráda, dokonce jsem si vzala občas i svůj špičatý kouzelnický klobouk. Když je to letos naposledy, mám chuť to udělat zase. A nebudu sama,“ smála se.

Cinema City zároveň láká do kina už na středeční půl devátou večer, protože těsně před premiérou posledního dílu uvede znovu i Relikvii smrti I.

Forum zároveň slibuje, že fanoušci se nemusí strachovat o parkování. „Parkoviště na střeše je otevřeno 24 hodin denně a samozřejmě, budova bude pro diváky kina otevřená,“ uklidnil Petr Panchartek, ředitel OC Forum.

Na co se tedy příznivci potterovské série mohou těšit? Z ukázek se zdá, že s pohádkovými Bradavicemi a roztomilým máváním kouzelnickou hůlčičkou je konec. Snímek se zdá laděn dosti hororově.

O popularitě knih Joan Rowlingové vypovídají i údaje ze Severočeské vědecké knihovny v Ústí, jež Deníku poskytnul Aleš Brožek, její ředitel. „Od této spisovatelky máme celkem 64 titulů, z nichž některé na DVD, případně jako načtený zvukový záznam ve formátu mp3,“ vysvětloval.

Jen posledního dílu potterovské série mají celkem 25 výtisků, z toho 5 v anglickém originálu, na každou pobočku zakoupili 2 výtisky. „Z českých je momentálně 12 kusů vypůjčeno, z anglických 2,“ pokračoval Brožek. „Normálně máme maximálně 10 výtisků a u regionálních i méně,“ dodal s tím, že pouze v Mojžíři jsou oba výtisky momentálně volné.

Dosud se ve světě prodalo přes 400 milionů výtisků knih o Potterovi. Přeloženy byly do 69 jazyků a sedm filmů dosud vydělalo 6,4 miliardy dolarů.