My se teď ale zaměříme na vodní nádrž Horka. Tam je totiž pro sportovní nadšence, ale i amatéry vodní lyžařský vlek – zábava, za kterou jezdí lidé nejen z širokého okolí, ale třeba i z Prahy.

K areálu, kde se dá této oblíbené atrakce užít, se dostanete velmi snadno: Až budete projíždět centrem města, stačí dávat trochu pozor a cedulku s nápisem „vodní lyžování“ určitě neminete. A co zase může uchvátit spíše přírodní nadšence, je nádherný pohled od břehu nádrže na tyčící se liberecký Ještěd.


Pláž-nepláž


Nejsem si jistá, jestli se areál vodního lyžování u nádrže Horka dá nazývat pláží. Například po vás nikdo nebude chtít platit za vstup, ale i přesto můžete využívat stejných služeb jako na kterémkoli jiném koupališti.

Deku či ručník si rozložíte na travnaté ploše, která se rozkládá hned u pozvolného vstupu do krásně čisté vody a užíváte si sluníčka stejně jako kdekoliv jinde. Co se v dnešní době málokde vidí, je fakt, že za služby, které jsou vám nabídnuty, mimo jiné například velmi čisté a příjemné převlékárny včetně toalet, nemusíte nic platit a užívat jich můžete bez omezení.

A i přesto, že nejste tak úplně na běžném koupališti, o kvalitu vody se bát nemusíte. Stejně jako jiné vodní plochy, i tato je sledována Krajskou hygienickou stanicí v Liberci, a ta ji shledala jako vhodnou ke koupání.


Wake bar


K tomu všemu je pro návštěvníky k dispozici občerstvení se symbolickým názvem Wake bar, odkud doslova čiší pohoda. Mladí, starší, děti – snad všechny věkové kategorie, ti všichni rádi přicházejí sledovat buď již zkušené vodní lyžaře, nebo ty, kteří s tímto netradičním sportem teprve zápolí. Rozhodně tam ale panuje velmi příjemná atmosféra, která vás už z dálky přiláká alespoň podívat se.


Je to fakt jízda


A jak se tedy provozuje to vodní lyžování? Potom, co jsem vlastně poprvé v životě uviděla na vlastní oči, jak vodní vlek funguje, rozplynuly se nadobro moje představy o něm.


Bůh ví, jak jsem si to představovala, ale realitou je osm set třicet metrů dlouhý vlek, který disponuje osmi závěsy. Vyzkoušet můžete buď klasické vodní lyže, nebo takzvaný wakeboarding, což je vlastně téměř totožné s jízdou na snowboardu v zimě.


O tom, co má vyzkoušet, horlivě přemýšlel i Jan Tománek, který se svou rodinou přijel až z Prahy, protože od své dcery jako dárek k narozeninám dostal voucher na hodinu lyžování.


To, jak se nakonec rozhodl, a jestli vůbec něco vyzkoušel, nevím, protože z jeho pohledu se dala vytušit především nejistota.
Na druhou stranu ale každý, kdo vylezl z vody, měl ve tváři úsměv a bylo slyšet jen „to bylo super“ nebo „to byla fakt jízda“, takže negativní zážitek si asi odnese málokdo.


Vzhledem k tomu, jak si tuto letní sportovní aktivitu lidé užívají, ceny jsou podle mého názoru přiměřené. Od pondělí do čtvrtka zaplatíte za jednu hodinu lyžování sto korun a od čtvrtka do neděle o pouhých padesát korun víc.


Pro ty, kteří si chtějí užít víc, jsou v nabídce i celodenní permanentky, které jsou samozřejmě cenově výhodnější. V hlavní sezoně, čili v červenci a srpnu, zaplatíte za celodenní lyžování od pondělí do čtvrtka pět set a od čtvrtka do neděle šest set korun.


Kdo si to ale umí opravdu užít, a především využít, tratit určitě nebude. V neposlední řadě jsou v nabídce i celosezónní permanentky, které ovšem využijí asi zdatnější lyžaři, popřípadě wakeboardisté.

Adéla Vachtová