Další tři skupinky pomáhaly s natíráním laviček a plotů, myly skla v pavilonu exotária a uklízely stáje v dětské zoo.

Neobvyklý tábor

„Baví mě to. Hlavně že pak můžeme ke zvířatům. Krmili jsme tuleně a taky čistili želvy. Je to bezva,“ pochvalovala si Kristýna Kyjovská z Teplic.

Pražák Vojtěch Kodeš absolvuje takový tábor už podruhé, před dvěma lety byl v zoo ve Dvoře Králové. „Zvířata mám rád, doma ale můžu mít jen želvu,“ řekl s tím, že nejvíce se mu líbí tapír.

Desetidenní tábor, neboli Letní univerzitu juniorů, pořádá už řadu let Středoevropská asociace přátel zoo. Zahrady, kde jej organizuje, každoročně střídá, Ústí zvolila již potřetí.

Za práci odměna

„Děti se tady nenudí. Dopoledne pomáhají s potřebnými pracemi, za odměnu pak mohou nahlédnout do zákulisí zoo, kam se běžný návštěvník nedostane. Umožňujeme jim kontakt s vhodnými zvířaty, mohou je i nakrmit. To vše samozřejmě za dodržení všech bezpečnostních pravidel,“ uvedla mluvčí ústecké zoo Věra Vrabcová.

Na odpoledne připravují pracovníci zahrady pro táborníky různé soutěže, kvízy, hry či přednášky. Včera například bylo na programu kroužkování ptáků i s praktickou ukázkou. „Děti si tak kromě úžasných zážitků odnesou i spoustu znalostí a vědomostí,“ dodala Vrabcová. Zítra, poslední den, je ještě čeká bojová hra, prohlídka večerní zoo a táborák.

„Děti jsou spokojené, ale i šikovné, je znát, že zvířata a vše kolem nich je jejich koníčkem,“ poznamenal vedoucí tábora Dušan Kozel.

Dárek pro zoo

Pochválil také přístup ústecké zoo, která nejen umožnila tábor tady uspořádat, ale i se táborníkům maximálně věnuje. Jako poděkování přispějí zahradě 7 tisíc korun ve formě adopce 1 zvířete a dotace na 1 ptačí budku. Které konkrétní to bude, rozhodnou v závěru samy děti.

Vedoucí tábora dodal, že letošní účast byla rekordní, do Ústí přijelo 39 dětí, z toho 2 až ze Slovenska. Nejmladším je 7, nejstarším 16 let. Ze dvou třetin převažují dívky.