Zrekonstruované Městské sady si oblíbila v blízkosti bydlící mládež. Její způsob trávení volného času ale park nepříznivě poznamenává a nesou jej nelibě i slušní návštěvníci.

Ústečan Jaroslav Pajma například poukázal na vykopané plechy u vyhlídkové paluby nebo na totálně zrušenou lavičku na hlavní cestě. Za viníky označil „malé cigány“ z okolí. „Jedná se o tu samou tlupu, co tu dennodenně dělá bordel,“ tvrdil. A vyjádřil pochybnost, jak dlouho asi v sadech vydrží nové herní prvky pro děti, které sem město slibuje nainstalovat.

Že v parku řádí nějaká pochybná parta, potvrdila i Jana Nováková. „Chodím sem na procházku s kočárkem pravidelně a pravidelně tu ty kluky také potkávám. Jednou jsem je napomenula, když se strefovali do lavičky nožem. Málem ho pak vrhli i po mně. Už se jim, pokud to jde, raději vyhýbám,“ řekla žena.


Řádící parta


Jaroslav Pajma se také podivil, proč už město ty závady, hlavně hlavně poničené plošiny s děravými zábranami, nenechalo opravit. „Až tam nějaké dítě vypadne nebo se pořeže o plechy, bude pozdě,“ varoval.

Klára Křivská, vedoucí kanceláře primátora, řekla, že město opravu poškozeného inventáře objednává opakovaně a průběžně. „Stejně tak i v tomto případě je již oprava objednána a v nejbližší době bude provedena,“ ujistila.

Městská policie uvedla, že vzhledem k incidentům posílila v parku pochůzkovou činnost. A také sem častěji směřují bezpečnostní akce zaměřené na mladé delikventy. Nejnověji v noci na středu zde dopadla tři vandaly, kteří posprejovali objekt výměníkové stanice na konci sadů u Šaldovy ulice. „Všiml si jich strážník při pochůzce. Byli to tři mladíci ve věku od 16 do 21 let. Předali jsme je státní policii,“ uvedl zástupce ředitele Jan Novotný.

Někteří Ústečané nechápou, k čemu jsou tu kamery, když ničemu nezabrání. Novotný ale oponoval, že jsou tu jen tři, tudíž nejsou vševidoucí. Zdaleka nepokryjí celý prostor rozsáhlých Městských sadů. Navíc jednu z kamer prý nedávno vyřadil z funkce zásah blesku.

Přesto strážníci tvrdí, že se jim v parku podařilo díky kamerám odhalit již několik přestupků týkajících se vandalismu. „Například jsme odhalili vandaly, kteří znečišťovali fontánu tím, že do ní nalévali prostředek na nádobí. Dalším případem byli opilí nezletilí mladíci, kteří se snažili vylézt na sochu. Strážníci je zajistili a poté odvezli domů,“ uvedl městský policista.

Kamerový systém podle ní funguje i jako prevence znečišťování veřejného prostranství. „Třeba jsme už odtud vytlačili bezdomovce, kteří tady dělali nepořádek,“ dodal Novotný.