Z Čeřeniště můžeme vyrazit dvěma různými směry, a to buď cestou pod Varhoštěm, nebo přes vrch Hradiště, cestou nad obcí Lbín. Obě trasy mají své kouzlo, obě nám otvírají překrásné výhledy na okolní krajinu i na samotnou malebnou vísku Čeřeniště, která je posazena v překrásné krajině Českého středohoří.

Vísce vévodí nevelký, ale hezký kostelík, který stojí na jihovýchodním svahu této lokality.

Směrem ke Kamýku se můžeme vydat buď po okresce, jež vede pod vrchem Varhošť směrem na Kundratice do vísky Hlinná, kam dojdeme i druhou neznačenou trasou přes vrch Hradiště, odkud je překrásný výhled na Litoměřice a blízké okolí. Trasa vede výsekem nad obcí Lbín a končí ve vísce Hlinná. První trasou naopak můžeme vystoupat na rozhlednu Varhošť, kde se nám otevře překrásný výhled na labské údolí a České středohoří.

České středohoří jako na dlani

Z Hlinné postupujeme po značené turistické stezce směrem k vrchu Plešivec, který se vypíná nad Kamýkem i stejnojmennou obcí. Vrch Plešivec je zajímavý nejen překrásným výhledem, kde vévodí zřícenina hradu Kamýk, ale i tím, že ve zdejších suťových polích se vyskytují ledové jámy, kde se drží zbytky sněhu a ledu až do pozdního jara.

Samotná zřícenina hradu je neveliká, kde je nejvýraznější torzo hradní věže. Zdatnějším turistům, kteří si troufnou na nebezpečný výstup na vrchol věže, je odměnou nádherný výhled do širokého okolí, kde se snoubí úrodná zahrada Čech v okolí Litoměřic a Roudnice nad Labem s překrásnou pahorkatinou Českého středohoří, kterou protíná líný tok řeky Labe.

V dáli se tyčí hora Říp, Hazmburk, Radobýl, Lovoš, dvojčata Kletečná s královnou Milešovkou, Strážiště, Deblík, Plešivec, zatopená pískovna v Píšťanech, Velké Žernoseky, nevábné komíny lovosické chemičky a mnoho dalších vesniček a kopců v širokém okolí, které z věže Kamýku máme jako na dlani. Po sestupu z hradu se můžeme osvěžit v útulné hospůdce, nedaleko pod hradem, ve stejnojmenné vísce. V těsné blízkosti hospůdky nalezneme i pamětní desku Bedřicha Smetany, který zde má svoji světničku.

Z Kalvárie za vínem

Po návštěvě zříceniny a pokocháním se úžasným výhledem z hradu do překrásné krajiny, osvěžení se v místní restauraci doporučuji pokračovat (asi 2 km) ke třem křížům - Kalvárii. Kalvárie se tyčí na skále mezi obcemi Libochovany a Velké Žernoseky, odkud se nám naskýtá kouzelný pohled na Portu Bohemicu.

Výlet ukončíme buď ve Velkých Žernosekách, kde můžeme ochutnat zdejší vyhlášené víno, nebo v obci Libochovany, odkud je vlakové spojení směrem na Ústí nad Labem či Litoměřice. Při vydařeném počasí se jistě na Kamýk rádi vrátíte. Je to moc krásný kraj a krásný výlet.

Zaslal Vladimír Švajgl