Počet lidí bez práce klesá od začátku roku, v lednu bylo bez práce 14,1 procenta obyvatel. Tehdy jich bylo v evidenci úřadů práce 61 086, nyní je to jen 53 670.

I tak ale patří regionu v pomyslném celostátním žebříčku stále nejvyšší příčka. Míra nezaměstnanosti v celé ČR se v červnu snížila o desetinu bodu na 8,1 procenta.

Ovšem situace přímo v bývalém okrese Ústí nad Labem je jiná. Nezaměstnanost zde v červnu oproti květnu vzrostla z 12,8 % na 12,9 %. Tento trend na Ústecku, které se sestává prakticky jen ze samotného krajského města, je velice zajímavý. Během jara zde nezaměstnanost klesla jen mírně, a dostala se dokonce nad krajský průměr, což z regionálních center platí už jen na Ostravsku.

„Pro tento trend zatím hledáme příčiny, protože na Ústecku žádné hromadné propouštění hlášené nebylo,“ řekla mluvčí úřadu práce v Ústeckém kraji Eva Maříková.

Podíl lidí bez práce je v Ústeckém kraji nejnižší od března 2009. Tehdy bylo bez práce 12,1 % lidí, na firmy ale tou dobou začala naplno dopadat hospodářská recese a hodně propouštěly.

Letošní rok je ve znamení opačného trendu; počet lidí bez práce klesá od začátku roku a z evidence úřadů práce jich ubylo 7416, tedy asi každý osmý uchazeč. Na poklesu se tradičně podílejí sezonní práce, letošní pokles je ale mnohem výraznější než vloni. Vloni činil 1,3 procentního bodu, letos už 1,8 bodu.

Zpracovala redakce s použitím podkladů ČTK